Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

retete arabesti/ramadan ?


193 raspunsuri la acest subiect

#11
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 11 septembrie 2007 - 09:18

ann33,depinde de zone,in unele se numeste intr-un fel in altele altfel.Prepararea difera si ea de la zona la zona.
Nu te agita prea mult,mai ales daca tii post.Sa stii ca nu se maninca cine stie cit.E adevarat ca ei gatesc multe feluri,cite putin din fiecare dar asta pt. ca se maninca in familii mari.Rudele ,prietenii vin sa rupa postul impreuna.
Dupa o zi intreaga fara apa si mincare,desi ai impresia ca o sa maninci cit un lup,dupa citeva imbucaturi esti deja plin.
Asa ca eu nu fac nimic special.[:D]

Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu]

Pozici

#12
ann33

ann33

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 11 septembrie 2007 - 12:37

hannen in marroc sta prietenul meu iar sora lui mi-a zis k se pregatesc intens ptr. RAMADAN ! DE LA ARANJAREA CASEI PANA LA MANCARURI SPECIFICE SI MULTE ! am citit undeva k se gateste in fiecare zi alt fel de mancare de RAMADAN !de la ciorba de miel cu menta pana la prajituri ! am auzit k e o ciorba specifica RAMADANULUI si as fii curioasa sa stiu reteta ! daca o stii te rog mult sa o postezi aici[flo]

#13
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 11 septembrie 2007 - 15:14

Imi pare rau,nu stiu despre ce ciorba este vorba.Asa e,se pregatesc.Prajituri se fac muuuulte dar astea sunt pt. eid,sarbatoarea de dupa Ramadan.


Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu]

Pozici

#14
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 11 septembrie 2007 - 16:28

quote:
Originally posted by ann33 am citit undeva k se gateste in fiecare zi alt fel de mancare de RAMADAN !de la ciorba de miel cu menta pana la prajituri !
Perfect adevarat! Nu numai un fel de mancare - chiar mai multe,iar prajiturile,dulciurile sunt la ordinea zilei. Chiar daca intr-adevar se posteste foarte dur pana la apusul soarelui (nu se bea nici apa),odata cu sosirea iftarului (prima masa) incepe un adevarat festin culinar ce tine pana la rasaritul soarelui. Femeile se intrec in a face cele mai gustoase mancaruri,cele mai delicioase prajituri. Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

#15
ann33

ann33

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 11 septembrie 2007 - 16:47

luna 75 ai putea posta niste retete ?[;)]

#16
monica-elizabet

monica-elizabet

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.288 mesaje

Postat 11 septembrie 2007 - 18:42

wow, ce frumos...nu aflam numai retete noi ci si "datini" ale popoarelor arabe... [flo] Rhoneea, multumesc de reteta...sigur am sa o incerc [flo] dar retete pentru prajiturelele acelea minunate ale lor nu stie nimeni ? am mancat ca un fel de sarailii, baclavale(taiate mici de tot) altele parca aveau un fel de gelatina mai tare si cu fistic prin ele(nici macar nu stiu cum se numesc) susan...ah si ce-mi mai place la ei ca au tot felul de seminte amestecate(de floarea soarelui, de dovleac, de pepene, migdale, alune, fistic, etc) monica mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana] http://picasaweb.goo...zabet/Prajituri

#17
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 11 septembrie 2007 - 18:50

Poate te referi la supa de bourghul, Ann? E simpla, supa de pui si o ceasca de 150ml aprox bourghul. Clatesti un pic bourghulul si il pui la fiert cu supa strecurata de pui cam 15-20 min la foc moale. Il gusti sa fie fiert si gata! Este cie se poate de sanatos si satios. Eu folosesc bourghul mai mare, de preferat cel brun. In postul asta o sa gatesc cit se poate de simplu- linte, bob, naut, peste, pui, orez basmati. Nu recomand couscous, sarmalute, falafel,in general mincare sarata si prajeli, ca face sete a doua zi. Dulciuri o sa fac doar de Eid cataif si kaek Cam ce ingradiente ai in vedere, ca sa-ti dam idei?

#18
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 11 septembrie 2007 - 18:55

quote:
Originally posted by Luna75
quote:
Originally posted by ann33 am citit undeva k se gateste in fiecare zi alt fel de mancare de RAMADAN !de la ciorba de miel cu menta pana la prajituri !
Perfect adevarat!Nu numai un fel de mancare - chiar mai multe,iar prajiturile,dulciurile sunt la ordinea zilei.Chiar daca intr-adevar se posteste foarte dur pana la apusul soarelui (nu se bea nici apa),odata cu sosirea iftarului (prima masa) incepe un adevarat festin culinar ce tine pana la rasaritul soarelui.Femeile se intrec in a face cele mai gustoase mancaruri,cele mai delicioase prajituri.Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.
Noua ne place cumpatarea in toate![:D]Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu]Pozici

#19
ann33

ann33

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 11 septembrie 2007 - 19:41

quote:
Originally posted by dodo
Poate te referi la supa de bourghul, Ann? E simpla, supa de pui si o ceasca de 150ml aprox bourghul. Clatesti un pic bourghulul si il pui la fiert cu supa strecurata de pui cam 15-20 min la foc moale. Il gusti sa fie fiert si gata! Este cie se poate de sanatos si satios. Eu folosesc bourghul mai mare, de preferat cel brun. In postul asta o sa gatesc cit se poate de simplu- linte, bob, naut, peste, pui, orez basmati. Nu recomand couscous, sarmalute, falafel,in general mincare sarata si prajeli, ca face sete a doua zi. Dulciuri o sa fac doar de Eid cataif si kaek da merci interesanta reteta da as vrea sa mai posetzi cate ceva din bunatatile tale[cool] sa invat si eu k sunt " mica" [flo]acum am inceput un proces mai larg in care invat sa gatesc[flo] Cam ce ingradiente ai in vedere, ca sa-ti dam idei?


#20
monica-elizabet

monica-elizabet

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.288 mesaje

Postat 11 septembrie 2007 - 22:27

fetelor am pregatit carnitza de vita, ceapa si tot ce mai trebuie pentru Lahmeh Beajin si pregatesc si iaurt cu menta prospata(parca airan se numeste)...nu stiu cum se scrie...dar imi place mult [:D] monica mami de alex(7 iunie 2001) [bonjovi] si ruxi(16 dec 2004) [zana] http://picasaweb.goo...zabet/Prajituri


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -