Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Evacuarea Pamantului


15 raspunsuri la acest subiect

#1
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 01 septembrie 2013 - 16:56

Am vazut serile trecute un documentar in care se presupunea ca o stea neutron va faramita Pamantul in 75 de ani. Intrebarile lor erau: Se poate evacua Pamantul? Unde ne ducem? Cati pamanteni vor fi salvati de dragul speciei? Ce vor face cei ne-selectati?

Pe mine m-ar interesa raspunsul la toate intrebarile, dar in special: Ce ati face voi daca nu ati fi selectati? Ati ajuta la constructia unei nave spatiale care sa calatoreasca in alt sistem solar in cautarea altei planete locuibile, din pur altruism sau ati face tot posibilul sa nu plece nimeni, din pur egoism? V-ati resemna? Care ar fi lucrurile pe care ati vrea sa le faceti inainte de distrugerea pamantului? Cred ca pe mine ma intristeaza cel mai mult faptul ca cei care supravietuiesc, nu vor vedea niciodata un ocean, un apus, un rasarit, o padure, un munte... NU asa cum le stim noi. Ce credeti ca ar trebui luat pe nava? Ce merita salvat? Care e opera de arta cea mai semnificativa ptr. noi? Daca ar fi loc ptr. o singura opera de arta, care ar fi aceea?



#2
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 01 septembrie 2013 - 18:50

Ce documentar? Poti sa pui un link? Suna interesant.

Asta-mi aduce aminte de filmul 2012, in asteptarea unor cataclisme iminente care stergeau omenirea de pe fata pamantului, guvernul american in colaborare cu alte puteri construiesc 3 arcs (ca arca lui Noe). Acolo intrau prin selectie, bineinteles liderii lumii:)), ceva oameni de stiinta si altii care plateau. Arcele (asta e plurarul?) erau parcate undeva in apele Chinei.

Daca n-as avea norocul sa fiu in rolul lui John Cusack care se lupta si reuseste sa-si duca familia pe arca, plus altii pe langa ei, atunci macar sa nu fiu ca ghinionistii extras (figurantii) care in film sunt spulberati fara sa stie ce i-a lovit. I'll go down trying[:D]

Nu stiu cum as reactiona, mi-ar placea sa cred ca m-as lupta sa supravietuiesc si daca as mai avea resurse in plus le-as oferi si altora ajutorul (macar cu informatie acolo incotro s-o ia). 

Nu stiu cine si ce merita salvat, am impresia ca de cate ori isi baga omul deshtele sa controleze ceva, altceva e distrus.

Daca nu se faramiteaza planeta complet, natura se va autocontrola prin indivizii rezistenti ramasi. S-a mai intamplat acu' fo 70000 de ani cand mai erau doar vreo 2000 de oameni prin Africa si s-au gandit sa plece la o viata mai buna. Au supravietuit erei glaciare, urmasii lor au traversat continente. Iaca-ta-ne 7 billions:))

Cumva life wants to live daca are conditii favorabile. Pana si specii care erau considerate extinct au inceput sa apara prin alte locuri unde au gasit conditii prielnice. Se numesc lazarus species.



#3
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 01 septembrie 2013 - 22:24

e un film recent, care trateaza oarecum problema, intr-un mod foarte delicat si romantic: Seeking a Friend for the End of the World. http://www.imdb.com/...ref_=fn_al_tt_1

 

 

nu ofera solutii, dar nici nu e tragic. 


Editat de portocalia, 01 septembrie 2013 - 22:25 .


#4
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 03:13

Oana, scuze. Am deschis subiectul si am plecat la Niagara. Uite aici link:

 



#5
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 03:19

Portocalia, o sa incerc sa vad maine filmul. Multumesc.

 

Oana, am vazut 2012. de fapt, l-am revazut chiar acum mai vreo saptamana. 

 

Mai povestesc maine, sunt obosita rau, am stat la Niagara vreo 9 ore; parc de distractii, cascada... ma duc in pat ca ma dor picioarele rau.



#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 10:46



e un film recent, care trateaza oarecum problema, intr-un mod foarte delicat si romantic: Seeking a Friend for the End of the World. http://www.imdb.com/...ref_=fn_al_tt_1

 

 

nu ofera solutii, dar nici nu e tragic. 

Am vazut filmul si chiar mi.a placut(keira Knightley e cam buhu-hu-hu...pentru mine,imi iau avint sa vad Anna Karenina cu ea in rolul principal [fri] )si sincer cred ca pentru noi,muritorii de rind cam asta  e solutzia.

 

Nu oricine lucreaza pentru un miliardar rus! [:)]

 

In rest sunt de acord cam cu tot ce a spus Oana,nu cred ca am ceva de adaugat.

 

Dar...ma bag acum peste subiectul Nadiei,ce se intimpla daca alte planete se dezintegreaza si vin ei, allienii peste noi cu scopul insa de a trai pasnic????Cum facem atunci????V-atzi gindit vreodata la varianta asta????

 

Recunosc ca serialul asta:

 

http://de.wikipedia...._(Fernsehserie)

 

 

mi-a dat de gindit.

 

edit ca vad ca pot da copy-paste [pk]

 

Dana


Editat de andacos, 02 septembrie 2013 - 12:10 .


#7
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 14:49

Mersi pentru link Nadia [flo], ma uit.



#8
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 14:55

Dana, daca s-ar intampla scenariul de care spui tu, personal NU as avea nimic impotriva, daca am avea spatiul si resursele necesare sustinerii inca a unei specii.



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 19:12

Pai...n-as avea nimic impotriva,dar...nu pot sa nu ma-ntreb,oare as putea face o hora cu el:

 

www.imdb.com/media/rm2992888320/nm0199139

 

sau s-o vad pe ea la rind la piine,comandind niste chifle:

 

www.imdb.com/media/rm3771900160/nm2276274

 

[:-)))] [:-)))] [:-)))]

 

Ei...ce zici?

 

Dana



#10
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 20:59

Dana, atata timp cat vin in pace si tot ce vor e o planeta pe care sa-si continue perpetuarea propriei lor specii, zau ca nu as avea nimic impotriva. Ar fi ca oricare altul ptr. mine. Atata timp ca Nu ne fac nici un rau. Poate, cine stie?! am avea mult de invatat de la ei.




Panic Questions

  • Trombofilie

    Criss05
    - Ieri, 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

Last Blogs

  • Linistea dinaintea furtunii

    RoxiMada
    - Ieri, 21:32

  • Săptămâna 26

    lili.95
    - Ieri, 13:07

  • Vreme frumoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 12:40

  • Cumparaturi È™i curatenie

    FloreClau
    - Ieri, 11:44

  • Cum s-a schimbat corpul meu în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 08:05

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -