Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Naturiste si homeopate (29)


302 raspunsuri la acest subiect

#21
tzontzonel

tzontzonel
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 07 februarie 2007 - 16:03

quote:


Motivul nu a fost frica si nici superstitii, ci faptul ca in momentul de fata nu stiu daca bebele nu e mort deja!


Adimercedes nici macar sa nu te mai gandesti la asa ceva... Uite de ex la mine in perioada cand am simtit eu ca era ovulatia nu aveam sotul disponibil. Nu mai [xinpat] de 5 sau 6 zile si eram necajita ca s-a mai dus o luna. M-am rugat la Maicuta Domnului sa faca ea o minune si sa vina totusi bebe. Si intr-adevar a facut minunea. Se vede asta si la varsta sarcinii ca bebe e mai mic cu o saptamana decat dupa calculele normale.
Asa ca nu-ti pierde nadejdea si orice ar fi gandeste pozitiv!!!

#22
maria08

maria08

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.565 mesaje

Postat 07 februarie 2007 - 16:25

Buna!
Adimercedes: Multumim pentru deschiderea noului capitol! Desi postez rar va citesc zi de zi.......Si eu cred ca va fi totul bine cu bb al tau, ai sa vezi!!!! Meriti asta!!
Sa stiti ca mi-am mai incarcat si eu bateriile citind postarile cu reusitele voastre!!! Prind asa bine!!
Mai fetelor, e cineva pe-aici carea facut tratamentul lui A??? Daca da, ati simtit cumva si dureri de ovare?? Eu sunt in ziua 23 si ma incearca o jena la ovare de ieri incoace....[bang][bang] De obicei nu am probleme nici atunci cand vibe CM-ul....sper sa nu fi racit!!!
O zi buna! Va pup!

#23
Serj

Serj

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 07 februarie 2007 - 16:39

ooofff adi, sper sa fie bine vineri la medic.

si asa cum a spus si tzontzonel, sa fie doar o sarcina mai mica decat ai calculat.

iti doresc din suflet sa fie bine. [pup]

multumesc de intrebare, eu sunt bine. tensiunea este esentiala, se pare ca asta e viata mea, incerc sa mananc cat pot usturoi [:D], dar medicamentele nu pot lipsi.

multa sanatate si rabdare la fetele aspirante [pup]



cristina

[/url]mamica de 2 comori[/url]

Poze din vacanta





#24
violeta69

violeta69

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.547 mesaje

Postat 07 februarie 2007 - 17:11

adimercedes nu te mai gandi la nimic rau!

spune-i BB-lui tau ca-l iubesti si ca el e puternic si ca totul va fi bine....

oricum ar fi ai incredere in DD!

si roaga-te la maica Domnului ca ea iubeste copii.....

fiul meu mereu imi spune ca el s-a hotarat sa vina la mine cand era ingeras la Doamne-Doamne si el m-a ales pe mine.....

asa ca ai incredere...puiul tau te-a ales pe tine si va fi bine....[grup]

[olala]

[flo][flo][flo]

[pup][pup][pup]



Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!





*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [i][flo] [floare3]

---------------------------------------------------

Vio,mamica de viitor "avionar" [avion]





#25
Mishka

Mishka
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 07 februarie 2007 - 18:44

Buna fetele,
Raspund si eu la apelul dat de Adimercedes si, desi povestea mea nu este foarte spectaculoasa, sper sa aduc o farama de speranta in inima celor care spera din tot sufletul sa le binecuvanteze DD cu un bebelus. Nu sunt f. activa pe forum insa trebuia sa raspund la acest apel pt. ca DC m-a ajutat f. mult in momente de disperare cu informatii si nu numai. Deci, sa incepem: eu sunt convinsa ca minunea vietii mele, care s-a nascut anul trecut de Anul Nou, a aparut pe lume si datorita minunatei plante care se numeste Vitex Agnus Castus (pe langa alte motive stiute numai de DD si carora trebuie sa ne supunem). De cand ne-am hotarat sa dam unda verde la bebe pana la primul test de sarcina pozitiv au trecut cam 10 luni, unora li se va parea putin, insa cele care isi doresc cu disperare un bebe vor intelege ca si aceasta perioada poate fi ingrozitor de lunga si plina de disperare. In aceasta perioada am trecut prin diferite faze: mai intai vizite la ginecoloaga care mi-a prescris Utrogestan in ideea ca ciclul meu menstrual este cam scurt, apoi tratamentul Liviei oarecum adaptat ( multumiri Liviei [flo]) - m-am bazat mai mult pe cretisoaora si napraznic, si in ultima instanta am descoperit pe internet informatii despre Vitex Agnus Castus pe care l-am luat sub forma de Mastodynon, care la noi se elibereaza fara reteta.
In paralel, in toata acesta perioada mi-am masurat temperatura bazala, si mi-am facut grafice pe fertility (alt site minunat pe care am gasit informatii f. utile). Asa am descoperit ca de fapt, problema mea consta intr-o faza luteala scurta, deci deficienta de progesteron in faza a doua a ciclului dupa ovulatie. Deci puteam noi sa prestam la ceas, ca la armata, sa stau cu picioarele pe pereti ore in sir, ovulatie ca la carte, insa daca outul nu aveam cum sa se implanteze... Asa ca m-am pus frumos pe studiat pe internet despre surse de progesteron si natural daca se poate... (ca Utrogestan nu merci... toata stima, dar medicina alopata actioneaza ca de obicei la efect si nu la cauza...) si am gasit acesta planta, Vitex Agnus Castus, care nu este un progesteron, insa actioneaza la nivelul glandei pituitare si are efect de progesteron prin actiune hormonala complexa. Din momentul in care am trecut pe Mastodynon am incetat sa iau orice ceaiuri sau medicamente pt ca, asa cum scriam, Vitex isi face treaba direct la sursa, in mod complex si actiunea lui nu trebuie interferata sau perturbata cu alte medicamente/ceaiuri cu efecte hormonale. Parerea mea, nu dati cu rosii... In prospect scria ca tratamentul se tine minimum trei luni, maxim sase luni, dupa care se tine o pauza. Eram hotarata sa tin sase luni samd. Insa, dupa numai o luna de la folosire am constatat ca faza luteala s-a lungit (la mine tinea cam 11 zile si dupa Vitex ajunsese frumusel la 14 zile). A treia luna: primul test de sarcina pozitiv din viata mea! Nu mai spun ca eram in al saptelea cer. Insa nu a fost sa fie, sarcina s-a intrerupt foarte repede printr-un avort menstrual, ciclul venind cam prin ziua 35. Probabil ca a fost vreun defect cromozomial... Nimeni nu m-a crezut ca a fost sarcina insa eu STIU sa a fost, mi-am facut in jur de 8 teste de sarcina care au fost pozitive. M-am dus repede la ecografie, insa m-am dus ca nebuna cam prin ziua 28, binenteles ca nu s-a vazut nimic...
Ma rog, mi-am revenit destul de repede, convinsa ca daca s-a putut odata se va putea si a doua oara. Si s-a putut. Chiar luna urmatoare. Luna urmatoare exact 8 zile DPO, ma manca rau de tot undeva si mi-am facut test de sarcina si a iesit si a doua liniuta, slaba dar a iesit. De data asta s-a prins bine si a ramas acolo pana exact la DPN cand minunea noastra s-a nascut natural.
Asa... acum as vrea sa va mai spun ca in perioada imediat inainte de a ramane insarcinata am mai incercat inca ceva, insa nu stiu daca a fost doar coincidenta sau daca intr-adevar a ajutat la ceva. Aceasta informatie am descoperit-o pe unul din siturile cehesti de aici despre infertilitate, si rog frumos fetele mai pudice sa ma scuze, medota sau descrierea este cam neelegantra, insa stiu ca sunt fete care ar incerca orice pt. un bebe, si am sa-mi fac datoria si o sa descriu. Pe langa alte bube mai aveam si colul cam retrovers asa ca dupa "programul artistic la comanda" incercam diverse pozitii, lumanare, picioare pe pereti, pe burta pe spate, perna la fund... ca doar stiti... Insa aici o fata spunea ca totusi un mic ajutor pt. mititei nu strica, asa ca sa-i ajutam un pic, in sensul ca dupa program sa incercam sa imbracam usor colul cu substanta generos depusa de jumatatea iubita, operatie efectuata cu degetelul... Intrarea in col s-ar putea sa ramana lipita de pereti si mititeii chiar s-ar putea sa aiba probleme sa ajunga mai departe, nu? . Inca odata va rog sa ma scuzati si poate ca aberez, dar... cine stie?
Hai ca m-am intins ca o placinta.
Va pup si va doresc la toate sa vi se implineasca visul cel mai scump, ca merita.




#26
ingeras26a

ingeras26a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.619 mesaje

Postat 07 februarie 2007 - 19:22

Adimercedes, tinem pumnii strans sa fie totul bine, bine!

Pupicei, Ingeras [mamica]de [bebic]Maya Maria (16.12.2006)

#27
aaaaa

aaaaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 07 februarie 2007 - 20:11

adimercedes: aaaaa, de ce te-ai gandit tocmai la ticntura de lemn dulce? Ce diagnostic ai? Ce rezultate la analize? Medicii ce ti-au spus? Ce simptome ai pe care vrei sa le gasesti cauza si sa o tratezi?

Parerea mea e sa nu iei lemn dulce dupa ovulatie, pt ca e toxic in sarcina.

O sa ma mai gandesc si iti zic mai multe dupa ce ne dai detalii.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Cand am fost la control dupa avort, dr. mia spus ca totul e ok, si mi-a dat sa iau Duphaston din ziua a 14 a CM. am luat 1 luna si atat pt ca ma dureau foarte tare ovarele.Si am mai citit undeva ca Duphastonul opreste eliberarea ovulului. Si eu cum am ovulatia in ziua a 18-19 a CM. Acum vreau sa iau ceva tratament naturist, ca poate reusesc sa-mi modific ovulatia sa o aduc la a 14-15 zi. Si ma gandesc sa iau tincturi care contin estrogeni pana la ovulatie si apoi ceva progesteron (pt mentinerea sarcini = Duphaston cum mi s-a recomandat, dar as prefera naturist).Incer orice, numai sa fie cu rezultat [alcool]


#28
madaluta

madaluta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.105 mesaje

Postat 07 februarie 2007 - 20:49

...Salut!

Nu stiu cine m-a facut "model"la "naturiste si homeopate", ii multumesc pentru acest statut,dar nu cred k sunt tocmai un model pentu acest capitol ...De fapt nici nu stiu pe unde m-as incadra"ca model",caci bebicul meu se datoreaza in primul rand lui D-zeu si apoi nenumaratelor mele incercari si tratamente.Am mai povestit despre anii mei de suferinta si chin(6)dar nu mai stiu pe la ce subiect sau capitol.cred k la "odisee" si la "Info utile C-ta".Fac acum un rezumat , caci timpul nu imi permite sa detaliez, dar nu vreau sa va dezamagesc spunandu-va k nu m-am omorat cu tratamentele homeopate si naturiste.De fapt cred k am incercat orice: HSG, laparo, 3 histeroscopii, stimulari, monitorizari,BU, KamaYani ,napraznic, mastodynon...

Nu stiu cum s-a intamplat de fapt caci in luna aceea nici macar nu aveam voie sa prestam pt k facusem ultima histeroscopie..si trebuia sa mai asteptam o luna..dar fructul interzis e intotdeauna mai gustos...si atunci s-a intamplat minunea. Nu m-am putut bucura mult timp de sarcina pt k mai pierdusem 2 si credeam k povestea se va repeta...dar DD m-a ajutat si am dus-o la bun sfarsit. Acum am un baietel de 1 luna si 3 sapt, iar sambata avem botezul lui.Sper k fiecare din voi sa ajunga sa traiasca aceasta fericire si minune...

Cand voi avea timp mai mult o sa caut unde am postat intreaga poveste a celor 6 ani...si o sa o pun si aici. pana atunci va doresc sa nu va pierdeti speranta si increderea in D-zeu



Madalina +[baietel]Darius Cristian ( 14.12.2006 )



poze Darius



Slideshow Darius,



#29
chivutamonica

chivutamonica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 07 februarie 2007 - 21:38

Adi,ma supar pe tine si vin la tine cu [neand]dar sper sa nu ajung pina acolo asa de repede si atunci ma gindesc sa-ti trimit un [pup] de aici pt.ca sa-ti dau curaj si sa gindesti mai pozitiv ca doar esti o fata isteata.
Sa ai grija de tine si sa zimbesti mai mult.
MONI

chivuta

#30
irlandeza

irlandeza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.866 mesaje

Postat 07 februarie 2007 - 21:38

Madalina sa-ti traiasca baietelul. E super frumos. Sa va traiasca. Unde ai nascut , camera de spital e f. curata si frumoasa.



Noi 2 singurei

http://tt.lilypie.com/Nn410.png


Panic Questions

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - Ieri, 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - Ieri, 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

Last Blogs

  • Săptămâna 26

    lili.95
    - Astăzi, 13:07

  • Vreme frumoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:40

  • Cumparaturi È™i curatenie

    FloreClau
    - Astăzi, 11:44

  • Cum s-a schimbat corpul meu în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 08:05

  • Numele fetitei, o provocare

    RoxiMada
    - Ieri, 20:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -