Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mucozitati fff vascoase ...in gat!


36 raspunsuri la acest subiect

#1
claudia_a

claudia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.301 mesaje

Postat 12 martie 2008 - 09:48

Am ajuns la capatul rabdarilor... Ioana are vreo luna tuse, la inceput seaca, iar de vreo 2 saptamani ffff productiva, stau mucii (scuzati expresia) lipiti, in gat, ....tusea e zgomotoasa, o deranjeaza secretiile, pe nas iese foarte putin si alea stau lipite acolo...asa o ducem de 2 saptamani! Din aceasta cauza, acum 3 zile a facut otita, otita din inflamarea urechilor, de la neaerisirea canalului dintre gat si ureche, canal blocat de secretiile pe care le are demult!
Cand a inceput tusea productiva i-am dat pe rand: Mucosin, Erdomed, siropuri expectorante de la plafar: Prospan, Babicum, Salviasept, Tymisept, Sirop de pin cu propolis, Baraka.... absolut nimic din astea nu au ameliorat cantitatea de mucus din gat...
De o saptamana mergem pe homeopate si in paralel cu cele descrise mai sus... insa in afar ca a inceput sa mai scoata mucisori pe nas, situatia in gat e aceeasi! Febra nu a facut deloc in perioada asta...
Nu mai stiu ce sa-i dau... nu mai suport tusea cu secretii lipite acolo...cum sa inmoi si sa se duca la vale??? AAAA...i-am dat si ridiche neagra cu miere, si ceai de ceapa cu nuci si lamaie si miere.... deloc, nimic nu-i duce secretiile din gat! Sunt foarte vascoase...
Ajutati-ma daca ati trecut prin asta.,.. repet nu este o raceala normala cu niste muci mici... nu stiu ce este![bang]

Mami si Ioana nasturica
Niciodata nu trebuie sa plângi dupa ceva care nu poate plânge dupa tine.


#2
cristina22

cristina22

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 12 martie 2008 - 10:04

nu stiu cat timp are d-ra ta, dar Andrei pe la 1 an a avut aceeasi problema si a fost tratat cu antibiotic. Medicul ce zice? cristina si Andrei[auto](am 5 ani!!!)

#3
april

april

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.234 mesaje

Postat 12 martie 2008 - 10:11

La polipi te-ai gandit? A mea asa facea pana i-am scos polipii, de atunci niciodata n-a mai avut pb de genul asta.

#4
claudia_a

claudia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.301 mesaje

Postat 12 martie 2008 - 10:14

Multumesc Cristina de raspuns... Ioana are 4 ani si 3 luni!
Medicul a zis ca daca nu are febra, deci nu e de natura infectioasa si atunci nu trebuie antibiotic! Insa el nu a auzit-o in puterea tusei, sa zic asa... e foarte productiva... cu nimic nu cade de acolo!
Daca as sti ca i-ar trece cu antibiotic, i-as da... asta este... trebuie sa treaca odata, ca uite acum, pe acelasi fond de secretii a facut si otita, si deja nu vreau sa ma mai joc, ca sa zic asa... insa cine si ce antibiotic sa-mi recomande?!!
April m-am gandit si la polipi... si pentru otita am mers la ORL-ist, insa a zis ca deocamdata nu este cazul de operatie de polipi![bang] Nu ma pricep prea mult!

Mami si Ioana nasturica
Niciodata nu trebuie sa plângi dupa ceva care nu poate plânge dupa tine.


#5
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 12 martie 2008 - 11:54

Claudia, din cate stiu otita se trateaza cu antibiotic! Noua ne-a dat pediatra tratament cu Augmentin (7 zile) - ce-i drept, a facut febra si a acuzat dureri foarte mari.

Iar pentru fludificarea secretiilor, noua ne recomanda Sinupret. In plus, pentru calmarea tusei poti sa ii dai sirop din muguri de brad si / sau sirop de ridiche neagra.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)
Uite ce mare am crescut...
O raza de speranta...sau cum a venit pe lume Tudor

Povestea merge mai departe...

#6
TOMALAVINIA

TOMALAVINIA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 12 martie 2008 - 13:06

claudia_a, ii pare rau ca e bolnavioara fetitza ta! Eu as consulta si un alt medic, la voi e o suprainfectie, si poate face complicatzii( gen pneuminie, bronsiolita). Nu sunt medic, dar dureaza de prea mult aceasta tuse la voi:(( Asta m-ar nelinisti si m-ar trimite la alt medic, NU la homeopat. At fi bine sa nu-i administrezi antibiotic dupa ureche, vezi ce spune dr. Multa sanatate! Mamica MARIEI(4.11.2004)si CRISTINEI(14.12.2006)

#7
madizza

madizza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 12 martie 2008 - 13:53

pentru fluidificarea mucosei poti folosi apa fiziologica un pic calduta o pui in seringa( eu ii ppun in nasuc si cate 2-3 seringi pline) si le pui in nas de 5-6 ori pe zi. la noi functioneaza. madi

#8
Monica-Elena

Monica-Elena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 296 mesaje

Postat 12 martie 2008 - 13:58

Fluimucil ptr copii, ACC tot ptr copii si Sinupret asta este ptr dizolvarea mucozitatilor din gat. Monica mamica unui globulet de aur - Mihnea-Gabriel Esentele tari se tin in sticlute mici.

#9
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 12 martie 2008 - 14:28

Foarte bun pentru secretii in nas si gat este Sinupret. Nu stiam de el pana acum 2 saptamani, cand mi l-a recomandat pediatra. Am avut rezultate foarte bune cu el. Este o tinctura din diverse plante, produsa de o firma din Germania, si se gaseste in farmacii. I-am dat lui Cristi 15 picaturi de 3 ori pe zi, intr-o lingura cu suc/sirop. La otita iti trebuie neaparat si antibiotic (Augmentin am luat noi, in octombire, timp de 7 zile) Sanatate ! Ingrid si Cristi 5 ani

#10
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 12 martie 2008 - 14:58

Pt fluidizarea mucozitatilor: Fluimucil, Sinupret. Si ai mei mai tusesc, mai mucesc...dar atata timp cat nu fac febra si medicul nu descopera nimic la plamani - nu "servim" antibiotice. Anya


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -