Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum ati gasit o bona buna?


7 raspunsuri la acest subiect

#1
cristiama

cristiama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 670 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 15:42

Cand stateam cu copilul acasa vedeam in parc un baietel care schimba bonele la 2-3 saptamani!!! Si am zis ca e ceva ciudat cu copilul, cu parintii, ca bonele erau de toate felurile.

 

Ha-ha....ce stiam atunci?

 

A facut si copilul meu 2 ani, la gradinita s-a imbolnavit asa ca hai sa gasim o bona!

Bine, am mers frumos la agentie, am platit taxe, am intervievat bone si am ales una!

A stat cam o luna cu mine si dupa a ramas cu copilul si cu cele 2 camere video de care nu stia! Upsss...

Am dat-o afara de azi pe maine si am ramas evident fara bona, ne-au mai ajutat cunostintele o vreme si dupa am gasit bona ideala.

O doamna in varsta dar care s-a atasat de copil si care ii spunea mereu povesti, poezii, chiar si de gatit gateau impreauna, baietelul nostru a facut progrese frumoase, ne intreba in weekeend de ea, ii da si acum tel de pe tel lui de jucarie.

 

Ei, dar doamna are acum grija de nepotica proprie asa ca am cautat din nou bona, offff!

 

Si am gasit prin recomandari, o bona mai tanara, draguta, cu experinta, vorbeste frumos..... dar in afara de stat pe canapea picior peste picior si vorbit la tel nu pare sa faca altceva!

Ea "nu le are cu povestile" adica nu-i spune niciodata, il lasa la desene....oricat, de gatiti simplu doar pt ea si copil "nu-i place".

Daca dimineata las copilul in pijamale asa il gasesc dupa 11 ore!!! Ies in parc cu haine puse deasupra.

 

Iar acum intrebarea cheie : de unde gasesc eu o bona buna?

Nu neaparat cu multa scoala, dar una care sa stea pe covor si sa se joace cu masinute, sa spuna povesti, sa rada si sa vorbeasca cu copilul, sa ii placa sa faca mancaruri simple pt el, sa iasa in parc.



#2
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 09:53

nu stiu daca poate sa-ti garanteze cineva ca sigur ACOLO vei gasi o bona buna, deoarece fiecare cu norocul lui. cred totusi ca cea mai buna metoda este prin cunostinte sau bona sa aiba referinte de la mai multe familii.

deci tot din vorba in vorba, prin vecini, prieteni, colegi, chiar si grupuri pe FB.



#3
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 10:24

Noi am gasit- o la recomandarea unor prietene care o stiau ca fiind asistent maternal de ani de zile. Asta in primavara lui 2005 .

E batranica, dar foarte responsabila.

 

 

(si daca tot ai scris de gatit, eu nu consider ca bona trebuie sa faca asta, eu las mancarurile si ea doar le incalzeste. inafara sa plimbe si sa supravegheze copila, sa o duca-aduca de la activitati, nu are alte sarcini, doar sa stea cu ochii pe ea ca pe butelie  [:)] )



#4
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 13:30

noi tot prin recomandare am avut cele 2 bone.

Sincer, nu as avea curaj sa "bag in casa" pe cineva complet necunoscut.

 

Ingrid si Cristi 10 ani



#5
cristiama

cristiama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 670 mesaje

Postat 15 octombrie 2013 - 12:47

Multumesc pt raspunsuri.

 

Am vrut mai mult sa imi vars oful!

Stiu ca nu e reteta general valabila, dar deja am epuizat toate posibilitatile de cautat:

 

- cunostinte, am vazut deja vre-o 4-5 persoane

- agentii de bone, inclusiv am vazut o d-na de la scoala de bone, mare plasa

- am vorbit cu bonele in parc, care mi-au recomandat vecine, prietene

- am vorbit cu vecinele de la bloc, doar-doar o fi una interesata... cateva ar fi dar....lucreaza inca, au nepoti, pleaca la tara....

 

si am obosit, mi-e mila si de copil sa schimbam asa bonele

 

Ma gandesc ca imi scapa ceva.....



#6
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 17 octombrie 2013 - 20:33

Eu prin cunostinte, recomandari am gasit mereu. Ai 2 piste: ori persoane cunoscute sau prietene de-ale lor care vor sa devina bone ori parinti din cercul de prieteni, colegi de servici si cunoscuti care isi pot recomanda fostele bone.

 

Eu ca varsta am mers pe intervalul 50-65 de ani, femeile mai tinere au alte ambitii in cariera sau alte prioritati.

 

Succes!


Editat de lavi02, 17 octombrie 2013 - 20:36 .


#7
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 15:45

Buna,

Daca cineva are nevoie de o bona stiu eu pe cineva.

Este o prietena de a mea, fire foarte calma, 42 de ani care a ramas fara job.

 

Vrea sa se specializeze in domeniul baby sitter-ing-ului. Si este si un pic demoralizata pentru ca este din februarie fara job, pe cale sa-i ia banca casa - disperata.- evident mama singura.

Haideti sa ne ajutam reciproc, cine are nevoie de bona sa nu ezite sa o contacteze pe aceasta fata, poate redem speranta cuiva, care cu siguranta va fi fidela sansei oferite.

 

Se numeste Laura si are nr de tel   0721796303

 

 

Va multumesc anticipat!


Editat de anuscha2009, 24 octombrie 2013 - 15:45 .


#8
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 26 octombrie 2013 - 14:49

Dupa o experienta ratata cu o agentie de bone - prin forte proprii, respectiv Anuntul Telefonic.Pe multe le-am "triat" din telefon, cam 10 persoane au venit acasa (cand era si sotul, evident) si din cele 10 am ramas la o persoana (care este si acum cu noi si  sper sa mai ramana) cu recomandari de la o familie plecata in Belgia, a mers si cu ei acolo si i-a ajutat pana s-au stabilit (cam 6 luni).

 

Recomandarile sunt bune, in masura in care prin "ingrijirea copilului" inteleg si ceilalti ce vrei tu sa inteleaga. Cred ca bona pe care o ai acum e convinsa ca are grija de copil... [:)]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -