Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 6 voturi

Mamici de martie - aprilie 2007 (31)


307 raspunsuri la acest subiect

#301
absoluta

absoluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 687 mesaje

Postat 27 martie 2007 - 18:55

I-am trimis si eu 2 poze Andrei cu fetita mea sa le puna. Prima este chiar in prima ei zi de viata cu portia de mancarica langa ea(asa cum zicea cineva - glucoza).

#302
arissa

arissa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 27 martie 2007 - 19:15

absoluta, sughitul si stranutul sunt fiziologice, nu le face rau si nu inseamna neaparat ca bebelusului ii e frig. Maya sughita si cate 10 minute si nu da impresia ca ar deranja-o farte tare. Se potoleste intr-un final.

Cu mancatul, sunt si eu confuza, doctorita zice sa evit tot ceea ce fermenteaza si mancarurile grele. Nici nu stiu ce o sa mai mananc, probabil supe, gratare, fructe doar in compot, mai putin dulce, mai putina paine. Daca mai aveti idei, spuneti si voi.

O minune mica-Maya

#303
paula75

paula75

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 27 martie 2007 - 19:23

In final mai scriu si eu..cu o mana evident ca in cealalta am printzsea care n-are chef sa adoarma[|)] pt. RaisaFudulu..Diana intram si noi mai greu din cauza de bebe..o sa vezi si tu ca iti faci programul in functie de bebe si cand mai adoarme iti pica si tie ochii in gura de somn si incerci sa profiti si tu..adica sa dormi. Eu una abia imi trag sufletul caci eu fac si mancare si tin si casa..ajutoare...mai greu vine mama la baitza ca si ea nu face fatza..iar eu is moarta de oboseala.Din 20 de kg. luate in sarcina 13 s-au dus deja..noroc ca am lapte Martutza eu am scos-o cand am facut luna si am stat cam juma de ora apoi cand e soare si frumos iesim cate 1 ora dar numai la pranz Si a mea are colici dar sa stiti ca de cand eu nu beau lapte de vaca nu mai plange, noroc ca noaptea doarme f. bine ca altfel cedam nervos Cam atat ca mi-a amortit mana avem 4,900 la 5 sapt. dar am avut si 4,200 la nastere, am crescut cu exact 4cm. ca la carte..da cred ca o fac manachin ca avem 58 cm..dar am fost de 54 la nastere[bb] Va pup Paula mamica fericita de Eliana Ioana Nastere usoara fetelor care urmeaza si felicitari proapetelor mamici

#304
alia_ro

alia_ro

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 27 martie 2007 - 19:28

fetelor, am nascut si eu intr-un final!!!!!!!!! Vineri noapte, pe 23 martie, pe la 12-1 ma apuca contractiile...cam la 15 minute. Nu-i nimic, zic, pana ajung la 5 min nu-l sun pe medic! Ma duc la toaleta de vreo 3 ori, dusul de rigoare dupa, la un mom dat vad ceva ca o membrana roz - dopul - ce bine! Pe la 4, erau la 5 minute. Il trezesc pe sot pe la 4.30, pana vine mama sa stea cu Vladut (1,5 ani) pana ma echipez, se face 5. La 5.10 ajung la sp. Titan si sun medicul. Imi zice sa ma vada dr. de garda (Brasoveanu Geanina) si apoi sa-l sune. Nu va zic ca ma pune pe masa si imi zice ca am dilatatie 10 (zece) si sunt in expulzie si sa ma transfere in sala de nateri. Io cum am auzit le spun ca imi astept medicul, ca io cu el nasc. Poate vrei sa vina cu elicopterul - face doctora misto de mine. Inainte, ii zic sa ma taie, ca stiam de la echo ca e bebe mare (in jur de 4 kg) si ca nu vreau sa ma rup, la care dr. se enerveaza si ma intreaba ce profesie am, ca ea e medic si stie ce e mai bine de facut. In fine, ma urca pe masa, pe la 5.10, fara anestezie, bineinteles (nici nu vroiam). Cand vin asistentele si dr. neonatolog, dr incepe sa faca misto de mine - ca am venit in expulzie, ca puteam bine mersi sa nasc si acasa, ca ii dau eu ei indicatii, ia sa le dau si lor niste indicatii...etc. Perfect constienta si eu, ma enervez (tampita naibii, dupa ce ca te platesc, mai mai iei si peste picior, am gandit). Ii zic -doamna dr., e frumos sa faceti misto de mine in conditia in care sunt, chiar nu aveti pic de compasiune??? Ea cred ca nu se astepta la asta, dar era tot coltoasa. Poate a deranjat-o si faptul ca io vroiam sa nasc cu medicul meu, ca nu ma cunostea si ca se gandea poate ca nu-i dau nimic... Imping de vreo 5 ori timp in care am urlat de ziceai ca-mi iese sufletul si se cutremura tot Bucurestiul, iar la 5.30 se naste ALEXIS FLORIAN - 3400g, 52 cm. La inceput nu am vrut sa-l vad, ma durea f. tare si nu puteam deschide ochii desi asistentele se rugau de mine. Intre timp mi-am cerut scuze de la dr, nu vroaim sa faca ma coasa aiurea - parca stiam eu ce face ea acolo - dar ma gandeam ca daca continui si eu sa pun punctul pe 'i' - o enervez si mai tare. La vreo ora dupa, desi aveam custura m-am simtit super bine, fara ameteli sau alte probleme, la ora 9 bebe a venit cu mine in salon. Parea asa de micut, fata de Vladut, care a avut 4100 g. Era micut si rosu, avea pleoapele rosii si umflate, ca despasise termenul si lichidul devenise tulbure (trebuia sa nasc pe 15 martie). A doua zis insa m-a cucerit cu primul zambet din viata lui (nu credeam ca nou-nascutii zambesc asa repede si de dulce) si cu atasarea lui (se linistea numai la mine in brate). Sa va zic un pic de spital. Conditii f. bune, toate saloanele (nu costa nimic) aveau 2 paturi, termopane, TV si frigi, toaleta si chiuveta pt mame si chiuveta separata pt. bebe, f. curat, asistente amabile si cu zambetul pe buze, nu asteptam sa le dai nimic, dr. de copii veneau f. des in saloane sa consulte bebelusii si sa te indrume, vizitatorii nu aveau voie sa intre in saloane, ci statea in capatul scarilor pe hol, mamele nu aveau voie sa scoata bebeii din salon, asistentele ii duceau in capatul holului si ii aratau familiei, pompa de muls super si nu costa nimic (la Cantacuzino trebuia sa cotizezi 5 ron/ muls la asistenta sefa), ce mai am fost impresionata. Singurele dezavantaje - mancarea .f proasta (margarina cu paine dimineata), ma rog asta nu era o problema ca familia aducea de acasa papa, pt mine nu a contat, in prima zi am ras tot ce era comestibil, ziceai ca nu mai mancasem de 1 saptamana!!! si faptul ca nu iti dadeau torsoane decat la toaleta (2/ zi) si nici nu aveau medicamente (ne cereau cate un pachet de vata, am cumparat de la farmacia picaturi de ochi pt bebe, am oferit unei colege 1 fiola de algocalmin apoi o asistenta mi-a cerut toata cutia, cand am cerut un supozitor cu glicerina mi s-a spus ca nu au...) Duminica la pranz ne-am externat. Bebe ar manca intr-una (noaptea are pauza vreo 4-6 ore, dimineata ma trezesc f. odihnita), in schimb e tare smecher - s-a invatat in brate, cum il las jos incepe sa chitaie si nu se linisteste pana cand nu-mi simte caldura corpului. In rest suntem bine... a....... am uitat sa va zic ca ieri l-am scos afara, la soare cam 15 minute...toata lumea s-a crucit, ca e prea mic, dar cred ca i-a facut bine... Cam asta a fost experienta noastra. Va pup, sanatate si pofta mare bebelusilor! 40 + 8

#305
karla32

karla32

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 27 martie 2007 - 19:32

Tzuna, prietena mea e din Buzau! Am sunat-o si mi-a zis ca 3 saptamani i-a venit o asistenta zilnic acasa si-i facea baiatului masaj, ca avea pe langa torticolis si piciorusele putin sucite! Iar din spital plecase si cu nu stiu ce infectie cu stafilococ si canalul lacrimal de la un ochi infundat! Acum e un flacau de 5 luni perfect! Raluca [gravi]37+ cu [baietel] Luca

#306
paula75

paula75

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 27 martie 2007 - 19:33

Fetelor care v-ati confruntat cu dermatita seboreica? Noi nu mai scapam de ea...[:(]Am dat cu albastru de metil, n-a mers, am dat cu Fluocinon N, fara efect, nici crema de galbenele..am ajuns la dermatolog si asta a fost diagnosticul..acum facem tratament cu violet de gentian si unguent Fucicort..pa a se duse dar cum dispar unele apar altele..am uitat sa va spun ca sunt pete rosii cu varf alb cu aspect solzos, pe obraji barbitza si funte..mi-e mila de ea ca are o fetisoara asa alba dar chestiile astea sunt urate Nu mai zic ca o spal cu sapun Avene de 200.000 buc. pudra frantuzeascva pt.hipolergici..i se mai sune popular acneea sugarului. Voi ce stiti? Paula

#307
alia_ro

alia_ro

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 27 martie 2007 - 20:12

quote:
Originally posted by karra80
AMMA ii dau completare ca nu am destul laptic la sani....de ex azi dupa-masa m-am muls si am scos numai 50 ml de la amndoi sanii[bang][bang][bang]am cumparat glactogil acuma sa vedem daca creste productia....simai beau si ceai de la Humanna...sa vedem ce va fi...vad ca in seara asta am scos 90 ml de la ambii sanii....si dupa-masa i-am mai dat si completare 60 ml si a mancat 110 ml...deci e ok..... Karra [mamica] de MARIA CRISTINA 8 martie 2007 http://pg.photos.yah...utzaa/my_photos
Incearca cu ceaiuri de plante - chimion, anason, fenicul + capsule naturiste NUTRINATAL - sunt muuuuult mai ieftine si mai eficiente. Plus multe lichide (fara acid). Alia, puiul Alexis si argintul-viu Vladut

#308
mami_2007

mami_2007

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 169 mesaje

Postat 27 martie 2007 - 20:35

Continuarea
(Mamici de martie - aprilie 32)


Panic Questions

  • Sarcina

    magdaandr
    - aug 31 2024 17:49

  • Stafilococul auriu

    Roxana2024
    - aug 28 2024 15:43

  • Sarcina

    barbumihaela123
    - aug 25 2024 16:44

  • Inseminare asistată

    Minnie4
    - aug 05 2024 15:28

  • Mary06
    - aug 02 2024 22:03

Last Blogs

  • Gânduri..

    Gyo98
    - Ieri, 23:44

  • Sarcina

    AlexandraBrt
    - Ieri, 13:12

  • Bebe în familie

    Erika91
    - Ieri, 11:51

  • Pe ultima sută de metri 🙈

    Gyo98
    - sep 06 2024 23:05

  • Tic tac

    dianaa___
    - sep 06 2024 13:10

Ultimele aprecieri

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • Laura25Poza lui %s

    Laura25
    ii multumeste lui

    Elkia
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -