Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Alerta: Un nou anticonceptional retras de pe piata europeana

anticonceptionale

28 raspunsuri la acest subiect

#11
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 21:09

yasmine a fost scos de pe piata pt ca au fost cateva femei care au facut infarct miocardic

Or fi facut infarct dupa ce au aflat rezultatul testului de sarcina ...



#12
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 21:10

:)))) Da, e tarziu, dar mi"s tanara, inca merge.

Trombozele sunt trecute in prospect.

AVC-ul presupun ca nu este, in moment ce l-ai mentionat ca si cazua a retragerii.

trombozele duc la AVC.

Tinand cont de faptul ca o femeie a castigat un proces impotriva unei companii de electrocasnice pt ca nu a mentionat in cartulia cu instructiuni sa nu isi bage pisica in microunde, presupun ca AVC-ul nu a fost trecut pe lista si ca avocatii abili dau acum in judecata pt toate efectele posibile ale trombozei spre exemplu. dar na, u nu stiu ce spun, nu tu :)))

De fapt ce stiu eu?  e tarziu,  imi sortez pantofii, ma uit la Oz, ma intretin cu mama-mea   :))) Multitasking.



#13
doinabita

doinabita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.473 mesaje

Postat 07 iunie 2013 - 11:56

Acum vad...fata mea foloseste Yazz...detalii mai multe cine imi poate da?



#14
Carmenbr

Carmenbr

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.070 mesaje

Postat 07 iunie 2013 - 19:06

Doina, aici e scos de pe piata. Eu in locul tau, as trimite fata la medic sa ii schimbe anticonceptionalele.



#15
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 iunie 2013 - 11:30

deci inteleg ca acest medicament Yazz inca se mai afla pe piata romaneasca?

 

Eu cred ca pana la urma, toate anticonceptionalele vor fi scoase de pe piata. Joaca cu hormoni nu duce la nimic bun.



#16
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 09 iunie 2013 - 12:36

Acest medicament inca se prescrie si exista pe piata in toata Europa - Romania urmeaza legislatia europeana. In momentul (si daca) se va considera ca raportul beneficiu-risc nu este justificat, probabil se va retrage si din Europa. Dar pentru moment, datele nu justifica o astfel de decizie.

Cu aceeasi substanta activa exista si contraceptivele Yasmine/Yasminelle (si in plus, si genericele acestora). 

 

Este posibila si varianta unui mult fum fara foc...referitor la cazul de fata am auzit si eu din alte surse aceeasi teorie la care facea referire Xio mai sus, cum ca ar fi vorba de fapt doar de o speculatie incurajata de avocati si ca de fapt produsul ar fi destul de safe (in fine, comparand cu alte contraceptive, pentru ca toate au reactii adverse).



#17
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 09 iunie 2013 - 12:48

Toate contraceptivele sunt doar hormoni care  in final deregleaza organismul.

 

Am luat anticonceptionale 7 ani(fumam,dar faceam si sport...)niciodata nu s-a intamplat nimic...nici un efect advers.

Am facut un copil,iar dupa sarcina m-am dus la medic sa-mi recomande alte anticonceptionale.

 

Yasmine sau Yazz....ceva cu folie verde..asta acu` 3 ani....de la a doua pastila ...am vazut ca nu ma simt bine,aveam dureri de cap.La a treia,a treia zi...parca aveam presiune in cap.

Si nu le-am mai luat.Sfatu` prezervativ.

Concluzia?

 

Capcaune,nu vad nimic de ras,aici.Sa razi de moartea unor femei.

 

Cu yazz-ul asta e ceva...eu m-am simtit rau dupa ele...aveau alta compozitie ca Triquilar-ul pe care-l luam eu...



#18
doinabita

doinabita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.473 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 07:56

Da in Ro, sunt pe piata Yazz. Am vorbit cu fata, i-am dat sa citeasca subiectul. Se va duce la doctor si le schimba. Dar cum e posibil sa fie lasate pe piata medicamente care au astfel de efecte adverse???



#19
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 09:37

retragerea Cilest s-a facut pe considerente analitice, si nu legate de efecte adverse. e vorba de anumite loturi de produs.



#20
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 11:00

AC fac corpul s acreada ca exista o sarcina, asa este pacalit organismul. Daca le iei cum trebuie, cu o anamneza facuta la cabinet, sunt ok. Daca citi prospectele de la orice medicament va speriati si spuneti ca trebuie retrase de pe piata.

Aceste efecte adverse sunt trecute in prospect dupa studii facute pe loturi de pacienti, daca unul din 30000 a avut dureri de cap dupa ce a luat medicamentul, este trecutaa si durerea, ca daca nu este trecuta pe cremea asta se trezesc dati in judecata, ca nu sria in prospect.

 

Mada, ce spui tu nu este absolut nici un argument impotriva anticonceptionalelor :))) este cunoscut faptul ca nu toata lumea tolerreaza aceleasi AC, la unele Yasmine-ul da dureri de cap, la altele Marvelonul da samd. Daca nu te simti tu bine cu unul nu inseamna ca nu e bun (eu am luat Yasmine vreo 100 de ani, fara nici cel mai mic efect advers).

 

Si Aulinul este retras in alte tari, iar in Romania si alte tari :)) inca este pe piata.

 

In Ro la gineco erau cateva medicamente foarte bune folosite in tratarea hemoragiei postpartum. Au fost scoase de pe piata. NU pt ca nu erau bune, pt ca nu erau rentabile.





Etichetat si cu anticonceptionale

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -