Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Parinti de copii cu SD


154 raspunsuri la acest subiect

#31
FELIS

FELIS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.077 mesaje

Postat 13 iulie 2005 - 15:41

quote:
Originally posted by Rodica P
Buna fetelor,Paula ma stie am vorbit de multe ori, cu tine Felis m-am intilnit la subiectul de conta, ei voiam sa va spun ca sora mea are SD si anul acesta face 30 de ani. E destul de bine fizic, in afara de obezitate nu a fost bolnavicioasa in general, e o dulce, e foarte afectuoasa si o matusa buna pentru baiatul meu. Va pupic.Rodica si [copil] Stefan-Daniel [i]poze o-1 an , poze , Poze noi!
RODICA... [pup] acesta e genul de mesaj care ma ajuta pe mine personal si pe toti parintii care citesc pe internet in diverse articole ca persoanele cu SD nu traiesc decat pana la 5-7 ani si rareori ating varsta adolescentei... Despre SD asemenea bazaconii mi-a zis si dr pediatra la care ii fac vaccinurile lui Mihai... Iti dai seama ca de a doua zi nu am mai fost la ea (merg la ea doar strict pt vaccinuri), am schimbat medicul pediatru...Felis si [copil] Mihai-Cristian (06.12.04)Ce mai face Mihai!..."Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

#32
Vali 64

Vali 64

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 13 iulie 2005 - 16:38

PAULA ne-am refacut dupa viroza pe care am avut-o cu totii!
Bogdan este bine si un mare smecher! Dupa ce a zacut din cauza bolii acum nu mai vrea cu nici un chip sa doarma la prinz si ma invita in permanenta sa ne jucam. Ii place grozav sa faca balonase de sapun si toata ziua vine cu tubrile dupa mine. A reinceput lectiile de logopedie si cind ajungem acolo se bucura. [olala]
In rest am intrat in programul nostru dar vremea nu prea ne lasa sa stam mai mult pe afara.


#33
FELIS

FELIS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.077 mesaje

Postat 13 iulie 2005 - 17:09

VALI... [pup]ma bucur ca sunteti bine... [hop]

Asteptam si noi sa ne treaca raceala si sa vina vremea mai buna... Ies pe soare, ies pe ploaie, dar nu ies pe vant puternic...



Pupici lui Bogdan!...[;)]




Felis si [copil] Mihai-Cristian (06.12.04)

Ce mai face Mihai!...

"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero



#34
paula2003

paula2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.725 mesaje

Postat 13 iulie 2005 - 18:06

adusca, te rog eu sa apelezi, iti spun din propria experienta ca este bine sa cunosti pe cineva in acele momente, care mai are un copil mai mare si esti curios sa il vezi, sa pui intrebari..... Va asteapta sa dati un semn si va va ajuta cu mare drag, este o dulce si o draguta.

Rodica, ma bucur ca ai intrat si ai spus de sora ta, felicitari.

Vali, imi e si frica sa ma bucur sa nu tina prea putin la ce vreme este afara si bb bolnavicios ai. Incepe si ti cu imuno-beby, incearca. Sanatate multa si sa dureze mai mult. Felicitari ca esti o mama tare.

Felis, stiu ca este foarte greu sa primesti sfaturile celorlalti mai ales ca tu esti ce-a mai in masura cu situatia, starea bb-lui. Am incercat cu un sfat , poate te mai incurajez, nu stiu cum sa reactionez la o asa problema. Este foarte greu ca mai are si alte probleme inafara se sd. Doamne ajuta sa fie bine. Felicitari pt. tarie, curaj.......mama eroina.

[pup]







Paula[gravi] 15+

Alexandra [loveyou]



#35
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 13 iulie 2005 - 22:40

paula, ea este! Ca sa vezi ce mica e lumea!

adusca, eu o cunosc personal si te sfatuiesc sa mergi sa vb cu ea, e o persoana tare cumsecade. Daca tin eu bine minte si baietelul ei avea probleme cu mancatul cand era mic. A avut chiar intoleranta la lactoza. Sun-o, ai sa vezi ca avem dreptate (si eu si paula, care o cunoaste, se pare, mult mai bine decat mine:))
Sanatate multa!

Cristina
-----------------------------------------------
accepta, sau schimba!
iertarea este parfumul florii ramas pe talpa pantofului ce tocmai a calcat-o

#36
FELIS

FELIS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.077 mesaje

Postat 14 iulie 2005 - 01:37



Sa va scriu si aici ce am zis la mamicile din grupa mea...



Intrasem sa va mai zic cate ceva pt ca sunt intr-o dispoziti mai buna (desi am emotii pt... deja e joi- azi)....

Pana acum am fost intr-o dispozitie nu prea buna deoarece fetitza cu fibroza chistica despre care va ziceam a fost intrenata la reanimare... Dupa 7 zile era mai rau decat atunci cand a adus-o, dar acum, dupa zece zile e mai bine...

Probabil acest e motivul pentru care ma simt mai relaxata si mai bine... Probabil m-a simtit si Mihai!?!... Cert e ca in seara aceasta Mihai a fost mai mult decat "duracel"... [biz]in trei ore ne-a terminat de energie si pe mine si pe taica-su...[:D] Dadea continu din picioare cu o fortza... [il] (la un moment dat m-am pus cu spatele la el sa dea cu picioarele in spatele meu... ca era mai bun decat orice masaj [:D]), radea continuu in hohote daca erai langa el si ii vorbeai[il], dar era jale daca voiai sa te departezi de el...[hot] Nu era voie...[hot] Am facut cu randul eu si taica-su ... Ca nu mai puteam... Cand a venit taica-su si a zis "hai sa-i facem baie!"... i-am zis sa vorbeasca cu Mihai un sfert de ora ca sa ma odihnesc eu ... ca nu ma simteam in stare sa ii fac baie...[:D]

Daca il luam in bratze- eu stand pe scaun, se proptea cu picioarele pe ale mele si voia sa stea numai in picioare... [alcool]statea 6-7 secunde, i se inmuiau picioarele, dar dupa 3 secunde iar se proptea in picioare... Nu se lasa deloc... Nu stiu de unde a avut atata energie... [alcool] Eu trebuia sa tin mana putin langa funduletul lui, ca el se sprijinea cu capul si mainile de umarul meu...[alcool] Nu stiu daca va inchipuiti, avand in vedere ca el are coloana moale ca de bebelus nou nascut ... de asta ma mira atat de mult ce face ...




Felis si [copil] Mihai-Cristian (06.12.04)

Ce mai face Mihai!...

"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero



#37
paula2003

paula2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.725 mesaje

Postat 14 iulie 2005 - 06:41

Felis, gimnastica ii intareste foarte mult, de aici toata taria din musculatura. Si Alexandra are o forta de ne sperie si multa vointa ca face numai ce vrea si pe unde vrea.



Am vorbit din nou cu D-na din Iasi si mi-a dat voie sa-ti dau nr. de tel. dar sa o suni dupa luni, are un ex. de doctorat luni si este foarte stresata. De luni seara este in concediu si poate sa va ajute si fizic. Are o cunostinta care a avut o problema similara cu copilul si mai cunoaste dr. si vrea sa va ajute. Am sa-ti trimit pe PM nr. de tel. Eu nu mai insist ca deja am insitat perea mult, faceti cum vreti dar e spre binele copilului si al vostr sa discutati cu mamaici care au aceeasi problema si care va mai pot ajuta cu un sfat, ....si cu ridicarea moralului ca altfel...unde ajungeti?



Plec la analize.

Pa



[pup]







Paula[gravi] 15+

Alexandra [loveyou]



#38
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 14 iulie 2005 - 12:01

Paula, mult succes la analize!





Felis, vali, [flo]










Sabina si [hippi] Sofia Galagia







Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



#39
adusca

adusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 826 mesaje

Postat 14 iulie 2005 - 12:16

Paula, iti tin pumnii, sa vezi c-o sa fie bine.

Multumesc enorm pt ca ma pui in legatura cu acesta doamna, normal ca avem mare nevoie de cineva care sa ne ajute cu sfaturi, mai ales ca doctorita de la cardiologie iar a descurajat ieri prietena mea. S-a duc la dansa ca vroia rezultatul si poza de la ecograf sa-l trimita la clinica din Italia, a facut cam urat. Intai nu a vrut sa-i faca ca nu are rost, apoi la insistentele mamai i-a facut, dar mereu ii zicea ca o sa cheltuie banii degeaba in Italia, ca oricum acest copil nu are sanse de supravetuire.

Normal c-o baga mereu in boale, cum isi revine prietena mea un pic, cum o descurajeaza total. Oricum va merge pe aceasta varianta - operatie in Italia, acum isi face pasaportul.



Fetele de pe DC



Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.

#40
FELIS

FELIS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.077 mesaje

Postat 14 iulie 2005 - 13:36

Am venit de la cardiolog: demersurile sunt deja incepute - in septembrie plecam in Italia pt operatie!...

Acum sunt f aglomerati deoarece au avut un caz de transplant de inima care le-a tinut ocupata toata reanimarea si pt care au amanat toate celelalte operatii, deci acum sunt f aglomerati!... In luna august e in concediu chirurgul care il va opera...



Viteza sangelui era de 3.6 dar a avut si momente cand a atins 4, ceea ce e un lucru bun...

In cazul lui operatia e obligatoriu de facut pana sa implineasca 1 an...



ADUSCA ... sa nu descurajeze mama... D-na doctor de care iti vorbea Paula e si cea la care ma duc eu... Am intrebat la mine pana la ce varsta e obligatoriu de facut operatia... Si mi-a zis: pana l a1 an, doar in cazul diagnosticului de care zici tu (canal atrio ventricular comun) trebuie pana la 6 luni maxim... Deci faceti bine ca incepeti demersurile pt Italia...Succes!...




Felis si [copil] Mihai-Cristian (06.12.04)

Ce mai face Mihai!...

"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -