Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Sf. Rita!


23 raspunsuri la acest subiect

#11
speranta

speranta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 07 mai 2008 - 17:11

scrieti niste rugaciuni pt sfanta RITTA.

#12
Guestus

Guestus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.560 mesaje

Postat 07 mai 2008 - 17:23

Sfanta Rita, te iau ca model si ocrotitoare a mea. Iti incredintez lucrarea sfintirii mele si ma sprijin pe vredniciile tale la Dumnezeu, ca sa o duc la indeplinire in modul cel mai desavarsit.
Harul pe care-l vei cere de la Dumnezeu impreuna cu mine si pentru mine sa ma faca tot mai asemenea cu tine in practicarea virtutii si in iubirea pentru Isus Rastignit.
Dobandeste-mi iubire fata de Dumnezeu si fata de aproapele, precum si fata de virtutile pe care le-ai practicat tu in mod deosebit: umilinta, ascultarea, curatia, rabdarea, evlavia si resemnarea la vointa lui Dumnezeu.
Te rog, de asemenea, sa-mi mijlocesti ajutorul lui Dumnezeu si in cele materiale, in masura in care ele imi sunt folositoare si necesare pentru atingerea scopului meu final.
Ma las cu totul in grija Domnului si nadajduiesc de la bunatatea si indurarea lui ca voi merge sa ma bucur impreuna cu tine in fericirea vesnica. Amin.


#13
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 09 mai 2008 - 01:42

Vreau sa va spun ceva care imi este f. drag.
Prima masina pe care am avut-o in viata, a fost un Fiat Ritmo;era second-hand si avea pe parbriz un abtibild cu Sf. Rita.Noi in familie avem obiceiul sa le dam nume masinilor noastre;Fiat-ul era Rita.
Noroc cum am avut datorita acestei masini nu am avut niciodata!Am plans cand am vandut-o.
Cert este ca datorita masinii am aflat despre viata si minunile Sf. Rita.Este o sfanta catolica dar pt. mine acest lucru nu conteaza.Daca ma aflu in preajma bisericii catolice eu intru in biserica si ma rog ca in biserica in care sunt botezata:ortodoxa.

#14
Guestus

Guestus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.560 mesaje

Postat 09 mai 2008 - 13:45

quote:
Originally posted by b.nica

Vreau sa va spun ceva care imi este f. drag.
Prima masina pe care am avut-o in viata, a fost un Fiat Ritmo;era second-hand si avea pe parbriz un abtibild cu Sf. Rita.Noi in familie avem obiceiul sa le dam nume masinilor noastre;Fiat-ul era Rita.



nu cred ca este chiar bine sa divulgi aici la sectia sufletul credintei ca ai dat numele Sf Rita la masina ta (si Fiat pe deasupra).
Daca iti cumperi un Mecedes S600 cum ii spui..Iisus Hristos?

#15
asi

asi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.796 mesaje

Postat 15 mai 2008 - 14:29

Rugaciune catre sf.Rita in cazuri imposibile



O,Sf.Rita cerul s-a intunecat deasupra mea, rugaciunea nu mai patrunde pana la Tronul lui Dumnezeu.Stiu prea bine ca pacatele sunt cauza unica a pedepselor care ma lovesc.Curajul de a ma indrepta catre Isus cel Rastignit este slabit, deoarece de atatea ori am dispretuit mila sa si acum ii simt mania teribila.Mana Sa apasa greu asupra mea.Vad ca nu merit iertare si cu inima indurerata imi deplang starea nenorocita.Spune tu,o, sf.Rita oare trebuie sa pierd orice speranta?Nu!Isus ne-a dat prin tine o protectoare puternica , care sa ma ajuti sa dobandesc de la El iertarea pacatelor mele grele si vointa ferma de a nu-L mai supara.Cu aceasta hotarare in inima si pe buze ma indrept catre tine Sf.Rita , facatoare de minuni,si te rog sa obtii de la Isus harul trebuincios in incercarea in care ma aflu ostenit(a), dezolata(a) si parasit(a) de toti.Ajunge doar un cuvant al tau sf.Rita si cerul se va deshide iarasi pentru mine, spre a-mi aduce iertare si mila.Amin.

3Tatal nostru...3Bucura-te Marie...3 Marire Tatalui...







Mami de Razvan(07 martie 2004) si de [am]

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.



#16
speranta

speranta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 23 mai 2008 - 11:35

De cand s-a deschis subiectul sa stiti ca am facut si eu rugaciuni la Sf. Rita si sa stiti ca ma ajuta f. mult si-i multumesc Sfintei din suflet.
Multumesc de asemenea celor care a facut cunoscuta puterea rugaciunilor la aceasta sfinta.

#17
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 24 mai 2008 - 20:04

quote:
Originally posted by Guestus

quote:
Originally posted by b.nica

Vreau sa va spun ceva care imi este f. drag.
Prima masina pe care am avut-o in viata, a fost un Fiat Ritmo;era second-hand si avea pe parbriz un abtibild cu Sf. Rita.Noi in familie avem obiceiul sa le dam nume masinilor noastre;Fiat-ul era Rita.



nu cred ca este chiar bine sa divulgi aici la sectia sufletul credintei ca ai dat numele Sf Rita la masina ta (si Fiat pe deasupra).
Daca iti cumperi un Mecedes S600 cum ii spui..Iisus Hristos?


Pacatosule,daca ai avea putina credinta ai fi inteles ca in orice poate sa se exprime spiritul unei fiinte umane, nu mai vorbesc de o sfanta!

#18
Guestus

Guestus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.560 mesaje

Postat 26 mai 2008 - 15:15

Pai explica pacatosului de guestus [:D].....sa inteleg ca Fiat este o masina imposibila si de aici ai venit cu numele de Sf Rita, sfinta imposibilitatilor...sau ce vrei sa spui?


#19
chiquitita

chiquitita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 28 mai 2008 - 14:57

rugaciunea la sf rita e numai pentru cazuri de boala sau si alte probleme?

#20
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 28 mai 2008 - 15:15

quote:
Originally posted by chiquitita

rugaciunea la sf rita e numai pentru cazuri de boala sau si alte probleme?





Nu. Este pentru orice fel de situatii grele, necazuri, intentii, etc.

Crinuta si [bonjovi] Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -