Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Serom dupa cezariana...


19 raspunsuri la acest subiect

#11
asiza

asiza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 663 mesaje

Postat 05 februarie 2007 - 00:55

quote:
Originally posted by ari-ela
Buna fetelor .Si eu am nascut tot prin cezariana pe 24 ianuarie si mi-a aparut deasupra de operatie o mica "aripioara ".Nu stiu daca este serom.Eu am avut probleme cu greutatea inainte de a ramane insarcinata.Voi spuneati ceva de scurgeri la nivelul plagii.Eu nu am asa ceva .Operatia nu este perfect inchisa dar nu am nici o secretie .Acum sunt putin obsedata , tot timpul mi-a spus dr ca ii este frica sa nu fac serom.Sa fie oare acea umflatura serom? De consistenta este mai tare , ca si cum ar fi o bucata de muschi.De abia luni pot lua legatura cu dr .Voi care ati facut seromul ce credeti ?
Exact ceea ce descrii tu mi se intampla mie, doar ca operatia mea e perfect inchisa si cicatrizata ...Asadar, am fost miercuri la controlul de 6 saptamani, mi-a facut si eco...pare a fi doar grasime acolo, in acel loc. Medicul mi-a spus ca mai asteptam pana dam jos grasimea de pe burtok si daca nu se resoarbe, va trebui sa-mi faca iar o mica interventie chirurgicala...Eu sper totusi sa se resoarba, deoarece deja e vizibil mai mic! oricum saptamana asta mai merg la un chirurg renumit pe la noi sa-si dea si el cu parerea....si revin cu detalii la voi!Marybell, neaparat sa mergi la medic ca nu mi se pare ok ce descrii tu aici...Sanatate multa!Oana [mamica] cu [bebic] Denis Cristian (19 decembrie 2006)Varsta Denis

#12
monu

monu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 663 mesaje

Postat 05 februarie 2007 - 14:22

Buna dragi mamici,



citind m-a luat cu frig pe sira spinarii. eu am facut a 2-a cezariana pe 16 ian. (la prima nu am avut nimic). acum, dupa 2 sapt de la operatie am aceleasi simptome pe care le descrie marybell. lichid lipicios, piele vinetie, nu curge sange. ma dau cu spirt, betadina, bepanthen si tinctura de propolis.

Ma ingrozeste ideea unei complicatii sau o eventuala interventie chirurgicala. Daca pana maine nu arata mai bine merg la dr.



Monu mami de [zana]Alexia Ioana

si [bb] Iulia Antonia



#13
mira_m

mira_m

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 635 mesaje

Postat 07 februarie 2007 - 20:12

Asiza, cum adika iti "deschidea" operatia, ca m-au luat fiorii?



Don't talk unless you can improve the silence!

Mami

[indecis]&minunea mea [zana] ( mai 2004) [*][*][*]



#14
monu

monu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 663 mesaje

Postat 08 februarie 2007 - 00:37

Am fost la dr speriata de "bombe" ca am puroi si fac infectie. Pana la urma puroiul este de la ata. Adica, cica, in procesul de absorbtie pielea a reactionat urat. In final mi-a scos firul de la operatie si a zis sa ma dau in continuare cu betadina si baneocin.



Monu mami de [zana]Alexia Ioana

si [bb] Iulia Antonia



#15
asiza

asiza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 663 mesaje

Postat 09 februarie 2007 - 14:42

quote:
Originally posted by mira_m
Asiza, cum adika iti "deschidea" operatia, ca m-au luat fiorii?Don't talk unless you can improve the silence! Mami[indecis]&minunea mea [zana] ( mai 2004) [*][*][*]
Adik mereu se inchidea operatia si el imi baga o pensa acolo, intr-un loc, pentru a se putea drena seromul...nu era tragic cu anestezii si sali de operatie [:D]...doar ca nu o lasa sa se inchida...Fetelor, inca n-am apucat sa merg la chirurg, dar sper sa ajung sapt. viitoare...oricum, acel nodul e mai mic deja...sper din suflet sa se resoarba singur...[pup] fetele...Oana [mamica] cu [bebic] Denis Cristian (19 decembrie 2006)Varsta Denis

#16
catty

catty

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 423 mesaje

Postat 16 februarie 2007 - 19:26

Ce mai faceti fetelor? Sper ca sunteti sanatoase si s-au inchis frumos operatiile voastra. Daca inca mai aveti complicatii, va rog sa nu neglijati vizita la medic, desi bebelul va tine f ocupate.
Pupici tuturor

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"



#17
asiza

asiza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 663 mesaje

Postat 16 februarie 2007 - 19:52

Catty, multumim frumos pentru intrebare! [floare3]

Eu va anunt ca am fost la chirurgie...s-au uitat 2 medici la chestiuta de deasupra operatiei si mi-au spus acelasi lucru pe care mi l-a spus si ginecologul meu: sa am rabdare ca se resoarbe singur! Asa ca...desi nu sunt eu o fire prea rabdatoare...mergem inainte si avem rabdare cateva luni...Voi ce mai faeti, haideti cu vesti! Sper ca sunteti bine! [pup]



Oana [mamica] cu [bebic] Denis Cristian (19 decembrie 2006)

Slideshow Ingerasul nostru drag

Varsta Denis

#18
asiza

asiza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 663 mesaje

Postat 16 februarie 2007 - 19:57

aaa..si inca ceva: am intrebat chirurgul daca este cumva granulom de fir (mie de asta mi-e cel mai frica) si mi-a spus ca in niciun caz, sa stau linistita...[alcool]...



Oana [mamica] cu [bebic] Denis Cristian (19 decembrie 2006)

Slideshow Ingerasul nostru drag

Varsta Denis

#19
manu-gama

manu-gama

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 08 februarie 2008 - 00:51

Fetelor si eu ma confrunt cu problema asta. Am nascut prin cezariana pe 27 ianuarie, pana acum totul bine si frumos dar astazi 7 februarie am descoperit cateva pete serosangvine si am analizat operatia si am cate o umflatura deasupra capetelor si de acolo se scurge lichidul. vreau sa va intreb pe voi cele care ati fost la medic, aveati scurgeri de ser sau numai umflatura? Roxy, tu mergeai la doctor periodic sa curete? in ce consta aceasta curatare? POti, te rog sa-mi dai mai multe amanunte?



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -