Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

prematurii sunt alergici?


9 raspunsuri la acest subiect

#1
dia_b

dia_b

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 30 ianuarie 2007 - 16:45

De abea azi v-am descoperit si ma bucur foarte tare. Am si eu 2 bbi de 1,6 ani, nascuti la 35 sapt. Am cateva nelamuriri cu privire la prematuri pentru ca, orice descoperim ca au bbii, la intrebarea "De ce?" ni se raspunde "Din cauza prematuritatii!".
Ca sa revin la subiect. Unul din baieti este alergic la albusul de ou, la laptele de vaca, soia, carne de porc, fructe cu par si seminte, praf de casa, etc. Voi v-ati confruntat cu asemenea probleme? Cum ati scapat?
Noua ni s-a spus ca, din cauza prematuritatii, are imunitatea scazuta, ceea ce duce si la terenul alergic. Odata ce creste, probabil ca ii va disparea. Nu sunt prea incantata de raspuns. Va rog, daca stiti mai multe, sa-mi spuneti si mie.

Multumesc!

Dia &1+2

#2
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 30 ianuarie 2007 - 21:36

Dia b, sintem mai mult mamici de copii alergici la copii 0-4 ani.
Copiii alergici trebuie sa primeasca alimente de regim, in functie de alergiile descoperite. Multe dintre alergiile copilului mic trec de obicei, dar nu e o garantie. Din pacate. La voi sint cam multe. Poate ne gasesti la subiectul celalalt, vei afla mai multe informatii.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

#3
flavia maria

flavia maria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 558 mesaje

Postat 30 ianuarie 2007 - 22:09

Nu stiu ce sa spun ...cred totusi ca nu prematuritatea este cauza alergiilor...sunt foarte multi copii alergici care sunt nascuti la termen...ai mei nu sunt alergici nici unul...

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)


#4
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 30 ianuarie 2007 - 22:10

Da, alergicii mei sint nascuti la termen.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

#5
miti2004

miti2004

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 148 mesaje

Postat 10 februarie 2007 - 05:30

draga dia, si eu am un bb prematur, insa pana acum nu am descopert alergii.
Insa eu, desi nu am fost nascuta prematur, am avut alergie atopica la f multe lucruri cand eram mica, la praf, puf, fructe cu seminte, polen, la aproape tot, pana pe la 7 ani.
Cand aveam crize ( adica eruptii pe piele ) tineam regim alimentar strict, in rest doar nu aveam voie nimic din ce imi putea provoca o noua criza.
As putea scrie o gramada aici, insa, cel care m-a salvat de neinumarate ori a fost Dr. alergolog Victor Filip, are si cabinet particular pe langa spitalul de copii Grigore Alecsandri din Bucuresti, si clinica de copii de stat e tot pe langa spital si lucra si acolo. Nu stiu daca acum in ultimii ani mai e si la asta de stat. In orice caz, cabinetul lui e langa Spitalul de copii si Electrica, pe o straduta prin spatele spitalului cumva cae da in Bd. Lascar Catargiu.
Pe forum am gasit si numele lui.

miti, mamica de [baietel] 20 iunie 2006
http://photos.yahoo....dalena_voinescu
http://www.dropshots.com/mitilica

#6
eli05

eli05

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 25 februarie 2007 - 13:36

Si eu am un baietel nascut la 35 sapt,alergic.Din pacate eu nu am aflat la ce este alergic.Are perioade cand se umple de bubite si din loc in loc mici ciupercute.I-am facut panel 4,cateva teste pe piele si nu a iesit alergic la nimic pana acum.Urmeaza sa-i mai fac cateva analize sapt viitoare.
Fetita este nascuta la 32 sapt si nu a avut niciodata astfel de probleme.

#7
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 04 martie 2007 - 17:15

Poate ca exista o incidenta mai amre a alergiilor in randul prematurilor decat in randul celor nascuti la termen, insa cred ca diferenta nu e atat de mare incat sa devina un avertisment de genul: atentie parinti de prematuri la alergii.

Probabil ca prin prisma prematuritatii, deci a expunerii la mediul exterior a bebelusilor care uneori sunt incapabili sa se adapteze fara ajutorul medicilor, ei dezvola mai usor alergii decat un bebe nascut la termen. Insa simtul meu practic imi spune ca de cele mai multe ori alergiile cred ca nu depind in final de prematuritate. Chiar daca prematurii sunt mai plapanzi si se nasc cu sistem imunitar mai slab, ei recupereaza in timp si totul se regleaza, deci sis sistemul imunitar se intareste. Putin probabil sa n use intareasca sistemul imunitar pana la 4-6 luni cand se incepe diversificarea si deci intra ei in contact cu alimente cel e pot crea alergii. Pe de alta parte sunt o gramada de bebelusi nascuti la termen care au tendinta de-a dezvolta alergii.

Deci in final nu cred ca prematuritatea sa fie o cauza a alergiilor. Probabil ca-n unele cazuri putem da vina si pe prematuritate, dar cred ca respectivul prematur avea un fond sensibil inca inainte de nastere, iar asta cumulat cu prematuritatea poate sa creeze, sa zicem, o cauza mai puternica.



"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi


#8
salambo

salambo
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 05 martie 2007 - 13:56

[alcool]bine v-am gasit.si eu am un bebe nascut la 37 saptamani care e mereu plin de bubite care nu ii trec cu nimic,iar la intrebarea"de ce ii apar?" am primit acelasi raspuns:pai,asa sunt prematurii<predispusi la alergii de tot felul.eu il hranesc cu o formula de lapte praf hipoalergenica,dar nu ajuta prea mult.in plus pe toata perioada sarcinii am facut un tratament hormonal cu protectoare de sarcina fara ca medicul sa imi spuna ca si din cauza acestuia copilul poate dezvolta alergii

#9
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 05 martie 2007 - 15:20

quote:
Originally posted by salambo
....in plus pe toata perioada sarcinii am facut un tratament hormonal cu protectoare de sarcina fara ca medicul sa imi spuna ca si din cauza acestuia copilul poate dezvolta alergii



Tratamentul hormonal pe care l-ai urmat a fost ceea ce te-a protejat de pierderea sarcinii. Deci un lucru absolut esential.
Nu are absolut nici o legatura cu alergiile ulterioare ale copilului.
Acestea se datoreaza terenului atopic (adica o predispozitie genetica de a face alergii) care se declanseaza ca urmare a unor stimuli din exterior.
Din pacate nu se cunoaste exact care sunt mecanismele ce declanseaza alergiile.
Din cate situ nu au legatura cu prematuritatea.
Ceea ce pot spune este ca alaptatul protejeaza impotriva declansarii alergiilor, atat in primul an de viatza cat si ulterior.


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -