Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lectiile voastre de viata


81 raspunsuri la acest subiect

#21
luisa1983

luisa1983

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 694 mesaje

Postat 13 august 2013 - 13:06

1. Cu unul am compatibilitate emotionala incredibila, am vorbi ore in sir si intelegem exact niste lucruri, dar ma enerveaza groaznic alte lucruri la el si imi dau seama ca stand cateva ore/zile/luni impreuna o sa omor toata compatibilitatea emotionala din cauza unor rahaturi administrative.

 

2. Cu altul am compatibilitate energetica, avem programe comune, ne plac aceleasi lucruri, ne implicam activ in chestii, dar e mult mai mic decat mine (adica cu 10 ani mai mic) si nu ma pot abtine sa nu ma gandesc la asta (oricat de fudula si de sigura pe mine sunt eu acum, peste 10 ani lucrurile s-ar putea sa stea diferit)…

 

3. Al treilea imi ofera stabililitate pe multe multe planuri, si intelegere si un parteneriat correct, dar am niste becuri de avarie aprinse rau in privinta lui si pentru ca nu vreau sa repet niste greseli.

 

 

 

Nr.4.  Avem compatibilitate emotionala incredibila, am vorbi ore in sir si intelegem exact niste lucruri,avem compatibilitate energetica, programe comune, ne plac aceleasi lucruri, ne implicam activ in chestii,imi ofera stabililitate pe multe multe planuri, si intelegere si un parteneriat corect.

 

Nr.4 ar putea fi in persoana lui nr. 1 si nr 3 sau nu . Acum depinde de cat timp te cunosti cu nr. 1  si cat de ,,vizibile " sunt lucrurile care te enerveaza (barbatii ,,citesc"  foarte bine o femeie si reusesc sa mascheze anumite lucruri ce o deranjeaza..ma mir ca le lasa la ,,vedere"  ) de nu le poti ignora.

 

La nr.3 - Asculta-ti instinctul!


Editat de luisa1983, 13 august 2013 - 15:09 .


#22
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 13 august 2013 - 13:07

Rufus, nu este vorba ca nu vezi defectele, ci ca tocmai la pers. pe care o iubesti nu sunt defecte, sau nu sunt asa amplificate ca la altele.

Cred ca tocmai superficialitatea acestor defecte (sa fim seriosi, ca toti avem spatii interdentare :D) sunt un buton de 'aparare' al mintii care sa spuna ca nu, nu vrea altceva.

Si asta mi se intampla mie de atunci. Cateodata stateam si ma minunam, ca nu stiu ce naiba as fi facut daca nu eram cu el, din moment ce eu tuturor le gasesc astfel de ....nici nu le pot spune defecte. :))))))

Ah, cand eram despartiti mai la inceputuri am fost in vacanta la un lac. Doamna care avea cabana locuia si ea la fata locului. La cabana de langa au venit fii proprietarilor. Unul dintre ei tare dragut, ne admiram reciproc. Eu cu tupeu de proaspata 'lasata' ma duc la doamna mea, ii dau nr meu de tel si ii spun sa i-l dea lui si daca vrea sa ma sune baiatul. Ne-am cunoscut acolo, a spus ca se bucura ca i-am dat nr de tel si m-a sunat sa ne intalnim. Era superdragut, destept, nu era interesant dar avea si bani, linistit, etc. Stiti ce nu mi-a placut? ca i se vedeau gingiile cand radea. In conditiile in care si eu am gingivita des si se vede la fel . :)))

 

Dupa cum spun toti, cand vei da de cel potrivit nu va mai trebui sa intrebi.



#23
papanash

papanash

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.197 mesaje

Postat 13 august 2013 - 14:17

off topic :

Xio, casa de piatra !

 

on topic:

va citesc cu mare interes ( si cu garda sus de tot :) )

Eleni, nu esti tu omul care sa se-mpiedice de 10 ani diferenta, mai ales cand sunt in avantajul tau ...:)

Cred ca n-a fost sa fie, atata tot.



#24
Eleni

Eleni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 13 august 2013 - 14:38

Evident, de vreme ce ma intreb si vreau 3 in 1, nu e cazul de mai mult. Daca era treaba de asa natura incat sa fie o avalansa de fluturi, birdies, albinute, stele verzi si orice altceva comes with the teritory, evident as fi stiut. Si revin la intentia mea initiala... vreau experiente, pe ale voastre. Feed me! 

 

Xio, astazi rad foarte tare la constatarile tale... parca ma vad pe mine. Am cele mai stupide motive sa zic nu... am ras cu accese de tuse citindu-te.



#25
luisa1983

luisa1983

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 694 mesaje

Postat 13 august 2013 - 15:44

citat Eleni :
Cum ati invatat sa cantariti si sa alegeti, caci in mod evident orice “pachet cu exclusivitati” vine si cu niste dezavantaje. Am nevoie sa stiu ca se poate si in real life…

Care au fost criteriile?
Au fost obiective sau ati simtit in stomac si restul a venit de la sine?
Cum faceti sa se lumineze inca locul unde apare el (sau ea) – recunosc ca am citit asta undeva pe forum, si mi s-a parut absolut genial, am fost invidioasa sincer pe cea care scria asta, doar ca nu mai stiu cine si unde, ca citesc de obicei ce-mi sare in ochi.

Sunt un invatacel eager to learn...
Multumesc.
Elena
--------------------------------------------
Trecut :
Am ales o singura data tare prost , asa ,,vedere" si criterii aveam in acele vremuri dar nu-mi pare rau pentru ca exista fiul meu. Era exact opusul tuturor celor pe care-i cunoscusem pana la acea varsta,era diferit, nu era in ,,trend",nici nu-mi venea sa cred ca exista asa ceva, singurul semnal pe care nu l-am luat in seama era ,,tacerea", nu ma deranja pentru ca eu de fel (daca am subiect ) sunt vorbareata si cam ,,ranjita" deci compensa , asa gandeam eu :( .

Am ,,fugit" (motivele daca le insir sunt campioana la capitolul ,,cusurgie")de multe ori apoi, am si ,,stat", experientele au fost amestecate, foarte placute dar si dureroase (au contribuit in mare parte si terte persoane) si, daca spun asta se subintelege ca implicarea mea a existat datorita unor ,,calitati" vazute /simtite (in stomac mai ales), ,,calitati" de care eu aveam nevoie in acel moment.Chiar intr-unul din cazuri se lumina nu locul ci fata mea cand aparea el.Probabil minciuni (macar erau frumoase atunci), sentimentul era acelasi si de cealalta parte (citez: nu toti traiesc ceea ce traim noi!).

Prezent :
L-am gazduit in patutul din maternitate(pe vremea aceea nascandu-te, nu-ti permiteai un pat numai pentru tine), eu mai mare cu cateva zile, deci ne cunoastem de ceva ani! :)Mi-a fost cel mai bun prieten , confidentul meu secret (in acest aspect el a fost cel care vazandu-ma ca ma dau la ,,fund" , m-a ,,tras la suprafata cu o putere de am crezut ca-i vreo catastrofa naturala in jurul meu)iar in ultimii ani fiul meu este cel care a profitat cel mai mult de pe urma acestei prietenii. Asa ne-am ,,apropiat" (as spune ca fiul meu ne-a incurajat),ne stiam toate defectele (mai ales el pe-ale mele), restul a venit de la sine,nu stiu cand sau cum s-a intamplat!
Prietenia care a durat si dureaza de multi ani mi-e frica sa o pierd, de aceea las lucrurile deocamdata in stadiul actual (nu ne deranjeaza pe niciunul) nu fortez nimic. Imi este bine!

Editat de luisa1983, 13 august 2013 - 16:04 .


#26
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 13 august 2013 - 15:47

Ultima lectie in materie de alegerea partenerului a fost dura [:D] , o privesc zambind acum cu speranta ca mi-am insusit lectia...el, la momentul X, perfect din toate punctele de vedere....fizic, material, profesional, etc...vine cu tot arsenalul, inclusiv cu fluturasii in stomac, cu istorioare despre trecutul lui amoros pe care eu le-am catalogat ca "curat ghinion domnule"....treaba buna, urmeaza casatoria, copilul,  "greutatile" (nopti nedormite pt mine, bugetul nu mai era alocat doar noua) insotite si de momentul Y cand apar si reprosurile adresate mie ca nu mai sunt ca la inceput....imi fac autoevaluarea, imi dau termene, ma tin de ele...nici asa nu e bine...ii fac lui evaluarea, ii dau termene de care nu se tine si atunci ma intorc la mom X si iau si sap....incep sa aflu, sa le pun cap la cap si sa inteleg ca fluturasii au adus si o panza ce mi-a invaluit creierul si pus o ceata pe ochi....asa ca acel "curat ghinion" de fapt n-a existat niciodata, a fost rezultatul actiunilor si felului lui de-a fi, acea perfectiune a inceput sa dispara si a inceput sa mi se zugraveasca realitatea (realitatea mea, evident) ....o realitate deloc ce se mula pe mine. Asa ca...insecticid la fluturasi [:D] ... si nu ma mai pacalesc singura.


Editat de emanouela, 13 august 2013 - 15:49 .


#27
anca_nicolae

anca_nicolae

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.660 mesaje

Postat 13 august 2013 - 19:52

Da, m-a tras o scumpete de prietena de mana sa citesc aici, sooo, iata-ma :d

 

Am citit rapid cele 3 pag si:

 

1. Din puntul meu de vedere, daca as fi autorul subiectului, as copia undeva postarea lui Alinuk, este esentiala [toti au scris important, insa ea a scris... rotund :)]

 

2. Apoi, as inchide ochii si as derula diverse momente din cele 3 "sectiuni", hai sa le zicem asa :). Sunt undeva EU, aia pe care as vrea sa o "implementez" cat mai multi ani? [scuze de limbaj, sunt inca la serv, sheesh]

 

3. Daca tot nu simt ca inclin undeva, deschid ochii [la pasul asta tre sa fi treaz :)))] si ma intreb: tre sa decid eu acum, emigrez definitv in Australia si nu stiu cui sa-i fac rost de viza?

 

4. Mdaaa, aici e un punct tare cunoscut mie :d, faza cu cei 10 ani dif... Pe langa faptul ca, intre 2 oameni ce "s-au gasit", aceasta dif nu exista, mai este si faptul ca oamenii se muleaza, si astfel, un acelasi om poate evolua diferit, pe parcursul anilor, in functie de partener. Unii parteneri te pot imbatrani prematur, altii.. :)

 

5. Faza cu "jocul la 3 mese este incorect" este complet "out of sprint" [scuze, din nou], adica este "incorect" sa gandesti ca e incorect. Tu nu te joci la 3 mese, tu doar relationezi cu lumea, cu universul, si, de fapt, cu tine insati. Prin cei 3, tu te cauti pe tine. De aceea le-am zis, mai sus, sectiuni, pentru ca sunt 3 sectiuni DIN TINE. Interesant este ca si tu, pentru ei, esti o sectiune. Asa suntem toti, sectiuni din alte sectiuni :)

 

6. Faza cu implicarea Mariei e total nerelevanta, cea mai mare pondere in vreo decizie de acest fel este, cum a scris alinuk, fiinta ta. Factorul interactiunea cu copii este important doar cand viitorul partener ar avea o influenta negativa asupra copiilor, dar, pt un autor ca cel de azi, :), stiu sigur ca nu s-ar mai pune problema sa includa in clasamentul celor 3 un astfel de partener.

 

7. In concluzie, nu a venit, inca, momentul sa decizi, eu asa simt pt tine, ci inca e momentul cunoasterii propriei tale fiinte, propriei tale evolutii.

 

pup,

anca

.

 

[am editat, nu pot fara bold si mov :)]


Editat de anca_nicolae, 13 august 2013 - 19:56 .


#28
monabella

monabella

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 13 august 2013 - 22:21

Well Eleni implicarea fetei este poate cea mai importanta pt ca esti mama si nu vrei ca fata ta sa asiste la parazi de boyfrienzi sau cunostinte si sa-si faca o impresie gresita. Asa ca da, implica fata numai in seminfinale, cum ai zis.

In rest, #4 sau #5 sau #6. Clar ca nici unul din cei actuali nu este EL.

Da si eu am refuzat multi pt motive puerile (forma miinilor, a unghiilor, hainele cu care era imbaract, ochelari de moda veche; unul mi s-a parut prea mototl, altul prea arogant, altul cred ca suferea de OCD si ii placea sa se stie el seful, altul piinea lui Dzeu dar prea mi-a facut confesiuni intime la prima i ntilnire... am fost vreo 2 ani pe match.com si citi  n-am intilnit. Oh Doamne... Pina l-am gasit pe actualul prieten care a fost fun si mi-a facut placere sa-l revad si a doua si a treia, a cincea oara etc... asta se intimpla cum vreo 11 ani)



#29
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 14 august 2013 - 02:39

Hahahaha ...sa scriu, sa nu scriu ???? Sa distrug eu putin romantza acestui subiect ?

 

Zic doar atat ... traieste in present, retine greselile trecutului si nu te gandi la viitor ... traieste, traieste, traieste ... indifferent de ce zice lumea in jurul tau, traieste pentru tine !!!

 

La final de viata, cand tragi linie, mai bine sa gasesti o multime de amintiri decat o suma de regrete !!!

 

S-o fi inteles ceva ? Ca eu am incercat sa scriu cifrat [:)]



#30
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 14 august 2013 - 05:55

Mai bine sa-ti para rau ca ai facut decat ca n-ai facut [flo2]


Editat de emanouela, 14 august 2013 - 06:05 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -