Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Serom dupa cezariana...


19 raspunsuri la acest subiect

#1
asiza

asiza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 663 mesaje

Postat 18 ianuarie 2007 - 12:56

Cu aceasta complicatie ma confrunt eu, chiar si acum, la 4 saptamani de la operatie...am fost periodic la control, iar medicul imi deschidea mereu operatia ca sa se poata drena seromul ala...ieri am fost la ultimul control si mi-a spus sa-l lasam in pace, sa se resoarba singur, iar in cazul in care ar exista fenomene inflamatorii, doar atunci ma va deschide iar sa se poata drena lichidul acela...Am inteles ca e o complicatie specifica "grasutelor"...eu m-am ingrasat in sarcina 27 kg, iar medicul mi-a spus ca, pentru a se resorbi singur, e necesar sa slabesc...



S-a mai confruntat vreo mamica cu o astfel de belea???



[floare3][floare3][floare3][floare3][floare3][floare3]



Oana [mamica] cu [bebic] Denis Cristian (19 decembrie 2006)



Varsta Denis

#2
catty

catty

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 423 mesaje

Postat 18 ianuarie 2007 - 15:10

ASIZA, imi pare rau ca ai patit asa ceva. Eu am o operatie clasica pe burtica si dupa ce mi s-au scos firele am avut si eu usoare scurgeri si acumulari de lichid pt ca facusem efort. Dupa o perioada de odina am scapat. Numai ca la un moment dat mi-a reaparut acel lichid de ziceai ca am fost arsa pe burta, asa de ridicata era pielea si arata ca o basica, numai ca de data asta cauza a fost faptul ca nu am suportat firele cu care fusesem cusuta la interior si care atunci au iesit la suprafata si a trebuit sa fiu operata din nou si cusuta la loc cu alt tip de fire. Asta ar putea fi o explicatie si in cazul tau. Ai incercat sa iei ceva antiinflamator sau un antibiotic pt a vedea daca se imbunatateste situatia? Stiu ca este greu sa iei pastile pt ca acum alaptezi, dar nu poti sta cu infectia aceea. Sa stii ca si eu sunt grasuta de la mama natura, dar nimeni nu mi-a dat o explicatie asa de puerila cum a facut dr tau.
Sanatate multa iti doresc si sa va bucurati de ingerasul din viata voastra.

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"



#3
monalac

monalac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.342 mesaje

Postat 19 ianuarie 2007 - 01:51

si eu am avut probleme dupa operatia cezariana si dr imi tot storcea operatia,insa asta n a durat decat vreo 2 saptamani...s a vindecat mai greu,dar acum nu mai am probleme...si,intr adevar,si eu am avut o burta imensa,pt ca baiatul meu a avut 4650kg.si acum,la 2 ani dupa operatie,burta mea arata ca si cum as fi gravida in 5 luni si nu exagerez deloc cand spun asta...

#4
asiza

asiza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 663 mesaje

Postat 19 ianuarie 2007 - 12:24

Monalac si Catty, [pup][pup]...multumesc pentru raspunsuri!



Catty, m-a cam speriat mesajul tau...zau ca nu mai vreau sa ajung la operatie din nou, ca si asa, pentru mine a fost un cosmar refacerea dupa cezariana! Nu am luat nicio pastila, deoarece nu am nimic inflamat sau infectat...e pur si simplu acumulare de ser intr-o singura portiune, deasupra operatiei (e asa, ca un nodul)...medicul l-a tot evacuat, insa ultima data am scris mai sus ce mi-a recomandat...

Monalac, si burta mea a fost imensa...bb mare si la mine 4100 g si 58 cm..dar totusi la doi ani dupa operatie sa ai inca burtok...ai incercat ceva diete sau miscare multa...iti spun sincer ca mie mi-a scazut vertiginos burtokul de cand am nascut! Ai grija de tine si sanatate multa...[pup]



Hai, fetelor, din atat de multe cezariene in Romania, n-a facut niciuna asa o complicatie cum e seromul???Una dintre cele mai uzuale complicatii? Sa stiu si eu cum ati rezolvat-o pana la urma...Pup...



Oana [mamica] cu [bebic] Denis Cristian (19 decembrie 2006)



Varsta Denis

#5
danielac

danielac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.498 mesaje

Postat 19 ianuarie 2007 - 16:44

Oana, iti doresc mutlta, multa sanatate!



________________________





Suferinta unui copil de 4 anisori, Radu




#6
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 19 ianuarie 2007 - 17:16

Sincer, nu stiu daca serom am avut si eu, oricum complicatii dupa cezariana au fost sigur, din cauza intolerantei organismului la firele de sutura. La mine era sange, nu un alt lichid, si am mers zilnic (cam o saptamana) la spital ca sa-mi curete operatia; am sangerat ingrozitor (nu mai faceau fata bandajele obisnuite, ajunsesem sa-mi pun pansamentul si peste el un pampers taiat de-al fetei, si chiar si-asa, in maxim o ora eram toata patata de sange).

Si la mine s-a pus problema sa-mi redeschida operatia si sa ma coasa cu fire normale, dar din fericire n-a mai fost nevoie. Am avut in schimb zona operatiei vanata vreo luna de zile, si sangerari usoare multe zile dupa. Si n-am fost tocmai o grasana, la a doua sarcina am pus doar vreo 12kg (ce-i drept, mai aveam ramase si de la prima vreo 6-7 [:D]), dar tot au fost probleme.



Nu stiu ce sa-ti spun de lichid, dar pe mine doctorul m-a batut la cap sa merg sa-mi curete operatia pana n-a mai curs nimic de-acolo, adica pana la vindecare, nu mi-a zis nici un moment "las-o sa vedem ce se-ntampla, poate-si revine singura"!



Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: [copil] Malina Ioana (31.03.2004) [copil] Daria Maria (22.06.2005)





#7
asiza

asiza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 663 mesaje

Postat 21 ianuarie 2007 - 19:43

Mickyyy, Danielac, multumesc frumos de raspunsuri! [floare3]



Oana [mamica] cu [bebic] Denis Cristian (19 decembrie 2006)



Varsta Denis

#8
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 22 ianuarie 2007 - 15:28

eu am avut ceva de genul asta, dar la capatul operatiei, acolo unde a fost nodul de la fir, se aduna lichid, si m-a deranjat cam cateva saptamani, dar am scapat cu baneocin pudra, sau crema , dar eu am folosit pudra, ca la copii mici.Ma dadeam cu crema de galbenele si apoi pudra de baneocin si pansam, asta dupa ce tot asa , curata doctoul acolo.Si dupa cateva zile de pudra, mi s-a vindecat de la sine, s-a cicatrizat foarte frumos si acum nu se mai vede nimic.Acum sper sa-ti fie si tie de folos si refacere rapida.Poate tie doctorul iti va recomanda un unguient cu antibiotic ca sa nu se infecteze acolo si sa se refaca repede.Si inca un sfat, nu il tine pe bebic mult in brate, eu nu am avut voie si il tineam langa mine pe pat, asa ca partea buna, nu s-a invatat in brate, era ceva natural sa nejucam pe pat unu langa altul.

Sanatate multa.





[gravi]11 saptamani



[i]



http://www.desprecop...ldtl=366&page=1



http://www.desprecop...p?nickname=roxy

#9
ari-ela

ari-ela
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 04 februarie 2007 - 16:09

Buna fetelor .
Si eu am nascut tot prin cezariana pe 24 ianuarie si mi-a aparut deasupra de operatie o mica "aripioara ".Nu stiu daca este serom.Eu am avut probleme cu greutatea inainte de a ramane insarcinata.Voi spuneati ceva de scurgeri la nivelul plagii.Eu nu am asa ceva .Operatia nu este perfect inchisa dar nu am nici o secretie .Acum sunt putin obsedata , tot timpul mi-a spus dr ca ii este frica sa nu fac serom.Sa fie oare acea umflatura serom? De consistenta este mai tare , ca si cum ar fi o bucata de muschi.De abia luni pot lua legatura cu dr .Voi care ati facut seromul ce credeti ?



#10
marybell

marybell

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 165 mesaje

Postat 04 februarie 2007 - 20:35

si eu am probleme fetelor, am fost operata pe data de 12 dec 2006, si desi a trecut 1 luna si 2 sapt ma doare inca operatia, si curge un lichid usor lipicios ca sa zic asa, mi-a curs si sange dar nu mult, si la fel parca de-a lungul cusaturii sunt vanata. tin sa precizez ca am fost cusuta tot cu fire resorbabile, si am inteles ca astea ar fi mai greu de suportat de organism, in general sunt probleme in cazul asta. maine mi-am propus sa ajung pe la doctora sa vad ce spune;



va pup



poza bebe erik



Marybell si bb Erik (23 dec 2006)

poze http://new.photos.ya...460762382274358


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -