Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Dovlecei minunati de septembrie - octombrie 2013 #3

bebe sept2013 oct2013

282 raspunsuri la acest subiect

#41
marinush

marinush

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 121 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 09:05

Neata!

Fetele, din Romania [:)] , ati inceput depunerea dosarului de indemnizatie? Ca am niste nelamuriri, am postat si la stelute...copiez si aici, sa nu scriu iar...

1. Cand incep sa numar 42 de zile...am nascut pe 12 sept...asta e ziua 1, sau incep sa numar cu data de 13...?

2. Acum...nu stiu cum sa explic...eu mi-am luat mai putine zile de prenatal, am preferat sa am mai mult postnatal...si dupa calculele mele mai aveam 20 si ceva de zile si-n noiembrie, ca am scazut din 126...medicul zice ca nu, ca se scad din 63 de zile de postnatal, indiferent cate am avut pre...nu stiu daca explic bine...

3.depunerea dosarului stiam ca se face incepanad cu a 127-a zi....el zice ca nu, ca incepand cu a 43-a zi...dar asta stiu sigur ca am intrebat la directia de asistenta, si mi-au zis cum stiam eu...



#42
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 10:14

Marinush, nu am depus dosarul inca. A fost sotul si a depus pentru alocatie. Asta o sa o primească in contul lui, pentru ca nu stiam ca poate depune si el actele pentru mine -> suntem căsătoriți, avem același nume, aceeași adresa.
doamnele i-au spus ca poate depune si dosarul de indemnizatie, ca sa nu stam toti 3 la coada...
eu voi depune dosarul in decembrie la început, desi postnatalul se termina de Craciun, in cazul meu. Sa scap de o grija. Ce ma enervează e chestia aia cu o luna pentru tați! Oricum daca nu stau 24 de luni, o sa stau 23 sau poate iau una de concediu fara plata ca sa fac 2 ani fix ;-)
acum trebuie sa ajung la serviciu sa imi completeze formularul cu veniturile din ultimele 12 luni, parca. Sa vedem cum imi iese asta...
 
nu cred ca-i bai daca depui dosarul in a 120-a zi, de ex. O sa faca ei calculele corespunzătoare, important e sa nu fie mai tarziu, desi nu stiu ce implicații ar presupune asta.
 
Mina, sincer nu stiu ce făcea mama dupa ce plecam singurica la școala (eram în clasa întâi cand s-a nascut sora mea), dar cred ca nici ea nu se culca la loc, desi cred ca era obositor sa alerge dupa mine in orice dimineata cu: ai mâncat?, te-ai spălat?, hai ca întârzii! (Asta din urma era o constanta la mine [:D])...
azi am insa o scuza: sotul a plecat intr-o delegatie, pentru care s-a trezit fara ceas/telefon, pentru ca acum deținem ceva mai tare - zumzet de albinuta ;-), iar eu am profitat si mi-am luat la revedere cand a plecat si a cam fugit somnul. Dar mai prind eu vreo ora-doua, pentru ca eu nu ma sinchsesc de paturi, vase si alte chestii casnice. Nu ma intereseaza, nu le vad, nu exista pentru mine. Am un singur task zilnic   [biz]

Editat de nanne16, 14 noiembrie 2013 - 10:22 .


#43
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 10:26

Daniella, chiar si eu am citit ca nu se face nimic la băieți  [clo] și-s mamă de fetiță. 

 

Danyce, mi-am adus aminte sa te intreb. Ai zis ca pe Alma ai alaptat-o 2 luni 1/2. Te-ai întors la serviciu sau nu a mai fost stoc? Si daca nu a fost stoc, cum ti-ai dat seama? Plângea la san? Il refuza? Nu mai lua in greutate? Ca sa stiu si eu, desi sper, daca e sa nu mai fie stoc, sa fie macar dupa 6 luni.

Nanne, cu Alma am stat acasa pana a avut un an si noua luni. Pana la 2 luni si jumatate am alaptat-o exclusiv, apoi inca o luna combinat si dupa aceea am hranit-o doar cu lapte praf. Si da, nu mai lua in greutate, chiar slabise la un moment dat. Doua saptamani m-am chinuit zi si noapte sa pompez pe langa ce papa ea. La san urla de fiecare data si nu dormeam cam deloc noptile. Initial am vrut sa ii dau doar completare lapte praf, insa incet, incet, mi-au secat si ultimele rezerve de lapte matern.

 

Ma scuzati, doamnelor, ca n-am scris ieri, am citit insa pe fuga cam tot ce ati scris. Ieri Zombie era mic copil pe langa mine. Dupa vaccinul de luni, copiii au fost amandoi vreo doua zile cam maraiti, mai ales Patrick. Tot Patrick a avut o zi mai dificila ieri, cand a facut de trei ori kk si a vomitat de doua ori in jet. Cu greu l-am impacat de fiecare data, ca a tot plans pe tot parcursul zilei de ieri. Noroc ca Edward nu avea nimic si era linistit.

Acum sunt ok amandoi, insa eu tot la stadiul de zombie am ramas. [:-)))]

 

Mina, tare frumoase ati fost, si tu, si domnisoara crestina [flo2]



#44
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 10:28

Hello, apare si fusul orar de pe Greenwich! [:)]

 

La noi s-a dormit frumos, de pe la 1 si ceva pana la 7.30 cu o trezire pe la 4 si ceva... i-am bagat doar tzatza in gura  si am adormit la loc [bib]

 

Acum ma agit in sus si in jos  sa il pregatesc pe asta micu pentru scoala, breakfastu' l=-am luat (toast cu unt), astept sa se racoreasca un pic decaf ceaiul de dimineata, la junioara i-am schimbat scutecul, si in 20 de min iesim sa il ducem pe fratior la scoala.

Dar zic si eu ca Terminatoru'... "I'll be back" [pk]



#45
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 10:40



Mina, e super simpatic Matei, are dreptate baiatul ca se intreaba unde tin atata productie bebelusii astia. Ce relatie faina are cu Maia, isi “povestesc” deja supararile hahah Foarte frumoasa a fost la botez ghemotoaka ta, si tu la fel, ma bucur sa aud ca totul a iesit bine.

 

Cu lumanarea de botez si eu stiu ca e bine de tinut si aprins din cand in cand (mai ales cand e pana de current [clo] )

 

Arnnia, eu port sutien non stop cu pad-uri in el (bine, din ala fara sarma si bureti), ca altfel m-as uda de lapte mereu. Si eu m-am cam saturat de el, mai ales noaptea, cand as vrea sa dorm si eu fara, dar mi-e mai comod asa daca se uda pad-urile alea, le arunc si gata..

 

Cu stimularea, si eu la fel, vorbesc si ii cant. Are si carusel din ala cu melodii si se tot zgaieste la animalutele alea ce se invart. Tot astept o oferta buna si la salteluta de activitati ca as vrea sa i-o cumpar cat de curand. Deocamdata atat. Ah, si eu am auzit de contrastul alb negru, si ma gandeam sa ii printez niste imagini sa i le arat, mai ales cand facem tummy time (ceea ce nu ii place deloc, asa ca sper sa o distrag un pic)

 

Alina, abia astept pozele cu cercelusii [:)]  Tare as vrea sa ii pun si eu, dar nici nu stiu unde sa ma duc, si americanii astia sunt tare reticenti cu piercing-ul la bebei asa mici..

 

Pastiluta, bine ca ati scapat de vaccin. Sper sa se simta bine piticuta. Tu ai inceput deja lucrul?

 

Nanne, multumim de capitol! Da, sa sti ca imi planuiesc o iesire scurta la salon in curand. N-au mai vazut unghiile mele oja de vreun an, ca in sarcina eram paranoica cu chimicalele, iar dupa, nu a mai fost timp haha.

 

Si asa nu mi-am mai luat nimic de nu stiu cand, in schimb am devenit client fidel Next! Cred ca sunt obsedata, tot cumpar cate ceva pt bebe de la ei in fiecare saptamana, well, am deja 2 comenzi la activ [:D] dar am mai ochit niste outfit-uri dragute. Acuma i-am luat la maimutica niste costumase de iarna, caciula si un plover dragut. Si spre surprinderea mea, am gasit in colet si niste pantofi pt fetite de vreo 5-6 ani, pe care nu i-am comandat si nu i-am platit, deci cred ca au ajuns acolo din greseala. Sunt draguti, cred ca ii fac cadou, ca altfel uit de ei in 5 ani cand i-or fi buni. Oricum, trebuie sa iau o pauza de shoppinguiala ca ma trimite barbati-miu la cumparatorii anonimi (pt ca bineinteles si Amazonul imi e prieten bun la chestii de bebe) [help]

Pastilutza, si eu doar ieri m-am dat cu oja dupa o pauza de mai bine de juma de an.

 

Si eu cumpar cam tot ce prind de la Next. [:)] Aici nu e prea populara marca asta, insa am descoperit ca o comercializeaza Otto, asa ca eu de la ei am tot comandat.

 

Ai mei pisoi sunt smecheri. Cum se opreste muzica la balansoar, dau alarma si dupa ce ii dau iar drumul, zambesc cu gura pana la urechi. [il]


Editat de danyce, 14 noiembrie 2013 - 10:44 .


#46
Miralexia

Miralexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 10:49

Marinush eu am depus dosarul pt indemnizatie. Iti spun cum am procedat eu, poate iti gasesti raspunsurile aici.

Ultima zi de prenatal a fost pe 31 oct, in prima saptamana din noiembrie, deci imediat dupa finalizarea postnatalului, am depus dosarul. Cele 42 de zile eu le-am implinit pe 12 oct si am nascut pe 31 august. De ce se depune dosarul dupa finalizarea tuturor zilelor de postanal? Explicatia este ca angajatorul iti va trece in adeverinta si veniturile din ultima luna cand esti platita cu postnatal.

In total prenatal si postnatal ai dreptul la 126 de zile cu conditia ca dupa nastere sa ai minim 42 de zile de postnatal. Minim, deci ai dreptul la toate zilele care rezulta din diferenta intre prenatal si cele 126 de zile la care ai dreptul.



#47
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 11:09

Eu abia  acum am papat micul dejun, de fapt data fiind ora si felul de mancare, e un fel de brunch deja: mamaliga cu ricotta.. Asta pentru ca mi s-a facut dor de urda romaneasca si ricotta ii seamana in oarecare masura.

 

Pisoii dorm acum: Edward in balansoar, Patrick la san, pe perna de alaptare.

La 12 apare mademoiselle in pauza sa pape acasa si la 13 (dupa ce se intoarce mademoiselle la scoala) , ma duc cu pisoii in parc, la plimbare si trecem si pe la medicul de familie (noroc ca e aproape si putem merge pe jos) sa ne dea scrisoarea de trimitere la ecograf pentru soldurile lui Patrick (deoarece el a stat cu picioarele indoite in ultimul trimestru de sarcina.



#48
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 11:56

Elena, Nanne, Pisselino, ce faceti voi ? :))) va asteptati odorul sa se trezeasca :))) tup la somn!!! are dreptate Mina..inca nu avem 2 asa ca.. [ph34r]

Daniela Sper ca e ok Patrik, apropo de vomat in jeturi :(. Stii de la ce e?



#49
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 12:27

Si eu sunt dependenta de Next. Am vazut si eu ca au hainute de la ei Otto dar eu comand mai bine direct la ei pe site..next.de. Vine comanda mai repede am observat. Acum am comandat rochite pentru craciun si revelion, 2 pijamalute, un overall, o pijamaluta mai groasa. Noi de pe 27 decembrie  pana pe 2 ianuarie suntem la munte si nu stiu ca t de frig va fi.



#50
Miralexia

Miralexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 12:28

Dragi mamici cu experienta

 

Pe mine ma roade o curiozitate. Eram astazi cu fetita mea in dormitor, o pusesem intinsa in pat cu fata spre TV si ma apucasem sa ii pregatesc aparatul de aerosoli. Pt ca da, pentru raceala ei care se manifesta cu mucisori aposi, nas infundat, tuse si raguseala uneori medicul mi-a zis sa ii fac aerosoli de 2 ori pe zi timp de 3 zile, sa ii curat nasul cu apa de mare si sa ii pun cate o picatura de colargol in fiecare. Am repetat operatiunea asta de vreo 2 ori pana acum si deja se vad rezultatele.

Revenind, in timp ce eu ii pregateam de zor aparatul am observat cum fetita mea de doar 2 luni jumate se uita la TV!!!!  [:-/] Adica se uita cat se poate de atent. Atat de atent incat atunci cand am ridicat-o si am tinut-o cu spatele la mine cu o mana si cu o mana i-am tinut masca pt aerosoli ea tot la tv se uita. Nu a zis nici miau pe toata durata aerosolilor iar cand am terminat si a plecat cu ea la baie sa o spal pe fata dupa operatiune ea tot cu ochii in tv ramasese atintiti.

Bineinteles, e un copil mult prea mic sa fie tinut la TV si nu am facut asta niciodata pana acum insa am ramas cu gura cascata sa observ cat de acaparata era. Era un film la tv in momentul ala, eu lasasem sa mearga tv-ul ca asa obisnuiesc de obicei in timpul zilei. Ca sa mai aud si altceva in afara de gandurile mele :)

Voi ce stiti mamici cu experienta, e posibil ca un bebe de aproape 3 luni sa fie atat de atent la ce se intampla la tv? 





Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -