Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

Nasterea cu forcepsul


49 raspunsuri la acest subiect

#21
gbutucica

gbutucica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.256 mesaje

Postat 15 aprilie 2008 - 12:34

Buna burtici si mamici!

sunt si eu mamica de 2 luni si am avut experienta nefericita de a naste prin aplicrea forcepsului, spun nefericita deoarece am avut un shoc cind mi s-a spus ca bb trebe scos cu forcepsu'.desi am impins de mi-au iesit matzele afar , bb al meu era undeva prins de ficat si nu cobora( mentionez ca am avut membrane fisurate si am pierdut lichidul pe parcursul a 3 zile , cite un pic cite un pic.Se pare ca acest lucru si faptul ca bb era pe dreapta la facut sa nu mai coboare.
Acum suntem bine , sanatosi din toate punctele si fara urmme/.
Parerea mea este ca depinde cit de profesional este pregatit medicul care executa.

cunosc persoane care au nascut prin aplicare de forcept si copii sunt foarte bine, la fel cunosc cazuri de copii cu tot feluu de probleme.

va pup[pup]







Giani ..[mamica] Mamica de ANDREI [copil] ,....

#22
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 22 aprilie 2008 - 01:49

sunt aproape 2 saptamani de cand am nascut...a 2 a oara. stiam de la nastere anterioara ca am ceva probleme cu colul, ca este dur. am cerut cezariana, dar dr. mi-a zis ca nu sunt motive sa o fac, pt ca dpdv medical pot sa nasc pe cale naturala foarte usor...si ca ra fi pacat sa ma aleg cu o asemenea cicatrice; mi s-a zis ca oricum nu pot sa fac cezariana la cerere, ca politica spitalului nu accepta...dar daca insist pot sa aranjez cu un medic...sa inventez un motiv.

am decis sa nasc natural! prostia vietii mele!!! [bang]...ultima echografie am facut-o la 35 de saptamani, cand teo avea 2.500 kg...

m-am internat in spital pe data de 9.04.08 si am stat sub tratament cu litice pana a 2 a zi, cand s-a declansat travaliul. sarcina era de aproape 40 de saptamani, deci bb putea sa vina nestingherit. s-a constatat ca am dilatatie 5, mi-au facut oxitocina, lucrurile au mers super bine, doar ca dr. a obeservat,ca si in cazul trecut, ca bb este situat sus, nu este angajat si colul meu are marginile groase si dure! la dilatatie 8 si dureri mari mi s-a pus epidurala, o doza mica de anestezic, care si-a pierdut efectul inainte de expulzie....expulzia a fost criminala!!! am facut tensiune 20/12, mi-a tasnit sangele pe nas, am avut convulsii, dr. a declarat apoi ca am facut eclampsie! cateva ore apoi am avut blocaj renal, apoi am ramas cu tensiune mare 15-16/11-12 si atonie veziculara....

am fost la un pas de forceps, numai ca asistenta a reusit sa "ma stoarca ca o lamaie" (dupa cum s-a exprimat) si s-a nascut fiul meu, teodor, de "numai" 4.600 kg si 56 cm!!! povestea mea a socat maternitatea si sectia de neonato si obstretica si ginecologie. copilul meu nu a respirat imediat, era vanat, abia acum (dupa 2 saptamani) isi revine la culoarea normala, are bosa, care nu stiu in cat timp se va retrage...

am suferit enorm si eu si el, ma gandesc cat de putin a fost ca sa....Doamne fereste!



mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bebic] Teodor Mihai (10.04.2008)



POZE

alexutza 2003-2004

alexutza2005

alexutza2006

alexutza2007

povestea lui TEO



#23
eld

eld

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 304 mesaje

Postat 22 aprilie 2008 - 09:54

Ariel, iti admir puterea pe care o ai, se vede ca darul de la Dumnezeu Teo si surioara lui te-au facut sa treci peste durere si sa poti vedea partea buna a lucrurilor.

Apropo de forceps, cu ajutorul lui s-a nascut baietelul unor prieteni, acum are aproape cinci ani si e super ok. Bine, nu a avut probleme de la forceps nici dupa nastere, probabil ca e vorba tot de "indemanarea" medicului.

Eld, mami de printesa [zana] si [fetita] (38s)

#24
andreea81

andreea81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 30 iulie 2008 - 18:41

ariel_7000, ai un baietel superb!!!!!!!!!!![cheers] Sa-ti traiasca!!
Fetita unui coleg de servici a fost nascuta cu greeeeuuu, dupa un travaliu de 16 ore, dr. a folosit forcepsul, dar mai rau e ca i-a rupt clavicula stanga (parca)(acu' nu cred ca de la forceps)!!!!
p.S> ariel_7000, ce inseamna bosa??????


~Este mai importanta pacea decât dreptatea...(Parintele Arsenie Boca)

~Tragedia vietii nu este ca se termina atât de repede, ci ca asteptam asa de mult sa o începem.


#25
daciana.t

daciana.t

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 860 mesaje

Postat 05 ianuarie 2009 - 19:56

fetelor nu am nascut cu forcepsul dar nu o sa ma plang niciodata de cat am suferit eu ....abia acum imi dau seama...dr nu vroia sa foloseasca forcepsul...ii multumesc...



asa am nascut eu: povestea mea



ariel...felicitari p tcurajul de care ai dat dovada



"dragostea e zarea libera si larga unde sufletul isi intinde aripile" Ch. Wagner

Te înaltii cu adevarat nu când urci, ci când privesti drumul parcurs.



Claudia, mami de Daciana - 13.01.2008 o galushca mititica





#26
piersicuta2

piersicuta2
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 25 iunie 2009 - 12:37

Si eu am fost nascuta cu forcepsul din cauza unui dr care nu a avut curajul pe timpul lui ceasca sa ceara aprobare pt cezariana. Drept urmare am stat cateva zile in coma, am avut capul deformat iar urmarile in timpul vietii au fost lipsa partiala a auzului si a vazului pe partea stanga. Acum, la 28 de ani ma pot considera insa un caz fericit ca nu a fost mai rau. Un alt exemplu de copil care s-ar fi putut naste perfect sanatos, dar a avut ghinionul sa-l traga dr mamei cu forcepul, puteti vedea si aici- un baiat destept care incearca sa faca tot ce se poate in aceasta viata, dar din pacate este handicapat : http://tedynecula.fi...king.ro/?p=235. Sper ca la un moment dat sa fie interzisa aceasta procedura. Multa sanatate la mamici si pitici!

#27
makydenis

makydenis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 523 mesaje

Postat 14 iulie 2009 - 17:22

E adevarat, depinde de priceperea medicului, dar fara suparare, multi medici din Ro nu-si dau silinta sa deprinda manuirea forcepsului. Sau cel putin sa recunoasca ca e un teritoriu tabu pt. ei si sa nu se bage.
Consecinta: nenorociri de vieti, familii distruse.
Sanatate la bebei si mamici.
[flo]

#28
Aniriela

Aniriela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 19 iulie 2009 - 18:31

Baietelul meu a fost nascut prin aplicare de forceps. inafara de doua semne pe care eu le-am vazut doar in poze, pentru ca la primul alaptat nu le mai avea, nu are absolut nimic si ii multumesc lui Dumnezeu. desi spun cu mana pe inima ca inca ii urmaresc evolutia pas cu pas ,sa fiu sigura ca fac exact ce face un copil de varsta lui. este un copil normal ,sanatos, energic, e perfect. Sunt si multe cazuri nefericite din pacate

#29
strumfy_12

strumfy_12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.075 mesaje

Postat 13 octombrie 2009 - 01:20

Numai cand aud de forceps mi se face frica ca nu mai zic cat de frica mi se face la gandul ca dr ar putea sa-l folosesca la nastere copilului..[:(]

#30
strumfy_12

strumfy_12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.075 mesaje

Postat 13 octombrie 2009 - 01:25

Este oare vre-un mod de interzice medicului folosirea forcepsului la nastere?


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -