Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 1 voturi

Scoala nr.79 -stie cineva?


155 raspunsuri la acest subiect

#11
moniq_mares

moniq_mares
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 24 iulie 2007 - 01:39

www.scoala79.ro Adevarul este ca scoala este f. solicitata. Se face carte. Sunt anumite conditii care favorizeaza inscrierea: o recomandare din partea educatoarei, domiciliul, alte recomandari....majoritatea parintilor sunt intelectuali sau oameni cu bani... Rezultatele la olimpiade, concursuri, burse in strainatate pentru elevi dau scolii o nota f. buna.Anul acesta 2 copii din B. au luat 10 pe linie la TN din care o fetita din 79.

moniq mares

#12
mojito

mojito
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 31 august 2007 - 11:19

recomand din toata inima scoala 79...nu..incorect anul asta nu a luat nimeni 10 p linie la capacitate[cauta p edu.ro ca sa te convingi:)] se face carte.poate putin exagerat...dar garantat prinzi cele mai bune licee din tara/burse/olimpiade/medalii/ocazii.se intra p pile la clase bune.spagi mari sau relatii foarte importante.nu este adevarat ca toti parintii sunt intelectuali sau chestii dastea.sau fitze.nu,nu sunt fitze.fitze=sa fii taran si sa nu inveti sau ce? o sa gasiti aici crema copiilor inteligenti.este adevarat ca unii copii sau mutat pentru ca nu au facut fata.a da si recomandare:cand ajungeti n clasa a4a-a5a si trebuie sa dati examen va recomand matematica..daca nimeritzi n prima clasa e perfect[am regretat mult ca am dat la engleza si nu lam prins p domnu marin] eu zic sa va informati din timp,se intra greu pt copii d cls I.oricum va spun ca merita.din absolut toate punctele de vedere

#13
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 31 august 2007 - 15:49

quote:
Originally posted by mojito

recomand din toata inima scoala 79...nu..incorect anul asta nu a luat nimeni 10 p linie la capacitate[cauta p edu.ro ca sa te convingi:)] se face carte.poate putin exagerat...dar garantat prinzi cele mai bune licee din tara/burse/olimpiade/medalii/ocazii.se intra p pile la clase bune.spagi mari sau relatii foarte importante.nu este adevarat ca toti parintii sunt intelectuali sau chestii dastea.sau fitze.nu,nu sunt fitze.fitze=sa fii taran si sa nu inveti sau ce? o sa gasiti aici crema copiilor inteligenti.este adevarat ca unii copii sau mutat pentru ca nu au facut fata.a da si recomandare:cand ajungeti n clasa a4a-a5a si trebuie sa dati examen va recomand matematica..daca nimeritzi n prima clasa e perfect[am regretat mult ca am dat la engleza si nu lam prins p domnu marin] eu zic sa va informati din timp,se intra greu pt copii d cls I.oricum va spun ca merita.din absolut toate punctele de vedere



fitze = sa vii la scoala imbracat ca de parada, sa fi cu nasul pe sus ca ai haine de nu stiu unde si mamica e nu stiu ce etc.

Sa stii ca in liceu (am facut Creanga) cele mai bune din clasa nu erau cele care facusera scoala 79 (dar majoritatea erau cu fize de bani gata, asta da) .

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

#14
Chan

Chan

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 02 septembrie 2007 - 01:33

Ellej,
copiii buni de la scoala 79 nu dau la liceul Creanga (fara suparare si fara sa jignesc pe cineva).
Elevii buni de la 79 dau la Vianu, Sava, Mihai Viteazu, Cosbuc, Iulia Hasdau, Sincai.
Si, in general, copiii cu "fite" nu sunt si cei mai buni din 79.
Copiii buni din 79 sunt cei care invata de "rup" cartea, care in fiecare vacanta merg la concursuri pentru a reprezenta scoala (sau chiar pentru ei).
Daca e sa vorbim "pe bune", in aproape toate scolile din Bucuresti sunt copii care vin imbracati mai bine decat altii.
Este nedrept pentru copiii care invata la 79 sa se spuna mereu ca este o scoala pentru "fite".


#15
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 10 septembrie 2007 - 16:56

quote:
Originally posted by Chan

Ellej,
copiii buni de la scoala 79 nu dau la liceul Creanga (fara suparare si fara sa jignesc pe cineva).
Elevii buni de la 79 dau la Vianu, Sava, Mihai Viteazu, Cosbuc, Iulia Hasdau, Sincai.
Si, in general, copiii cu "fite" nu sunt si cei mai buni din 79.
Copiii buni din 79 sunt cei care invata de "rup" cartea, care in fiecare vacanta merg la concursuri pentru a reprezenta scoala (sau chiar pentru ei).
Daca e sa vorbim "pe bune", in aproape toate scolile din Bucuresti sunt copii care vin imbracati mai bine decat altii.
Este nedrept pentru copiii care invata la 79 sa se spuna mereu ca este o scoala pentru "fite".




Nu stiu ce nivel mai e la creanga, dar in 1991 cand am intrat eu, Creanga era peste Hasdeu, Mihai Viteazu si Sincai si cei mai multi din 79 dadeau la liceu la creanga. Poate nu toti sunt fitosi, dar multi sunt (sau erau atunci), asta e realitatea.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

#16
Chan

Chan

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 13 septembrie 2007 - 01:47

La scoala 79 nu exista after school.
Pentru aceasta scoala cererea este foarte mare si copiii abia au sali de clasa unde sa-si desfasoare cursurile. Nu exista o clasa de informatica adecvata, pentru ca nu mai au sali disponibile.
Copiii din clasele I - IV si cei din clasa VIII invata dimineata iar
copiii din clasele V - VII incepand cu ora 13. Nici vorba de after school!
Conform legii, inscrierile la scoala nu mai sunt obligatorii dupa criteriul apropierii fata de scoala. Se tine cont numai daca vrea directoarea dar de obicei acest criteriu NU CONTEAZA! Daca directoarea, care este persoana care face inscrierile, nu vrea sa-ti primeasca copilul (din cine stie ce motive) nu ai cum sa o tragi la raspundere poti sa stai si la o casa distanta de scoala.

Din aceasta cauza la scolile bune din Bucuresti este presiune f. mare pentru ca te poti inscriere la acele scoli indiferent unde stai.

Ellej, asa este. In anii aceia liceul Creanga era un liceu bun dar lucrurile s-au schimbat mult de atunci si din pacate in rau. Mi-ar fi placut sa fie un liceu f. bun (fie vorba intre noi nici Sincai nu e f. bun) in apropiere de casa, sa nu fie nevoita Deea (daca o sa si reuseasca sa intre la un liceu f. bun) sa traverseze tot Buc.
Mai avem cativa ani pana atunci si cum in invatamant lucrurile se schimba din 6 in 6 luni ... vom vedea atunci ce va mai fi...

#17
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 13 septembrie 2007 - 12:58

Pacat ca liceul Creanga nu mai e ce era, dar lucrurile se pot ameliora. Drept dovada Mihai Viteazu, care vad ca e mult mai bine cotat acum decat atunci.

Piticul meu are doar 2 ani, asa ca deocamdata prospectarea liceelor nu e o prioritate :), mai degraba a gradinitelor.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

#18
pennypim

pennypim
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 16 ianuarie 2008 - 23:18

Nu stiu daca mai citeste cineva discutia aceasta insa m-am gandit ca n-ar strica o perspectiva a cuiva care a invatat 8 ani in scoala 78... adica eu :)

Am invatat acolo din 1992 pana in 2000. Nu stiu exact cum mai e acum (tot ce am observat este ca au intarit paza si nu mai poti intra oricum in perimetrul scolii).
Partea buna a acestei scoli sunt profesorii care intr-adevar se ridica peste medie. Carte se face din plin, profesorii vin la ore, nu se prea poate chiuli, se pune accent pe toate materiile. Pe vremea mea exista uniforma (de fapt un cod foarte strict de culori si lungimi) care era binevenita deoarece mai atenua diferentele dintre copii (asa cum s-a mai spus, vin foarte multi copii din familii cu bani). Mediul este unul foarte competitiv, noi intrecandu-ne in fiecare ora care ridica mana mai sus sau raspunde mai repede si mai complet. Imi amintesc ca era o rusine sa nu stii sa raspunzi sau sa rezolvi o problema.

Partea negativa ar fi banii care se invart si care ii propulseaza pe unii inaintea altora. Aici depinde de profesor dar tin minte ca se faceau unele nedreptati si unii profesori tinedeau sa-i favorizeze pe cei cu care mergeau in excursii sau de la care primeau cadouri. Plus ca destui copii sunt constienti de puterea financiara a parintilor lor si se fac "bisericute" in functie de status social si material (sau cel putin asa s-a intamplat in clasa mea).

Notele sunt foarte mari. Asta il ajuta in mod cert pe copil sa intre intr-un liceu bun. Unele note sunt nejustificat de mari (ai exemple de oameni care termina 8 ani cu media 10) dar asta era politica scolii si am impresia ca asa se mentine in top. Pe vremea mea eram destui cu note umflate insa la capacitate s-a vazut nivelul nostru adevarat (si si acesta era destul de ridicat, in sensul ca imi amintesc ca mai mult de jumatate din clasa mea de 42 de oameni a luat medie peste 9).

Profesori care inca mai predau si pe care ii recomand cu toata inima pentru ca le datorez foarte multe (ei mi-au pus bazele cunostintelor si m-au ajutat sa devin ceea ce sunt azi... adica studenta care la anul se duce la mater in psihologie la cambridge university) sunt:
Doamna Serban Atena de lb engleza. Este o profesoara extraordinara si toti cei din clasa mea vorbesc fluent engleza.
Domnul Marin Ion de matematica. In 5-8 l-am urat pentru ca am chinuia groaznic si din 6 si 7 nu ma scotea. La capacitate am luat 8.80 la matematica si mi-am uimit parintii. Este exigent insa ceea ce am invatat cu el stiu si astazi (in ciuda faptului ca in liceu n-am mai facut matematica deoarece am urmat profil uman). Un sfert din clasa mea a intrat in Tudor Vianu alt sfert in Mihai Viteazu (ambele licee fiind recunoscute ca cele mai bune pe informatica si matematica).
Doamna Maria Maxim de lb romana... m-a impins de la spate sa scriu, sa fiu cat mai creativa. Am fost la olimpiade de limba romana, pregatindu-ma numai la ore, fara meditatii. Si nu eram un elev deosebit. Este o profesoara care nu se incura in clisee si carti de comentarii si cu ea chiar ai sansa sa inveti literatura romana la nivel ridicat si este un foarte bun pedagog de gramatica.
Elena Golisteanu de chimie a reuist sa ma faca sa inteleg ceva la aceasta materie pe care am dispretuit-o cat am putut eu de tare. Insa invatam de dragul profesoarei.

Stiu ca suna ca o oda falsa adusa acestei scoli insa in timp mi-am dat seama cat de mult au contat acei 8 ani petrecuti acolo, cat de mult am invatat... in scoala primara am invatat sa-mi exploatez la maxim creativitatea, in generala sa imi folosesc intr-un mod util creativitatea si mi-au fost puse bazele cunostintelor. Cel mai important pentru mine a fost ca am fost incurajata sa citesc si profesorii mi-au deschis apetitul cartilor. Iar in liceu am invatat sa gandesc critic. Dar despre liceu este o alta discutie. [;)]



#19
ania2006

ania2006

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 18 ianuarie 2008 - 17:46

Buna,
Sunt mama unui proaspat absolvent al scolii 79. Nu am timp prea mult sa-ti pot spune cat de mult datorez din pregatirea didactica a copilului meu echipei de profesori de la scoala 79. Nu vreau sa-ti dau cateva exemple de profesori foarte buni de la aceasta scoala pentru ca i-as nedreptati pe ceilalti. Totusi, am un respect deosebit pentru domnul profesor de matematica, Marin Ion, dna profesor de lb romana, Georgescu Vasilica, doamna invatatoare, Camelia Ristea.
Daca locuiesti in zona arondata scolii va fi f usor la inscriere. Altfel cred ca prin recomandari poti ajunge acolo. Eu mi-am adus copilul in clasa a treia acolo si nu am dat nici un fel de "spaga".
Recunosc ca a contat faptul ca era un copil f bun la invatatura.
Mediul este foarte competitiv (in sensul bun).
Din clasa copilului meu o treime au intrat la Viteazu, o treime la Vianu si restul la licee f bune.
Daca intri pe site admitere.ro vei vedea ce rezultate au elevii de la 79.
E o scoala f buna si o recomand tuturor parintilor care doresc o buna pregatire pentru copiii lor.

#20
V. Erica

V. Erica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 25 ianuarie 2008 - 20:02

Stie cineva cand incep inscrierile la aceasta scoala si care este adresa exacta?

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -