Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nastere la Spitalul judetean Sibiu


3 raspunsuri la acest subiect

#1
honey_eyes27

honey_eyes27

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 11:48

Buna, fetelor!

 

Vreau sa va intreb cum sunt doctorii si moasele de la Judetean in Sibiu, pe cele care ati nascut de curand si cam ce ar trebui sa contina bagajul gravidei.

Am 34  saptamani si cam trebuie sa ma pregatesc. La Polisano este mult prea scump si nu ne permitem si ne-am orientat spre Judetean.

Astept parerile si sfaturile voastre.



#2
Monyk85

Monyk85
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 14:01

Eu nu am nascut, dar am fost prin ianuarie-februarie internata la maternitate la judetean din cauza unei anexite.

Despre doctori iti pot spune ca is tot timpul grabiti dar is cativa foarte buni. Eu daca as putea as incerca sa fac cumva sa nu ajung la Dr Stretean. Este un doctor bun profesional dar ca om e groaznic. Vorbeste in ultimul hal cu pacientele.

Asistentele is per total ok.

O cunostinta de-a mea a nascut recent si sus unde te duce dupa ce nasti e posibil sa dai si de gandaci. Eu unde am fost eu mai jos de sala de nasteri nu au fost. Acum probabil cum ai norocul. [:)]

Legat de bagaj am gasit un link care mi se pare interesant poate te ajuta http://forum.desprec...-pentru-fiecare

 

Sper ca am fost de ajutor cat de cat. Sarcina usoara!!!



#3
Luciala

Luciala

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 16:36

Buna honey_eyes27,

 

Am nascut in luna mai la Spitalul Judetean din Sibiu si vreau sa spun ca atat moasele, cat si asistentele sunt tare dragute, la fel si medicii; am avut un travaliu lung, insa pana la urma totul a decurs bine si am stat internata numai trei zile, fara sa am vreo experienta neplacuta.

In ceea ce priveste bagajul pentru maternitate, iti voi enumera ceea ce am avut eu si anume: cateva camasi de noapte, halat, papuci de casa si slapi, prosoape, hartie igienica, tampoane pentru sani, vata din plin, sampon, gel de dus, pasta si periuta de dinti, sapun lichid, servetele; iar pentru bebe cateva scutece, servetele umede, cateva hainute (body, pantalonasi, bluzite, salopeta, caciulita) si prosop. Neaparat sa ai la tine buletinul si carnetul gravidei (optional si ultimele analize din timpul sarcinii).

Imediat dupa nastere mi l-au adus pe bebe sa-l alaptez, iar dupa mutarea mea in salon, a fost tot timpul langa mine.

Sper sa te ajute cele expuse de mine si iti doresc sarcina usoara in continuare!



#4
honey_eyes27

honey_eyes27

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 13:05

 
Luciala , multumesc mult pentru raspuns.
Sa inteleg ca bebelusul sta cu mama in salon de la inceput? asta este f bine! si cate femei sunt in salon cu tine dupa nastere? dar in travaliu? i se face baie bebelusului in spital? sa-mi iau sapun si sampon pentru el?



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -