Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa a II-a 2013-2014


308 raspunsuri la acest subiect

#11
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 07:48

Am zis ca ma duc anesteziata dar am venit socata. Din fericire intr-un sens bun. De fapt daca e s-o luam pe bune nici nu aveam pentru ce sa mai strangem un fond al clasei aberant ca nu mai avem nevoie de nimic, doamna a cerutn doar hartie de xerox ca mai face copii sa le dea de lucru in clasa si un set de markere pentru tabla. 30 de lei au fost suficienti. Asta dupa ce doamna a spus ca fondul clasei nu exista si a zambit cu inteles.

 

Ei si daca aveam impresia ca ne jucam, ei bine, nu! Ieri au avut deja teme de scris la matematica si de invatat trei strofe din Desteapta-te romane! Fi-mea da din coada ca ea cand are teme [:-)))]



#12
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 08:21

    Prima zi de scoala - la fel ca Androix. Cuvantare scurta pe care n-o aude nimeni, apoi cei de pregatitoare au intrat prin " tunelul de flori" in scoala. Anul acesta, fiind doar 3 pregatitoare de dimineata (celelalte 3 clase sunt dupamiaza) s-a terminat repede. Am fost surprinsa sa i-au trecut pe sub flori si pe cei de-a 5-a - cele doua clase speciale (de engleza si mate) care invata dimineata, restul invatand dupamiaza.

    Dupamiaza - sedinta cu parintii. Manualele le primisem la sfarsitul anului. Toate 3 erau decente (nu noi) si doua le vom folosi. Al 3-lea il luam din seria ramasa de la fratele mai mare - in concluzie nu cumpar nici un manual. Am ramas surprinsa placut la baiatul mai mare (a 5-a) ca manualele primite sunt intr-o stare f buna si 2 chiar noi. Tot ce a primit poate fi folosit. Mai lipsesc 2 manuale si sa vedem daca le mai primesc sau cotizez.

La sedinta am scos din buzunar 80 lei pentru tot soiul de caiete auxiliare (manualele sunt invechite si prost gandite) si atat. A plecat un copil au venit 2 - inca suntem sub 30.

   Ieri - tragedie - teme la mate si romana. Trebuiau invatate 3 strofe din imn sub amenintarea autodictarii. Calin bocea ca de ce el are teme si frate-sau de-a 5-a n-are nimic, ala mare incerca sa-l ajute si ragea de zor imnul prin casa... balamuc in toat regula. Primele doua cu chiu cu vai le-a invatat. A treia n-am reusit, ca se facuse deja 10 seara si i-am trimis la culcare.


Editat de anya, 18 septembrie 2013 - 08:23 .


#13
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 09:44

Si la noi a trecut cu bine prima zi de scoala, si cea de a doua. Stefan era un pic melancolic in prima zi, parca nu-i venea sa creada ca iar incepe scoala. Ieri dimineata mi-a zis "sa vezi ce greu o sa fie azi la scoala". [:)]  L-am linistit ca nu-i chiar atat de greu pe cat crede el.

Ieri deaj am avut teme, la romana si la matematica, azi le da orarul. La optional avem ortografie si caligrafie. O gramada de auxiliare, o parte le-am cumparat de anul trecut, o parte le-a adus acum. Pana si doamna de religie vrea caiet special... Manualele le-am primit de la sfarsitul clasei I, insa sunt inutilizabile, pagini rupte, murdare. Doar religia o pot folosi, restul a trebuit sa le cumparam. Ghiozdanul greu ca de obicei, imi rupe mie spatele, ce sa mai zic de el. De abia ieri cred ca am realizat ca a mai crescut, ca s-a schimbat, parca i-am vazut picioarele mai lungi [il]  si zambetul mai matur, asa, ca un copil mare...



#14
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 09:46

Eu nu m-am prins inca ce optionale avem noi. Adica unul e engleza dar vad ca voi aveti cate doua?



#15
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 11:37

Noi engleza o platim, am platit-o si in clasa I. Am inteles ca este un ordin de la minister prin care s-a introdus obligatoriu engleza ca disciplina de studiu la clasa 0 si la clasa I. Din clasa a III-a se facea oricum obligatoriu, insa au uitat de clasa a II-a, asa ca noi tot o sa o platim si anul asta. Am inteles ca au aparut si manuale de engleza pentru clasa 0 si clasa I.

Avem un singur optional: ortografia.



#16
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.665 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 12:24

Ieri si ai mei au avut teme :cateva exercitii dintr-un auxiliar la matematica si sa faca 5 propozitii despre ce au facut in vacanta. Au inceput in forta lucrul in clasa cu recapitulare, au dat si cate un mic test la romana si unul la mate. Au venit mandri amandoi cu FB cu bulina (f. stimulativ pt ei bulina aia [biz] ).

Deocamdata am dat 6 lei pt un caiet -auxiliar pt ora de caligrafie.



#17
maria_alexia

maria_alexia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.544 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 13:46

prezent si noi in clasa a II-a. inca n-am povesti proaspete, totul seamana pana la identitate cu ce-ati facut si voi. 

cele 3 strofe din imn au trebuit transcrise, eu l-am lamurit sa o memoreze macar pe prima (intotdeauna primesc autodictare la poezii, intotdeauna ne ia prin surprindere, trebuie sa aflu unde e pb - unde-i sunt urechile [:p]). azi sedinta, sunt taaare curioasa.

 

 

si ziceti voi ca ne asteapta un an mai lejer? bine mi-ar mai prinde [:D]

m-am uitat prin manuale si auxiliare, la mate nu vad nici o pb, dar la romana cred ca o sa ne scoata muuulti peri albi ortografia.

anul acesta noi incepem - in sfarsit ! - si engleza, ca si optional (fara alternativa ).


Editat de maria_alexia, 18 septembrie 2013 - 13:48 .


#18
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 13:55

   La noi, cred singurul optional obligatoriu e engleza, dar n-am platit-o niciodata. De luni pana joi au cate 2 ore de romana, 1 de mate si inca una de diverse. Vinerea e cu Cunoastre, educatii (practica si plastica), muzica.

   Clasa a2-a si a 4-a sunt de consolidare a ceea ce se face in clasa 1 si 3. La mate, anul asta se merge mult pe "trecerea" peste ordin. La romana - orograme, sinonime/antonime, citit fluent.



#19
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.665 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 14:14

Sa inteleg ca numai noi nu am avut de invatat imnul!? Nu i-am auzit sa spuna nimic despre asta.



#20
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 14:20

Noi avem de memorat cele 3 strofe ale imnului... era bine sa le dea transcriere.

Deocamdata nicio tema de scris, dar de maine cred ca da, ca le-a cerut sa aduca culegerile la mate si romana.

Azi a venit acasa si cu "Tainele" de clasa a II-a, ma intreb daca o platim, parca anul trecut nu, dar nu mai stiu exact.

 

Azi la 7 avem sedinta... vorba lui Androix, incerc sa ma anesteziez inainte (fara alcool, evident [:D])




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -