Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Martie 2014 (Ghiocei de Martie 2014) - Cap.13


688 raspunsuri la acest subiect

#21
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 10:01

felicitari cochonel pt baietel sanatos. ai griaja de tine, nu te obosi si o sa fie bine

Deeaioana, burta mare-mica e a ta. si esti mandra de ea. prima mea burtica era prea mica dupa toata lumea, so what?

monica,scump baiatul micutz, si tu dragutica burticoasa si atunci si acum. un pic intoarsa doar acum.

new_life fr frumo amandoi.

simptome sarcina:uitat la greu, o sa fie handy dupa nastere, uiti de dureri cand il vezi pe bebe scump foc, gafait, normal.maddutz, unde-I poza cu tine sa ma delectez si eu

eu stiu ca o luna calendaristica are 4.33 sapt. 52sapt intr-un an/12luni=4.33sapt. aici se ia salariu pe sapt. iar daca vrei sa iti calculezi cat castigi pe an/luna, luna asa procedezi.



#22
claris

claris

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 10:11

Fetelor m-am mai linistit cu placenta de gradul 2 ,dupa ce am rasfoit "internetul".E o apreciere a gradului data de doctor si difera mult de la doctor la doctor.Am citit chiar despre un caz la care la un anumit nr de sapt i-a zis ca are grad 2 si la aproximativ o luna i-a zis ca e grad 1.Daca era o masuratoare data de calculator,de ecograf poate ma mai impacientam...

Atata timp cat bebe s-a dezvoltat bine si tensiunea pe arterele uterine e ok,sunt linstita.

Un wekend placut si un capitol plin de vesti bune si bebelusi energici !



#23
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 10:13

de pe WebMD saptamanile si echivalentul lunilor de sarcina:

  1. sapt 1-4
  2. sapt 5-8
  3. sapt 9-12
  4. sapt 13-16
  5. sapt 17-20
  6. sapt 21-25
  7. sapt 26-30
  8. sapt 31-34
  9. sapt 35-40

Editat de emaaimee, 09 noiembrie 2013 - 10:13 .


#24
AlexBzg

AlexBzg

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.597 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 10:21

Neata fetelor! Eu dorm bine in general, ma mai trezesc noaptea ca sunt stresata sa nu dorm pe spate si ma trezesc ca sa ma intorc :)). Ieri am adormit pe la 11 si m-am trezit pe la 9, boierie  [pk] .

 

Ema, ne daduse Maddutz niste discuri de sarcina, din acelea de care folosesc medicii sa calculeze exact si scria negru pe alb, 40 de saptamani=10 luni, iar o luna de sarcina avea 4 saptamani de sarcina. Calendaristic sunt doar 9 luni, dar pentru medici, tine 10 luni :).

 

Deea dar ce meci are sotul tau? E sportiv si el?  [pk]

 

Ia sa pun o poza cu burticuta la 20+3, ca nu am mai pus demult :).

Pun poze cu burtica neacoperita pentru ca imbracata nu se vede cam deloc, mai ales dimineata. Dupa ce pap , se mai umfla. :).


Editat de AlexBzg, 09 noiembrie 2013 - 10:29 .


#25
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 10:23

Neata,

Claris, e bine ca te-ai mai linistit. Poti sa mai ceri o parere oricand, sau chiar 2. Nici eu nu sunt de parere ca trebuie sa ne luam doar dupa un singur doctor.

 

Fetelor, va povesteam cum doarme frate-miu cu perna de gravi, aseara l-am prins in flagrant si i-am facut poza, nu stiu cum a ajuns in pozitia aia, dar oricum si in somn face ca elicopterul din maini si din picioare.

 



#26
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 10:30

Deeaioana, am apasat aiurea. scrisesem un mesaj legat de idee de cadouri. poti lua jucarie educativa sau nu. noi cel putin avem tot felul de jucarii educative si nu numai. daca ai cum sa o intrebi pe mamica ce isi doreste fetita sau in ce faza de jucarii este, ar fi super.

apoi legat de jucarii educative( jocuri, etc): sunt f bune, ok. dar mai trebuie si de fun. de ex: cunosc pe cineva care are 2 fetite si nu cumpara decat jocuri educative si jocuri mici( pt ca stau la socrii si nu au loc de intins jucarii). sora mea  a luat uneia dintre fetie o casa de marcat; mama nu a fost f incantata, dar fetitele s-au bucurat si jucat f frumos cu ea.e inca in top jucaria, pretend play si socotit bani [:)]

si eu am de luat cadouri pt finutele mele nascute in aceasi zi la 2 ani diferenta [il]. cea mare face 11 ani si cea mica 9. am facut deja sondaj sapt trecuta si stiu ce vor: cea mare vrea un set de unghii si cea mica o papusica. am scapat de ghicit ce le-ar placea [:)]



#27
AlexBzg

AlexBzg

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.597 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 10:33

Claris , oricum masuratorile au tot timpul erori. Si chiar daca era data de un calculator, nu era suta la suta sigur pentru ca e greu de masurat un bebelus acolo miscacios. :). Ma bucur ca esti mai ok, si dupa cum a zis si Arrya, poti incerca si la alt medic sa vezi ce-ti spune despre placenta.

 

Arrya,  pai si eu cand vad perna ta, acus imi vine sa ma lungesc pe ea, cred ca e foarte comoda. Stie fratiorul tau ce stie, s-a invartit pana a gasit pozitia cea mai confortabila :)).


Editat de AlexBzg, 09 noiembrie 2013 - 10:33 .


#28
ginaro

ginaro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.151 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 10:34

Hai sa ne prezentam si noi :)

Gata, am fost :)


Editat de ginaro, 09 noiembrie 2013 - 10:56 .


#29
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 10:38

Mia, felicitari. distractie placuta la nunta.

Claris, ma bucur ca esti mai bine.

ALex, ce burtica draguta. pt mine sarcina e in saptamani, nu socotesc in luni deloc. e boring in luni. si pe sapt stiu ce face bebelicul, cum creste.

Arrya, scump foc fratiorul. doarme fix ca fata mea , se invarte si ea in pat de se trezeste si la picioare.

bebelin mic din buritca se tot misca la maxim acum: dragul de el, se invarte, se topaie, nu are stare scumpiliciul [il]



#30
AlexBzg

AlexBzg

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.597 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 10:38

Mia, felicitari pentru grasun, sau grasuna? Nu mai tin mine... [batcap]

Gina, eu nu tin jurnal de sarcina pe blog, tin intr-un caiet acasa, cu asta de pe blog cine stie ce se va intampla peate 15-17 ani....eu vreau sa il am si atunci :).

Eu spun la copanele sa fie mazare, de aia am eu pofta :).

Ce scump e Mihai si ce fericiti sunteti! Frumoase pozele!




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -