Sari la conținut

Sari la conținut


Fond de ten matifiant si cu putere de acoperire


11 raspunsuri la acest subiect

#1
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 10:47

Exista oare asa ceva?

 

Dintre fondurile de ten pe care le-am incercat, daca erau matifiante nu acopereau deloc bine imperfectiunile, daca aveau acoperire buna imi stralucea fata ca un far. Asa ca nu mai stiu ce fond de ten sa-mi cumpar. Am tot facut experimente si acum zac prin sertare tuburi intregi.

 

Ma intereseaza experienta proprie a fiecaruia, daca va confruntati cu astfel de probleme, cu ten gras sau mixt si ce solutii ati gasit.

 

Folosesc si crema de fata matifianta, lotiune tonica matifianta, am tot felul de geluri pentru inchiderea porilor, cu aspirina, cu argila, masti de fata, totusi problemele persista. As vrea un fond de ten pe baza de apa (exista?) si cu putere buna de acoperire - sau macar sa acopere cat de cat pistruii si eventuale urme de acnee...



#2
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 11:24

Foloseste un primer (eu am de la bourjois-translucent smoothing primer) peste crema de fata, cam dupa 30 min dupa ce ai aplicat crema. Peste primer aplica fondul de ten si va fi perfect. In plus, in cursul zilei cand incepe fata sa luceasca tamponeaz-o cu blotting paper de la Sephora. Absoarbe grasimea si lasa fondul de ten pe fata. Matifiaza doar.



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 11:42

ti-as recomanda sa iei un supliment alimentar pe baza de seleniu si zinc, pentru reducerea secretiei de sebum. exista in farmacii astfel de preparate, pentru sanatatea pielii, a scalpului/parului si a unghiilor.

 

un alt tip de tratament este cel cu anticonceptionale, pentru reglarea echilibrului hormonal si implicit reducerea secretiei de sebum.

 

eu am astfel de probleme, am ten mixt cu tendinta acneica, ma lupt cu asta din adolescenta si cred ca o s-o tin asa pana la menopauza :-(((. diagnosticul primit la un moment dat - chisturi ovariene, micute, dar exista.

 

am foarte multe urme de la acnee, nici nu stiti cat invidiez persoanele care au tenul frumos, fara probleme sau imperfectiuni. m-am obisnuit cu imaginea mea in oglinda, uneori ma bate gandul sa fac un peeling chimic pentru atenuarea urmelor de la acnee, dar nu am curaj, probabil costa destul de mult, pana nu vad personal efectele nu am incredere doar in reclame sau documentare pe aceasta tema.

 

folosesc o crema-gel matifianta cu aloe si ulei de arbore de ceai verde (parca), de la avon, hidrateaza pielea, insa reduce partial secretia de sebum.

 

peste, folosesc fond de ten matifiant sub forma de spuma, tot de la avon, e ok pana spre orele 15-16, daca ma agit sau e cald la birou, incepe sa-mi luceasca fruntea, nasul si barbia. daca stau linistita, e relativ ok :-))).

 

asa ca ma intereseaza si pe mine subiectul, sa schimb marca de FT/crema. primer folosesc doar pe pleoape, pentru fixarea fardului.



#4
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 11:43

Multumesc pentru raspuns. Primer inca nu am folosit, desi am tot auzit in ultima vreme. Am sa-l incerc. [flo2]



#5
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 11:49

ti-as recomanda sa iei un supliment alimentar pe baza de seleniu si zinc, pentru reducerea secretiei de sebum. exista in farmacii astfel de preparate, pentru sanatatea pielii, a scalpului/parului si a unghiilor.

 

 

Am luat in primavara Aspasia, o cutie si pe moment a fost bine cu parul si unghiile. Cred ca s-a mentinut efectul vreo luna, doua, dupa. Acum iar a inceput sa-mi cada parul masiv si sa mi se exfolieze unghiile. Am sa vad ce gasesc pentru reducerea secretiei de sebum in farmacie. Multumesc de pont! [:)]



#6
virgo

virgo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 774 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 15:02

Poti folosi cu succes urmatoarea combinatie: pe post de primer orice BB Cream - indiferent de producator - plus fond de ten mineral. O varianta mai aceesibila ca pret este cea de la Maybelline.

 

Avantajul cremei BB este ca pe langa faptul ca ascunde imperfectiunile, hidrateaza si matifiaza. Mineralele au rol de tratament si poti linistita sa le lasi pe fata si noaptea, pentru ca nu vor astupa deloc porii. Nu contin parabeni sau conservanti pentru ca mineralul este prin definitie un steril in care nu se dezvolta bacterii.



#7
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 15:38

Pudra matifianta pe deasupra fondului de ten, data cu o pensula mare si pufoasa.

Asta e solutia mea pt. ten mat ~ 8 - 10 ore [:)]



#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 15:46

mie nu mi-a placut bb cream (de la avon). nici nu acopera bine, nici nu matifiaza, raman cu senzatia de ceva gras care nu reuseste sa intre in piele. nu am experimentat alta marca de bb cream.

nici cu pudra aplicata peste FT nu sunt multumita de rezultat, deoarece imi accentueaza ridurile fine de sub ochi si ridurile de expresie.

ce uitasem sa spun si e important : degeaba ne chinuim cu machiajul daca nu rezolvam cauza excesului de sebum...eu am facut tratament cu anticonceptionale si suplimentul acela cu seleniu si zinc, a fost ok pe perioada tratamentului si cateva luni dupa, apoi incet-incet tenul meu si-a reluat proastele obiceiuri. stiu, nici eu nu am o alimentatie corecta si sanatoasa, duc o viata sedentara, am parte de stres cat casa in anumite perioade, desigur ca nu cu siguranta si asta contribuie la starea generala de sanatate, implicit aspectul tenului.



#9
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 16:33

Corina, ce supliment ai cumparat mai exact?

Si pe mine ma bate gandul sa-mi iau ceva cu seleniu si zinc, fata mea luceste dupa 30 min de la spalare. Efectiv nu stiu ce sa mai fac!

 

Urmele de la acnee se duc chiar si dupa prima sedinta cu laser. Din punctul meu de vedere merita .


Editat de giulia71, 04 iulie 2013 - 16:33 .


#10
Paff

Paff

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 186 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 22:00

Bataia mea de cap vara:fata lucioasa.

 

Am tenul gras si orice as face, dupa un timp de la spalare,aplicare fond de ten,pudra,imi luceste fata.Daca ma si agit e jale.Am zile nebune la birou si avem si o problema cu un coleg care nu suporta aerul conditionat(nu avem geamuri la birou) asa ca atunci cand ma duc la baie si ma uit in oglinda,imi vine sa lesin.Mereu ma sterg cu servetele dar este foarte deranjant.

Desi ma dau cu fond de ten si pudra,la putin timp dupa machiaj,cand pe fata arata inca proaspat,in poze arat ca un far.:( Am tot felul de lotiuni,masti dar degeaba.

Mi-am cumparat si eu BB cream de la Nivea si la inceput eram foarte multumita,era altceva fata de fondul de ten.Dar acum simt ca nu il mai suport,mi se pare foarte gras,nu imi mai face bine la ten.

Ma dau cu pudra dar degeaba.

 

O sa imi iau un supliment cu zinc si seleniu si sper sa se simta ceva.

M-ar interesa si pe mine ce pudra matifianta folositi.

Apa termala aplicata pest machiaj ati incercat?Merita sa imi cumpar?




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -