Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

AJUTOOOOOOOOOR !!!!!!!!!!


29 raspunsuri la acest subiect

#1
dya_amira

dya_amira
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 16 septembrie 2006 - 00:46

[help][help][help]vA ROG TARE MULT SA-MI RECOMANDATI UN MEDIC BUN PSIHIATRU LA cLUJ .sUFAR DE O DEPRESIE POSTNATALA CRUNTA

#2
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 16 septembrie 2006 - 01:05

ne cerem scuze pentru eroarea tehnica ________________________________________________________________ POSTAT DE DYA_AMIRA: [help][help][help]vA ROG TARE MULT SA-MI RECOMANDATI UN MEDIC BUN PSIHIATRU LA cLUJ .sUFAR DE O DEPRESIE POSTNATALA CRUNTA

#3
mayarna

mayarna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 16 septembrie 2006 - 03:32

Parerea mea este ca nu ai nevoie de psihiatru. Te rog incearca sa iei Sedatif PC - sugi cate doua pastile de trei, chiar patru ori pe zi ( in 24 de ore poti sa sugi 2x4 = 8 pastile ). Este un produs homeopat de la Boiron cea mai mare firma de produse homeopate din lume ( Franta ) . Este indicat fara rezerve si fara efecte adverse fiind ideal si in cazul sarcinii si alaptarii. E adevarat ca nu este ieftin , costa o suta si ceva de mii o cutie si o termini in cateva zile, dar este foarte bun. Daca nu ai rezultate in 2 saptamani , poti vizita un psiholog, nu un psihiatru. Toate bune, maya

#4
dianaintruder

dianaintruder

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 206 mesaje

Postat 16 septembrie 2006 - 03:43

nu iti pot da astfel de referintze dar iti pot spune ca am trecut si eu prin asta si cauta dragoste multa in afara de psihiatru, incearca sa alungi orice ganduri negre, spune-ti mereu ca e doar o faza si ca vei trece peste, daca plangi mult nu te ingrijora, creerul reactioneaza la trauma, te vei linisti pana la urma, daca nu poti dormi atunci discuta mult cu doctora care il are in grija pe copil, iti va spune una alta, daca respingi copilul atrageti langa tine pe cineva care sa te inlocuiasca sau macar sa te ajute cateva zile si chiar saptamani, roaga-ti sotul sa te tina mult in bratze, ai nevoie de sentimentul de sigurantza si roaga-l sa-ti repete intruna ca totul e ok, ca esti o persoana buna si ca te vei descurca cu bebe. Daca nu iti respingi bebele, priveste-l intruna, tine-l mult in bratze, alapteaza-l des, dar doar cateva zile, si doar la cerere, asta stimuleaza eliberarea oxitocinei in corp, si automat ai sa te ajuti singura, cu propriul corp sa iti revii. E doar o faza, ai sa o depasesti. Fa dusuri alternante, cald cu calai, daca suporti reci. Lasa treaba din casa orice s-ar intampla, tu esti mai importanta. daca ai un sotz sensibil si vrea masa calda sau nu misca un deget spune-i ca ajungi la nebuni 100% si ai nevoie de odihna, sa te inteleaga macar doua trei saptamani sau nu va mai avea sotie niciodata sau va avea o nebuna de dus in spate toata viatza, si spune-i ca nu glumesti. Incearca sa dormi mult ziua, cand si bebe doarme mai bine, nu uita ca el stie ca viatza e noaptea, in intuneric, ca in burtica si de aia te exaspereaza noaptea. Plimba-te mult seara in semintuneric, eventual, daca bebe nu e prea mic iesitzi amandoi sau chiar toti trei, e bine sa iesi cel putin cu un adult, e posibil sa te simti straina de toti si de toate si lumea din jur sa ti se para altfel decat o percepeai inainte. Daca nu ai pofta de mancare rontaie ceva si ia multa vitamina C, daca ai excesiv de mare nu e nici o problema , nu te ingrijora de kilogramele in plus, ele sunt necesare pentru alapare, sunt depozitele bebelului, nu ale tale. Nu iti fie teama de faptul ca nu vei fi o mama buna, toate femeile au instinct matern, este o chestie inascuta, vei stii instinctual ce ai de facut. Asculta cu atentie ce spun cei din jurul tau ca trebuie sa faci si intra aici pe DC la "nounascut" si documenteaza-te despre cateva tehnici de ingrijire a bebelului. Nu te gandi ca il farami, ca nu se farama, nu te teme ca il vei gasi dimineatza fara respiratie, daca doctorii ti-au zis ca e viabil nu ai motive de ingrijorare, ai grija de 5 principii: sa fie hranit, sa fie schimbat, sa nu-i fie frig (vezi ca ei nu au termoreglare pana mai incolo si de aia pana la o luna nu fac temperatura, daca are mainile si nasul reci, e cazul sa-l pui langa corpul tau sa ia caldura ta), sa aiba liniste si sa aiba dragoste. Restul se invatza pe parcurs. Spune-ti tot timpul ca trebuie sa te linistesti ca simte copilul tot ce simti si tu, in rest, ce sa zic. Bafta multa si vei trece peste, ca esti o luptatoare. diana

#5
EllaX

EllaX

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 16 septembrie 2006 - 04:04

Draga dya_amira, Daca, totusi, pentru linistea ta sufleteasca, ai nevoie sa stii ca mergi la cineva care iti poate oferi un ajutor specializat, incearca la Clinica de Ginecologie 1, la tipa care e psiholog acolo. E si femeie, si mamica, si mie mi s-a parut ca vorbea cu bun-simt, la cursurile pentru gravide. Si iti acorda ajutorul ei, daca te duci si-i spui ca ai nevoie de ajutor! Oricum, de Sedatif PC am auzit si eu in maternitate - daca Laboratoarele Boiron garanteaza ca nu-i face rau lui bebe, atunci nu-i face, deci poti sa iei. Am auzit ca se gaseste la Sensiblu. Pupici si inima sus! Trece, pe bune ca trece, esti curajoasa ca ai cerut ajutor - asta e un semn ca vei fi bine! EllaX cu Ana (30 iunie 2006) si tati Andrei pg.photos.yahoo.com/ph/iulicutu/my_photos

#6
dya_amira

dya_amira
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 16 septembrie 2006 - 15:08

multumesc pentru sfaturi ,dar cred ca problema mea e un pic mai complicata.Parca traiesc intr-un nor cenusiu ,mi-e teama sa ies afar cu fetita si sa ies in societate,sunt mereu incordata de aceea cred ca ar trebui sa tin un tratament

#7
dya_amira

dya_amira
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 16 septembrie 2006 - 18:23

oh

#8
dya_amira

dya_amira
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 16 septembrie 2006 - 18:24

quote:
Originally posted by papadie
ne cerem scuze pentru eroarea tehnica ________________________________________________________________ POSTAT DE DYA_AMIRA: [help][help][help]vA ROG TARE MULT SA-MI RECOMANDATI UN MEDIC BUN PSIHIATRU LA cLUJ .sUFAR DE O DEPRESIE POSTNATALA CRUNTA


#9
dya_amira

dya_amira
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 16 septembrie 2006 - 18:27

Multumesc pentru sfaturi,dar cred totusi ca problema mea e un pic mai complicata.Am incercat cu SEDATIV PC si un tratament homeopat si nimic.Sunt mereu incordata si tematoare.Nu stiu este din cauza nasterii sau ce se intampla? Poate totusi sti pe cineva cu probleme asemanatoare sau care ma poate ajuta

#10
dya_amira

dya_amira
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 16 septembrie 2006 - 18:40

Mersi ca mi-ai scris atatea si mai incurajat nu stiu cum te-ai simtit tu ,dar eu am impresia ca se naruie totul.Nimic nu mai este ca inainte.Sunt neincrezatoare si lipsita de curaj.Oare ce sa fac ,nu stiu cum am alunecat asa in deriva.Am si o familie foarte pesimista ,numai despre necazuri si boli se vorbeste.Nu ma pot baza pe ei ,nu ma pot destainui.Mi-e teama sa ma socializez din nou.O sa razi dar ma apuca transpiratiile cand stiu ca trebuie sa fac ceva.Doamne ,nu stiu cum sa mai procedez crede-ma ,de aceea ma gandeam la un psihiatru.


Panic Questions

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate

    FloreClau
    - Ieri, 22:28

  • 37 saptamani

    Ralu31031992
    - Ieri, 21:11

  • Prima Morfologie

    Irina0820
    - Ieri, 11:41

  • Saptamana 10 de sarcina

    Andrevvv
    - Ieri, 09:24

  • Zile cu miros de lăptic

    Roxanesss
    - mai 11 2024 23:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -