Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Strugurasi de sept-oct 2011 **17**


125 raspunsuri la acest subiect

#111
Helenutza23

Helenutza23

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 525 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 09:40

buna

 

MAY felicitari si din partea mea pt testul pe care l-ati trecut!

...si bafta cu casa, sper sa vi se fi confirmat oferta!

despre mirosul guritei, intr-adevar e ceva ce trebuie urmarit. baiatul meu cel mare a avut o perioada pe la 2 ani jumate, in care ii mirosea gurita destul de rau. am investigat si am ajuns la concluzia ca avea niste oxiuri si i-am dat ceva naturist pt asta, parca helmiflores, nu mai stiu exact. 

 

MIHAELA si eu folosesc borcanelele pt a tine mancarea. bine, mai exact, foloseam la greu la baiatul cel mare. acum folosesc mai rar pt ca mancam toti din aceiasi oala. ha haa! la Praslea am renunat la masura, ii pun ochiometric mancarea intr-un castronel si basta!  

despre incidentul cu deodorantul... stiu ca nu e un obiect cu care sa se joace, dar eu i l-as fi dat. eu asa procedez de multe ori daca vad ca insista sa i dau un obiect, i-l dau si ii explic ca e al meu, ca numai mami/tati etc, dupa caz, il foloseste dupa care i-l cer sa mi-l dea inapoi ca sa il pun la loc, pt ca in dulap e locul unde acel obiect vrea sa stea, alfel se supara si plange acel obiect  [:)]  sau il ridic pe el pana la locul cu pricina si il rog sa puna el obiectul la loc. 

mai fac asa cand nu vrea, de exemplu, sa scoatem mucii cu batista bebelusului. el sufla dar nu e f eficient mereu asa ca mai e necesar cate un spirat. asa ca ii spun ca eu vreau sa imi scot mucii si nu ajung la furtun, si sa ma ajute el. si e f saritor ha haa. il iau in brate, mergem si luam furtunasul, il tine el, evident. pe urma il infige in aspirator, se preface ca imi scoate mucii si pe urma accepta si el. de multe ori accepta fara sa "mi-i mai scoata" mie. 

..sper sa nu te superi ca ti-am povestit astea, nu vreau sa fac pe experta, si pt asta iti spun, la primul copil am gresit fiind categorica. cand ziceam nu , era nu si el se mai supara si.. nu e ok, cel mai bine e asa, cu mici pacaleli. pe de alta parte stiu, recunosc, ca nu am mereu disponibilitatea de a face asta, sunt obosita, nici nu imi dau seama cand zic "nu". in general lucrez la chestia asta pt ca merge mai bine treaba asa.

 

noi am fost iar bolnavi, mare "noutate"! acum i-am reparat pe copii, dar m-a luat pe mine... cum puteam eu sa scap asa ocazie!

cica e un val de viroze, asa ca aveti grija!

 

o zi frumoasa!



#112
mihaela_i

mihaela_i

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 10:42

Helenuta: Daca ii explic ce am de gand, Dani intelege. Si fuge, nu coopereaza. Uneori vrea sa ma ajute cu chestii si asa mai rezolv ceva dar alteori vrea sa aiba ceva doar pt el si sa se joace singur si nu am nici o solutie.

Noi deocamdata rezistam. De cand a luat laptisor de matca, adica de o luna si jumatate, e ok, nu a mai avut nici un episod serios de boala. A mai vomitat, dar are reflux si e normal. A mai stranutat, dar nu i-au curs muci pe fata. A mai fost si rosu la fund dar cam astea au fost per total. A avut si febra o seara, nu stiu cat ca nu era peste 38 la mana. Era mai fierbinte. A fost si-a doua zi si-a coincis cu stranuturile. Dar a trecut si nu a avut nici un fel de urmari serioase. Acum arata mai infloritor pentru ca nu a mai fost bolnav de mult.



#113
May3

May3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.345 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 10:26

Am observat ca nu ii mai miroase gurita. Cred ca a avut ceva in dimineata aia.

Da, ne-au acceptat oferta. Am inceput procedurile pentru casa.

Ma lupt si cu hartiile pentru cetatenie. Am ditamai dosarul, mai am un pic si-l termin. Sper ca azi sau maine sa-l trimit.

Dupa ce reusesc sa trimit dosarul asta ma apuc si de lucrarea pentru primul modul al cursului. E ca un fel de lucrare de licenta… Si am si de invatat pentru un examen.

Sper sa reusesc sa le fac pe toate :D

Sper ca sunteti mai bine, helenutza.
Mihaela, e bine ca nu se mai imbolnaveste Dani. Probabil si-a facut sistemul imunitar.

Bibi a mea e putin cu mucisori dar sunt inofensivi.
Azi ii vine prietena cea mai buna in vizita si stau toata ziua impreuna. Sa vezi chiraiala.
Printesa mea e f cuminte, cooperanta, mananc bine, doarme bine, Doamne ajuta sa o tina asa :D
Acum vorbeste f mult, zice f f multe cuvinte si repeta dupa tine orice ii spui. Si-a dat drumul asa dintr-o data. Le mai stalceste. E funny.
Acum canta impreuna cu mine cantecelele. Avem vreo 15 in repertoriu acum. S-a pus mami pe invatat cantecele : ) )
Cateva in romana a invatat-o bona.
E f dulce cum zice ea melc melc codobelc :D
Gata cu lauda :D

Eu tot incerc sa ma reapuc de dieta dukan ca mai am 8 kg de slabit, dar nu mai reusesc. Deocamdata stationez. Dar fac sport in continuare aproape zilnic.
Nu prea mai vreau carne, mi-e lehamite :D
Ma gandeam sa ma bag pe una cu salate ceva.
Trebuie sa caut.
 



#114
klau_ditza

klau_ditza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 881 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 08:32

buna! 

HELLENUTZA valul de viroze a ajuns si la noi [:D] 

Luni seara m-am dus fuga la pediatru cu R, apoi a facut temperatura toata noaptea...ardea ca o soba. Antitermicele nu au avut niciun efect. In fine, acum el e mai bine, dar ne-a prins pe noi "flama". Eu una sunt varza... 

MAY pana la urma ai sa reusesti sa faci tot ce ti-ai propus. Sunt sigura!  [pk]

Legat de dieta...eu iar am abandonat. Nu sunt in stare sa ma tin de nimic. Nu am pus pe mine, dar ma mentin... Oricum, sunt convinsa ca sportul e "cheia" la mine. Dieta nu ma (prea) ajuta.


Editat de klau_ditza, 24 octombrie 2013 - 08:32 .


#115
Helenutza23

Helenutza23

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 525 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 09:35

neata

 

KLAU v-a ajuns si pe voi viroza.. uf, sanatate multa, sa va faceti repede bine!

cat despre sport, de acord cu tine, asta e cheia dar...eu una nu ma pot mobiliza.

ajung acasa si ma apuc de smotru, de teme, samd. nu mai pot, nu mai vreau, nu mai si nu mai... asta e!

 

Praslea a reusit performanta sa ii strige pe frati-su! e tare dulce!

...iar asta mare e iar cu muci.. funny, nu?

va zic, noi asa o tinem pana in mai!

 

o zi buna!



#116
May3

May3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.345 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 13:06

Klau, ce dragutza esti si ce incredere ai in mine. Mai mare decat am eu :D
Sper sa se faca bine piticul.
Cum mai e cu casa? Cu bona?

Eu ma tot uit dupa idei cum sa ii fac camera lui Bibi. Deocamdata i-am mai luat din spatiu ca am decis sa mutam un perete sa marim dormitorul nostru ca nu incapea patul ca lumea :D si al ei era cam marisor :P
Cred ca tema o voi pastra la fel. Winnie & Co fiindca se gasesc multe stickere de perete cu personajele astea si ii plac si ei.

Helenutza, ce fain trebuie sa fie cu doi :D sper sa mai reusesc sa mai fac si eu o fetiza. Sotul tot la nu a ramas si acum cu cheltuielile cu casa si cu problema cu soacra-mea are si motive sa fie mai vehement….
Om vedea cum stam la vara. Deocamdata am luat pauza de la insistatul pe subiect.
Dar eu imi mai doresc o fetitza mica, cu ochi verzi sau albastri, bruneta si cu gropite :D sip e care s-o cheme Rebecutza.
La Beatrice a fost exact cum mi-am dorit-o: creatza, cu ochii verzi si cu gropite.mai ziceam sa semene cu mine, ceea ce nu s-a intamplat :D
 Poate va seamana cu mine Rebecutza :D
 



#117
klau_ditza

klau_ditza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 881 mesaje

Postat 25 octombrie 2013 - 09:32

Poftiti la cafelute !!!!

MAY daca te-ai “inhamat” la atatea treburi sunt convinsa ca ai ambitia ca o sa le duci pe toate la bun sfarsit. Si apoi… pentru pe mine m-ai dat gata cu Dukan. Chiar daca zici ca mai ai un pic pana ajungi acolo unde vrei, se vede diferenta inainte si dupa. Ambitia a fost mare  [pk]

Piticul meu e mai bine. Un pic mai tuseste, mai curge nasul dar trece. Noi suntem pocniti rau de raceala…trece si asta.

Nu am terminat nici acum 100% curatenia. Timpul foarte scurt seara cand ajung acasa, nu reusesc nicium sa ma impart… Mai am cel putin o saptamana pana sa vad totul pus la loc…

Bona e foarte ok. Piticul e innebunit dupa ea ca il plimba cu autobuzul prin oras, se duc in toate parcurile, la Carrefour cand e vreme rea… Le-am facut abonament sa se plimbe in voie.

Ce mai face bona voastra MAY?  Mai povesteste-ne de ea!



#118
May3

May3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.345 mesaje

Postat 28 octombrie 2013 - 12:43

neatzaaaaa

 

e bine ca o iubeste pe bona :)

Bona mea e ok.

O mai invata aiureli pe Bibi. nu cred ca reusesc sa o fac sa se gandeasca logic, dar asta este :D

E bine ca a invatat-o si cateva cantecele in romana :D

 

eu n-am chef de munca :D



#119
klau_ditza

klau_ditza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 881 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 09:01

Buna dimi!

servesc o cafea mareeee intr-o castua (mult prea) linisitita....

Nu ma pot acomoda deloc cu schimbarea de ora. Ma culc la 21, ma trezesc la 6 si sunt tot obosita...

Sarbatoriti Haloween? Eu nu dau importanta acestei "sarbatori" dar m-a anuntat sotul ca maine seara imi vin nepoatele in vizita si trebuie sa sarbatorim... Sunt in pana de idei. Habar n-am ce / cum trebuie sa ma pregatesc.


Editat de klau_ditza, 30 octombrie 2013 - 09:03 .


#120
May3

May3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.345 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 10:38

neatzaaaaa

eu m-am acomodat imediat.

numai ca azi mi-e cam rau ca nu prea am dormit azi noapte. a tusit bebelina si pe la 2 l-am trimis pe sot jos si am luat-o cu mine in pat.

si mi-a mai tusit apoi in reprize, deci nu prea am dormit. si cand nu dorm, nu ma simt bine...

 

De Halloween vin copiii la usa si intreaba Trick or Treat?? si le dai treat, adica dulciuri.

De obicei tii in casa un cos mare cu bomboane si copiii se servesc si pleaca la altcineva.

copiii ar fi spirite bune care iti pazesc casa de fantome si spirite negre in noaptea de Halloween.

daca nu le deschizi usa, iti arunca cu oua in usa ca sa marcheze usa sa vina spiritele negre la tine ca esti zgarcit.

ceva de genul.

avem si noi Sfantul Andrei care este un obicei f similar.

http://www.verze.ro/...n-ul-neaos.html

 

In primul an cand ne-am mutat aici, n-am deschis usa si ne-am trezit cu oua crude pe usa :D

 

ca sa te pregatesti decorezi casa cu dovleci scobiti, si faci asa ca si cand ar fi o casa bantuita. pui esarfe negre atarnate, paianjeni din jucarie, pui lumanari in dovlecii scobiti si stingi lumina :P

ai putea sa faci ceva misto :D

 

Bibi azi are serbare la grupul de copii si merge imbracata in costumas de vrajitoare.

si i-am facut niste mini pizza sa duca, mai rosii asa, cica sangerii :P




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -