Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Aveti catel in casa?


53 raspunsuri la acest subiect

#1
aaalex

aaalex

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 30 noiembrie 2006 - 16:33

Am un baietel de 1,7 ani si un catel de 12 ani.Cind am nascut,ne-a fost foarte greu sa dam catelul, ca si el parca face parte din familia noastra.Este fffff destept si ma asculta in tot ce ii spun,problema este ca ii cade parul.Are perioade.Si nu stiu ce sa-i dau pentru asta.Fac curatenie in casa si de 2 ori pe zi si nu-l las unde sta copilul,dar copilul merge numai unde este catelul sa se joace cu el.Abea astept sa invete sa-mi spuna daca simte fir de par in gurita ca acum il urmaresc tot timpul.Oare daca era, patea ceva pina acum?Catelul este de rasa Soricar si are parul tepos.Daca si voi treceti prin asa ceva sa-mi spuneti voi ce faceti ?CE variante aveti?


ghita

#2
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 30 noiembrie 2006 - 17:24

eu am catel. copil urmeaza. dar nu am de gand sa renunt la catel. nu stiu cum vom face. cred ca voi tine catelul mai mult intr-un hol sa nu li se prea intersecteze drumurile. pana acum catelul a fost cel care ne-a umplut viata, nu mi se pare corect sa il dau acum ca ma incurca. are si el suflet si in felul lui ne iubeste. deci voi incerca sa impac si capra si varza. aspirator mai des, spalat pe maini copilul de fiecare data cand se joaca cu catelul, etc. si in perioadele de naparlire incearca sa izolezi catelusul intr-o alta incapere.

#3
madalina28

madalina28

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 30 noiembrie 2006 - 18:56

am un catel de 11 ani urmeaza si bebe.nu as da catelul pt nimic in lume l-am crescut ca pe un copil de la 3sapt.camere separate,cu aspiratorul de 100 de ori pe zi.consider ca atata timp cat are toate vaccinurile facute si tinuti separat nu reprezinta un pericol pt.copil.

#4
maraki

maraki

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.336 mesaje

Postat 30 noiembrie 2006 - 19:29

Faza cu spalatul pe maini nu tine, o sa te saturi [:D] Eu am un canish de 14 ani, nu lasa par, cand creste prea mult gasesc ca niste ghemotoace pe jos si nu multe. Copilul se joaca cu el, catelul il mai linge pe fatza uneori [:D] este bine ca isi formeaza bebul anticorpi [cool] De la o vreme stau cu ochii pe catel sa nu mai fure jucariile copilului [mariaj]

Monica
http://community.web...m/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
http://www.dropshots.com/maraki
http://www.dropshots.com/maraki1
http://www.dropshots.com/maraki2

#5
argo

argo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 07 decembrie 2006 - 11:30

quote:
Originally posted by maraki

Faza cu spalatul pe maini nu tine, o sa te saturi [:D] Eu am un canish de 14 ani, nu lasa par, cand creste prea mult gasesc ca niste ghemotoace pe jos si nu multe. Copilul se joaca cu el, catelul il mai linge pe fatza uneori [:D] este bine ca isi formeaza bebul anticorpi [cool] De la o vreme stau cu ochii pe catel sa nu mai fure jucariile copilului [mariaj]




[:-)))][:-)))][:-)))][cool]

Bestial, 10 puncte Monica !!!
Trebuie sa recunosc, am deschis subiectul cu o mare strangere de inima, gandindu-ma ca voi citi lucruri de genul "...si am dat catelul, ...". Eu nu am copil inca ,am doua catele si abia astept sa ii vad impreuna, vorba ta, "furandu-si jucariile". Nu as da cainii pentru nimic in lume, un copil care creste cu un caine are numai de castigat (bineinteles, respectand niste reguli de igiena de bun simt).


Andreea

#6
RAMONELLA

RAMONELLA

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.894 mesaje

Postat 08 decembrie 2006 - 17:13

Si eu am catel in casa,o pitbulina pisicuta,asa ii spunem noi.Azi implineste 5 ani,dar tot mintea de cateva luni o are.E fff cuminte si desteapta.Si smechera si pofticioasa.Ii cade parul dar incerc sa curat tot timpul dupa ea.Ne-am hotarat sa facem un bebe,dar nici nu se pune problema sa o dam.E fetita noastra.Si chiar s-au facut studii in care se zice ca e bine pt copil sa creasca cu animal in casa.
LA MULTI ANI,CORUTA!!!Ma duc sa-i cumpar ceva de rontait[:D].

NUNTA
28.05.2005
http://photos.yahoo.com/ramon_ramonel

in asteptarea gemenilor
http://tt.lilypie.com/V1-jp2.png

#7
nepotzica

nepotzica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 101 mesaje

Postat 08 decembrie 2006 - 18:30

am si caine si copil, nu m-am gandit niciodata sa dau cainele, iar un schnautzer chiar lasa par, nu gluma, chiar si tuns in mod regulat. strang....strang...spal pe jos[bang]

si o sa mai am unul, peste doi ani (un caine in plus, nu un copil)[:D]

#8
ciuf

ciuf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 08 decembrie 2006 - 21:57

Si noi posesori de un catel de vreo 6-7 anisori. Gasit de o prietena si ne-a fericit cu el. El a fost primul nostru copil. Apoi a aparut Luca. Niciodata nu m-am gandit ca o sa se imbolnaveasca copilul de la catel. Am grija ce mananca, nu prinde nimic de pe afara ca n-are ce[:D], e vaccinat, deparazitat.

Par nu prea lasa, dar dau cu aspiratorul in fiecare zi, mai ales ca a venit si bb doi care merge de-a busilea peste tot. Amandoi copii sunt tare fericiti in prezenta lui Cezar. Citeam ca este tare bine pentru copii sa creasca in prezenta unui animalut. Li se dezvolta instinctul de protectie, invata sa aiba grija de cineva.

Daaaar, am un prieten care vine de fiecare data cu cateaua lui lup. Imi lasa aia la par de il vad peste tot, pe masa, prin vase. Innebunesc. De-abia astept sa plece ca sa fac curat. Dar nici nu ii pot spune sa vina fara ea. Ca e copilul lui.

Ideea e ca nu ma feresc sa am caine in casa avand si doi copii.

Va pup



Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)

Camera lui Luca/Finding Nemo

#9
Messa

Messa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 09 decembrie 2006 - 04:20

Daca inghite par, il elimina in scaun, nu e nicio problema. Chistul hidatic nu se face de la par de animale. De inhalat, nu are cum sa-l inhaleze, pentru ca in nas exista perisori care impiedica patrunderea adanca a corpurilor straine, este extrem de improbabil sa inhaleze fire de par. E ok [:)]

A! Scoate covoarele, pune parchet sau daca ai parchet, lasa parchetul fara covoare. E mult mai simplu de intretinut si parul se aduna ghemotoace pe la colturi, nu sta peste tot prin mijlocul camerelor [;)]

#10
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 09 decembrie 2006 - 11:54

Nu am si nu am de gand sa am vreodata.

Crinuta si [bonjovi] Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -