Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Dovlecei minunati de septembrie - octombrie 2013 #3

bebe sept2013 oct2013

282 raspunsuri la acest subiect

#11
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 21:55

O sa pun poze maine, acum sunt foarte obosita si fi-mea doarme lipita de patut. Era cel mai bine in maternitate dar nemtii sunt mai altfel. Azi am facut paste cu fructe de mare si am pus si usturoi. Vad ca nu a protestat asta mica. Eu stiam ca schimba gustul laptelui dar poate ii place si ei usturoiul.

#12
simona_81

simona_81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 22:03

Buna fetelor,

 

Scoatem si noi la raport azi primul zambet la maimutarelile lu' mami:), si primul laptic dat pe nas :( de inca mai tremur si-acum .

 

Vineri avem si noi Botezul  si am gasit cu greu o biserica unde sa accepte sa nu mi-l scufunde de tot in apa. Pana la urma s-a rezolvat asa ca sper sa fie totul bine si frumos. Abia astept sa fie si puiul meu crestin.

 

Printeselor, sa va fie de bine Botezul!

 

Daniella, nu umbla la putzica lui bebe. Decalotarea nu este ncesara decat daca sunt probleme grave...fimoza. Asta s-ar fi vazut din maternitate si ai fi primit indicatii exacte.  Am avut si eu sfaturi de la "binevoitoare" care au testat pe copiii lor diverse rani facute de decalotarea fortata si sincer ma lipsesc de asemenea lucruri.


Editat de simona_81, 13 noiembrie 2013 - 22:21 .


#13
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 22:26

DANIELLA, subscriu, las-o pe dna putza in pace. Mi se pare interesant ca ai primit sfatul asta de la mamici de fetite. Si cum, maica, sa-l decalotezi la fiecare schimbat de scutec, sa chinui copilu?
La fiecare control lunar pediatrul va verifica si pt fimoza si o sa ti spuna daca e cazul sa faci ceva.

SIMONA, fain ca ai gasit biserica unde nu se fac scufundari. Si eu am avut o pb cu asta dar toti in jurul meu au zis ca nu se poate altfel. Am avut, insa, noroc de un preot in varsta tare blajin cu copiii, s-a miscat f repede si nici mandra nu a fost foarte suparata dupa aceea.

Voi ce stiti ca se face cu lumanarea de la botez? Eu stiu ca se doneaza bisericii - asa am facut la botezul lui Matei - dar nasa zice ca trebuie sa o pastez. Mie mi se pare mai ok sa o donez, sa fie folosita in biserica, eu nu am unde sa o tin si s-ar strica in timp.

#14
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 22:43

Gata, albinuta a adormit. Sa speram ca ne auzim pe la 2-3, ca de vazut ne vedem in curand!

 

Elena, mi-a zis sa fac lucruri usoare gen bici sau banda, chiar si alte aparate, dar nu exagerat si nu multe greutati! De ex., gantere de 0,5 sunt ok, dar cele de 3 kg nu prea... Oricum cu cat caram (eu vreo 4 kg multe ore pe zi), plus plimbari, plus alaptat, se duc kg. Despre abdomen, in cazul meu, din cauza ceza, nu am voie sa ma ating, desi mai primesc uneori niste piciorușe dansante în el [:D]

A, si nu ai pe langa tine un salon? 2 ore sunt suficiente, iar daca întârzii 30 minute, nu se întâmplă nimic, zic eu. Eu, de ex., nu mai fac mani-pedi intr-o sesiune. Data asta mani si ceva pensat, saptamana viitoare pedi si inghinal, in asa fel sa nu dureze mai mult de 1 ora juma'.  [clo]

Arnnia, sa stii ca azi m-am tinut tare cu alaptatul la o ora. Daca plângea, mergeam la ea, ii vorbeam si chiar daca imi arata cu pumnisorii ce dorește  [soricel] , ii ziceam ca mai dureaza putin... Am stat in sufragerie, i-am călcat hainute, pe care le spălasem luni, ce era mai mare sau mai putin important, le las doamnei ;-)

Andra, da, e tare bun puțin pampering. Azi cand o mângâiam, ma uitam cu drag cu unghiuțele mele, pentru ca le-am dat si cu oja - nu o mai facusem de la naștere...

Alina, felicitări pentru cerceluși. Eu mai aștept puțin, mi se par prea mici urechiușele, dar până pe la 9 luni, o să facem si noi găurele. În maternitate n-am vrut, pentru ca, pentru mine, era prea micuta si e frumoasă fața de nou nascut/ă, așa cum e.



#15
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 22:47

Mina, cred că o poți dona. Ei o topesc si fac lumânări mici, de ex.

Pe vremuri (înainte de '89), o păstrai, ca de, era buna când rămâneam fără electricitate si rezista ceva la ardere.  [batcap] Acum nu văd la ce ar mai ajuta...



#16
DaniellaSM

DaniellaSM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 432 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 22:59

Mame dragi , va multumesc din suflet de raspuns, da chiar asa mamici de fetite s-au gasit sa ma ajute cu aceste info. , saraca mama , e la mine si cica ea "nu am facut asa ceva cu fratii tai si cred ca nurorile inca s fericite" lasa bebe-l in pace

#17
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 23:12

Daniella, chiar si eu am citit ca nu se face nimic la băieți  [clo] și-s mamă de fetiță. 

 

Danyce, mi-am adus aminte sa te intreb. Ai zis ca pe Alma ai alaptat-o 2 luni 1/2. Te-ai întors la serviciu sau nu a mai fost stoc? Si daca nu a fost stoc, cum ti-ai dat seama? Plângea la san? Il refuza? Nu mai lua in greutate? Ca sa stiu si eu, desi sper, daca e sa nu mai fie stoc, sa fie macar dupa 6 luni.



#18
simona_81

simona_81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 23:12

Daniella, in principiu se vor ocupa nurorile de treaba asta :)))

Mina la noi e obiceiul sa se pastreze lumanarea si sa se aprinda din cand in cand pentru binele casei si al lui bebe .



#19
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 02:09

Mina, e super simpatic Matei, are dreptate baiatul ca se intreaba unde tin atata productie bebelusii astia. Ce relatie faina are cu Maia, isi “povestesc” deja supararile hahah Foarte frumoasa a fost la botez ghemotoaka ta, si tu la fel, ma bucur sa aud ca totul a iesit bine.

 

Cu lumanarea de botez si eu stiu ca e bine de tinut si aprins din cand in cand (mai ales cand e pana de current [clo] )

 

Arnnia, eu port sutien non stop cu pad-uri in el (bine, din ala fara sarma si bureti), ca altfel m-as uda de lapte mereu. Si eu m-am cam saturat de el, mai ales noaptea, cand as vrea sa dorm si eu fara, dar mi-e mai comod asa daca se uda pad-urile alea, le arunc si gata..

 

Cu stimularea, si eu la fel, vorbesc si ii cant. Are si carusel din ala cu melodii si se tot zgaieste la animalutele alea ce se invart. Tot astept o oferta buna si la salteluta de activitati ca as vrea sa i-o cumpar cat de curand. Deocamdata atat. Ah, si eu am auzit de contrastul alb negru, si ma gandeam sa ii printez niste imagini sa i le arat, mai ales cand facem tummy time (ceea ce nu ii place deloc, asa ca sper sa o distrag un pic)

 

Alina, abia astept pozele cu cercelusii [:)]  Tare as vrea sa ii pun si eu, dar nici nu stiu unde sa ma duc, si americanii astia sunt tare reticenti cu piercing-ul la bebei asa mici..

 

Pastiluta, bine ca ati scapat de vaccin. Sper sa se simta bine piticuta. Tu ai inceput deja lucrul?

 

Nanne, multumim de capitol! Da, sa sti ca imi planuiesc o iesire scurta la salon in curand. N-au mai vazut unghiile mele oja de vreun an, ca in sarcina eram paranoica cu chimicalele, iar dupa, nu a mai fost timp haha.

 

Si asa nu mi-am mai luat nimic de nu stiu cand, in schimb am devenit client fidel Next! Cred ca sunt obsedata, tot cumpar cate ceva pt bebe de la ei in fiecare saptamana, well, am deja 2 comenzi la activ [:D] dar am mai ochit niste outfit-uri dragute. Acuma i-am luat la maimutica niste costumase de iarna, caciula si un plover dragut. Si spre surprinderea mea, am gasit in colet si niste pantofi pt fetite de vreo 5-6 ani, pe care nu i-am comandat si nu i-am platit, deci cred ca au ajuns acolo din greseala. Sunt draguti, cred ca ii fac cadou, ca altfel uit de ei in 5 ani cand i-or fi buni. Oricum, trebuie sa iau o pauza de shoppinguiala ca ma trimite barbati-miu la cumparatorii anonimi (pt ca bineinteles si Amazonul imi e prieten bun la chestii de bebe) [help]



#20
DaniellaSM

DaniellaSM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 432 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 05:05

Asa i Nanne , dar eu le las sa si faca programul ,
Simona ca bine zici , dar ce s-or mai ocupa nurorile! "mama mama"
In timpul sarcinii fiecare isi dadea cu parerea,acu din nou, cel mai bine ca va citesc si avem internet si carti .
Noi am taiat unghiutele in timp ce aveam skin to skin contact , foarte cuminte baiatu!!
Nu stiu daca s-a discutat in legatura cu lactatia daca mama crede ca nu mai are productie buna , sa puna bebe skin to skin si cica hormonul primeste semnal, ultimul tips de la centru de bebe-i unde umblam!

Dark , al meu e foarte lazy noaptea sa stea la san, si seara ultima masa adoarme lemn la san, nota zece ca poti sa o alaptezi fara prob.



Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -