Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 5

mai gravidute ciresele sarcina

342 raspunsuri la acest subiect

#281
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 17:42

Irva,  eu iau  1 aspenter la 2 zile



#282
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 17:44

llorrenna, mie nu mi-a spus de limite la eco, posibil sa fie mentionat la varianta cu sange dupa. Din ce spui tu de valoare pentru varsta gestationala ma gandesc la valoarea MoM. La mine a fost 1,4 la beta si 1,3 la papp-a. La asta te referi?

 

Da, la valoarea papp-a. La mine e incercuit rezultatul si scrie ca e scazut.



#283
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 17:51

llorrenna, cat inseamna scazut?



#284
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 17:53

llorrenna, cat inseamna scazut?

Scrie ca e 513.89 mU/L. Nu scrie si MoM sau ce mai spuneai tu... Doar e incercuita valoarea si scrie ca e mica pentru 12s1z cat aveam gestational.


Editat de llorrenna, 12 noiembrie 2013 - 17:53 .


#285
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 17:58

Didi, eu iau 1/zi. Asa mi-a spus dr, peste 2 saptamani am programare la hematolog si mai vedem atunci.

 

llorrenna, era bine daca iti dadea valoarea MoM, stiu ca asta e bine sa fie cat mai aproape de 1. Eu imi facusem probleme de beta mare dar se pare ca e ok.



#286
mari85

mari85

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 19:15

ce mai face-ti fetele nu am mai intrat de mult timp...sincer nu am timp pt ca in fiecare zi vin la ora 19 si sunt terminata....mai fac si eu ceva de mancare,o baie si gata sunt franta de oboseala,,in rest ma simt bn nu am dureri marii,dar tot am dar merg cu tratamentul in continuare pt mentinere.....vi se vede burtica?mie da si nu imi mai vine nimic si chiar am simtit miscandu-se...tu IRVA?,,,VA PUP FETELE



#287
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 19:24

Buna mari, ma bucur ca esti bine!

 

Eu inca nu am simtit nici o miscare [:(] , incep sa ma nelinistesc cand va aud ca simtiti [fri]

Control am peste 2 saptamani si ceva si pana atunci stau cu griji. Macar am burta! Zilele astea am inceput sa simt unele intepaturi in partea de jos, spre picioare, ba pe stanga, ba pe dreapta. Ma gandesc ca sunt de la uter ca incepe sa se intinda mai bine.



#288
mari85

mari85

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 19:25

Cum creste bebelusul in saptamana 15-a de sarcina:

Acum in saptamana 15-a de sarcina, bebelusul are acum aproape 11 cm lungime si cantareste in jur de 90 de grame - deci este cam de marimea unei lingurite . Trasaturile fetei se schimba zilnic, ochii, urechile, buzele si nasul conturandu-i-se pe zi ce trece. Oasele sunt inca sub forma de cartilaje moi, iar dintii se dezvolta in continuare. In aceasta saptamana, pielea lui foarte subtire se acopera cu un par foarte fin si negricios (lanugo) care de obicei dispare pina la nastere. Pumnisorii sunt de marimea unor boabe de mazare.

Din jurul saptamanii a 15-a de sarcina, fatul stie sa apuce cu minutele, sa "traga cu ochiul" piezis, sa se incrunte si sa faca tot felul de grimase. S-ar putea chiar sa fie in stare sa isi suga degetelul. Cercetatorii sint de parere ca aceste miscari corespund probabil impulsurilor trimise de dezvoltarea creierului.

Cum se schimba viata dvs in saptamana 15-a de sarcina:

Incepand din saptamana 15-a de sarcina, gradual, va simti din ce in ce mai bine! Adica vor disparea usor acele neplaceri ale sarcinii: greata, bolboroseala din intestine, etc.

Inima dvs este mai mare pentru a asigura oxigenul copilasului. Intre timp, s-a marit si cantitatea de sange din trupul dvs - cu aproape 1,5 litri. Asta pentru a servi tot mai bine placenta si uterul care se maresc de la zi la zi. Daca aveti alunite, ele se vor pigmenta si mai mult acum. Pot aparea pete cafenii ca niste pistrui mari. Nu va ingrijorati! Majoritatea se vor estompa dupa nastere.

Este important sa aveti o dieta bogata in calciu, pentru ca bebelusul va ia din rezerve.

 



#289
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 20:10

Buna mari, ma bucur ca esti bine!

 

Eu inca nu am simtit nici o miscare [:(] , incep sa ma nelinistesc cand va aud ca simtiti [fri]

Control am peste 2 saptamani si ceva si pana atunci stau cu griji. Macar am burta! Zilele astea am inceput sa simt unele intepaturi in partea de jos, spre picioare, ba pe stanga, ba pe dreapta. Ma gandesc ca sunt de la uter ca incepe sa se intinda mai bine.

 

Irva,si eu tot asa am durerile,jos de tot,pe linis piciorului. Am zis azi la ginecoloaga ca am altfel de dureri de burta si ea m- a apasat exact in locurile alea, ei, atunci durere. A zis ca acum iar se dezvolta mult uterul si e normal.

poate si bebe tau e in spate prins, ca si al meu. Avem de asteptat pana sa il simtim.

noi tocmai am ascultat bataile inimii lui bebeloi, ori creste el ori am eu indemanare acum, am gasit.o tare repede si foarte tare s.a auzit.

eu ma incred sa ies la plimbare cu tati in seara asta, si cu catelusa, ca in vremurile bune fara griji de sangerari. Dar numai vreo jumate de ora.

Didi.multumesc de lamuriri.



#290
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 20:49

mishutza, mersi pt info. Eu daca apas cand nu ma doare e ok, nu simt, dar in perioadele cand doare daca apas doare mai tare. Nu pot sa spun chiar durere, ca nu e ca durerea de la menstruatie sau ca alta durere, e ceva nou.

Si la mine, la toate ecografiile scrie ca e pe peretele anterior prins bebe, asa ca probabil mai dureaza. Eu nu ma astept sa-l simt pana de Craciun, chiar ma gandeam ca poate imi face si el un cadou in perioada aia. O sa am 20s atunci.

Cu aparatul cu ultrasunete vezi ca am auzit ca poti sa prinzi si vreo artera de-a ta si sa crezi ca e bebe. Daca bataile sunt mai lente esti tu, daca sunt mai rapide e bebe.





Etichetat si cu mai, gravidute, ciresele, sarcina

Panic Questions

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • vizita la medic de familie

    Ralu31031992
    - Ieri, 20:42

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 19:38

  • Instabilitate

    Erika91
    - Ieri, 19:35

  • Vine marea intalnire

    FloreClau
    - Ieri, 18:53

  • Am ales numele pentru fetiÈ›a

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 18:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -