Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Gravidute FIV-oase (73)

gravidute fiv

611 raspunsuri la acest subiect

#21
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 29 octombrie 2013 - 19:51

Jose, imi pare rau! [flo]

 

Speranta, eu am luat Arefam pana prin saptamana 32, cred. Daca tot aveam, trebuia sa termin cutia ;-) iar MgB6 iau si acum -> a zis doctorul ca e o perioada încărcată, stresantă, deci să iau în continuare.

 

Jaguar, Aprilie, deci?  [alcool] o sa modific corespunzător în curând!

 

bine ca mai ai numarul, Nelay  [soricel]

 

Carla, ti-a zis micuta cu gravired in parenteze pătrate fara spații... Oricum o găsești si la emoticoane in lista mare (Arată tot). Succes!

 

Sim, asa o sa fie, ai sa vezi!  [pk]



#22
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 09:48

Multumesc frumos fetelor de indicatii, vai ce rochita rosie superba am  [flo2]

Jose s-a incheiat doar un capitol. Imi pare enorm de rau, si eu stau cu frica ca nu o sa vad maine inimioara  [fri]

Te rog sa iti amintesti ca tu ai atatia blastocisti frumosi la zapada! Cum ai reusit sa obtii sarcina din prima acum, o sa mai obtii si la urmatoarele transferuri.

Eventual incearca sa gasesti cauza. Ai facut clexane pentru mutatii?


Editat de carla_cluj, 30 octombrie 2013 - 09:49 .


#23
speranta2

speranta2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 832 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 10:08

Jose, m-ai terminat! Imi pare rau! Iti zic doar sa nu te lasi! Acum o sa fie o perioada grea si n-o sa mai ai probabil nici un chef de incercat. Mai lasa sa treaca un pic de timp si vezi ce e de facut. [flo2]

E bine ca ai congelati! E o sansa pe care eu de exemplu nu as fi avut-o.

Dz. stie mai bine, o sa vezi ca o sa vina la momentul oportun. Oricum, nu avem noi nici un control. Te astept cu mult optimism si vesti bune.



#24
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 10:21

Jose are peste 10 blastocisti la rece si a reusit la primul transfer cu un blasto congelat. Din cauza asta zic ca are sanse foarte mari la urmatoarele transferuri.

Din cauza problemelor de sanatate ea nu poate duce o sarcina gemelara si transfera doar cate un embrion.



#25
Mia2005h

Mia2005h

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 10:29

Buna fetelor!!

Multumesc pentru primire! [flo2]

Jaguar, Nanne, Nelay - multumesc! [pup]

Speranta sunt norocoasa. Am 41 ani si a fost primul meu FIV. Este, de asemenea, prima mea sarcina. Nu am mai ramas insarcinata anterior. Ne-am hotarat acum 3 ani sa facem un copil (pentru ca tarziu mi-am gasit si perechea) si cum dupa 3 ani nu am reusit am inceput sa facem investigatii. Eu - AMH 0.99, trompe ok, sotul: OATS severa. La analizele de trombofilie mi-au aparut si 3 mutatii genetice: Pai 844A, factorul XIII si MTHFR(A1298C) - in stare heterozigota. Asa ca voi ramane in continuare pe clexane. Continui sa iau si Utrogestan - 3/zi (intern). Lunea viitoare am programare la eco morfologica de trim. II. Despre placenta stiu doar ca e anterioara si din aceasta cauza am avut probleme sa simt miscarile bebe-ului. dar de 10 zile am inceput sa-l simt si eu.

Josephine [grup]



#26
speranta2

speranta2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 832 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 10:39

Mia, asta e viata! Si eu ma vedeam cu copii de la 25 de ani, dar na, viata mea a avut un alt traseu. Eu am 36, si aveam acum 2 ani un AMH de 0.22. La sfatul lui Albu m-am dus in strainatate si am facut cu donate, acum cat se mai poate, ca nu stii ce legi mai apar. Asta a fost sansa mea. Trebuie sa incercam toate variantele posibile, ca sa nu ne para rau mai tarziu.

Bine ca am si un sot deschis la orice varianta, ca altfel....

Jose, multa putere si rabdare iti doresc. Nu stiam ca pui cate unul. Deci se poate, de ramas ramai si pana la urma unul va fi invingator.



#27
Sim_agn

Sim_agn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.567 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 13:27

Buna Mia, bine ai venit! Felicitari! Am fost si eu pacienta dr. Albu, vreo 5 ani de zile, dar eu n-am reusit cu ovo proprii si am facut du donate.

Am fost ieri la eco, la un dr. honoris causa, si m-a speriat ca am placenta imbatranita, adica grad 2.

Azi am fost la dr. mea si m-a linistit. Intr-adevar placenta nu e perfecta, dar din pct de vedere ginecologic nu vede sa fie o problema. Mi-a facut si ea eco sa vada. A zis ca atata timp cat IR-urile sunt ok si bebe e ok, placenta isi face treaba. Mai vazuse dl. profesor si un hematom si ca sa fiu eu linistita mi-a dat utrogestan si MgB6.

A mai luat careva Utrogestan in saptamana 20?! Sau pe acolo?!

Sper sa fie bine! Bebelina e frumoasa si ii zic Angelina Jollie!! [il]

Sim, nu mi-a dat pe hartie cine stie ce masuratori, ci doar pe CD niste poze jpeg. Ce am inteles ca apare cu o saptamana mai mare si are 416 gr+/-16 gr.

Ma bucur ca bebe tau este bine sanatos!!! Of, credeam ca in Romania dau mai multe detalii. Si eu iau Urogestan , una dimineata , una seara. Din pacate aici nu am pe cine sa intreb daca sa le intrerup sau nu. Vad ca si Nane a luat.



#28
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 15:11

In principiu, la finalul primului trimestru ar trebui sa se termine administrarea progesteronului pentru ca placenta isi intra in funcțiune.

totusi, eu am continuat sa pun un ovul seara din pricina de pasarele la colivie... Si am continuat pana s-a terminat stocul.

Pe linia asta, puteti sa renunțați la el cand doriti in timpul trimestrului doi sau cand va vine mai usor... Sau cand spune medicul. Mie imi zisese unul dintre ei (am mers la vreo doi pana spre 18-20 saptamani) ca da pilozitate marita, ceea ce in cazul meu nu era de dorit ca era fetita... I-am zis ca o sa plătească tati ședințele de epilare!  [soricel]



#29
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 15:39

Va salut fetelor [hia]

Jose, am ramas ,,,,offf imi pare tare tare rauu [grup]

Stiu ca ti-e tare greu acum,,dar i-ati timp sa plangi,sa te impaci cu situatia...

Iar apoi vei avea puterea s-o iei de la capat...te asteapta atatea puiuti!

Stiu si eu cum e...am trecut pe aici...greuuu greuu,,,noi insa nu am avut nimic la rece, a trebuit s-o luam iar de la capat..

Curajjj si Doamne ajuta data viitoare!

 

Burtici, mamici ma roade o intrebare; care ati avut TSH scazut in sarcina, de fapt sub limite??!! Ce v-a zis dr?? Pana nu demult eram stresata sa nu sara de 2.50, ultima data era 1.38 park, dar la 12 s 0.019?!! Am citit rapid cate ceva, ca ar fi si heparina care influenteaza,,,, si hormonul hCG,care la mine clar k e cam dublu la sarcina gemelara... [ascuns]

Daca aveti pareri, sugestii va rog [balo]

Si DDmerii cam mariti,in jur de 700..

 

Sim, eu continui cu progesteronul, dr din ro in care am toata increderea,a zis sa nu-l opresc...cei de aici au zis stop in 2 zile...

Stiu ca ajuta colul si eu zic k e f important...(mai ales pt mine care la o presiune dubla pot sa zic pe uter, col, nu stiu nici daca e inchis sau cat de lung este si de cerclaj nici pomeneala,,,prefer sa imi iau niste masuri macar pe cat posibil)


Editat de jaguar, 30 octombrie 2013 - 15:44 .


#30
speranta2

speranta2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 832 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 16:55

Aoleu, eu nu vreau fata paroasa. Am mai fost la un dr. si zice ca dupa cum vede el nu e nici o problema. Acel dr. honoris causa zice ceva de placenta, IR, col tuturor.

Si dr. mea mi-a dat utrogestan ca sa stau eu linistita, nu ca ar fi ceva. Deci... ma gandesc sa nu mai iau!

Jaguar, eu am tot repetat D-dimerii dupa ce am intrerupt Clexane si au fost in crestere. Am inteles ca oricum se maresc in sarcina. Dr. hematolog a sustinut mereu ca nu e de la coagulare. La mine iesea si CRP marit si Fibrinogen. AM luat antibiotic 5 zile si urmeaza sa repet analizele astea saptamana viitoare. De TSH nu stiu ce sa iti zic. Ca sa fii sigura verifica daca nu ai si o infectie ceva. La mine nu s-a elucidat unde ar fi infectia si am luat antibiotic oricum.





Etichetat si cu gravidute, fiv

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -