Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce sa-i fac sa poata adormi?


2 raspunsuri la acest subiect

#1
camelia72

camelia72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 06 martie 2006 - 17:27

Fetita mea are aproape 7 ani si niciodata nu a avut probleme cu somnul de noapte,ziua nu mai doarme de vreo doi ani dar acum am ajuns in pragul disperarii in sensul ca nici noaptea nu poate adormi!De exact o saptamana se chinuie sa adoarma seara,se enerveaza ca stie ca a doua zi nu se va trezi pt. gradinita...inainte de ora 1-2 nu poate adormi sub nici o forma iar noaptea se mai trezeste si iar nu mai reuseste sa adoarma!Nu cred ca este normal ca un copil de 7 ani sa aiba insomnii,ziua nu doarme,seara nu mananca ceva ce i-ar produce insomnii...pur si simplu nu are somn iar din aceasta cauza plange si se enerveaza...Am incercat sa o linistesc,nu o cert,sunt f. calma dar si f. obosita si ingrijorata!
Vi s-a intamplat sa aveti asemenea probleme cu copiii?Ce as putea sa fac sa nu mai aiba insomii?


Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

"Teledon" de suflet-5 euro pt.o viata!!!

#2
brindu

brindu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 06 martie 2006 - 20:22

Buna, Copilul meu nu are probleme de astea , cel putin deocamdata, insa iti pot impartasi din experienta mea de copil insomniac. Tulburarile somnului pot fi de inductie, adica persoana respectiva adoarme foarte greu, sau de mentinere, adica persoana adoarme usor dar se trezeste in timpul noptii si nu mai poate adormi. Din cite spui tu, fetita ta le are pe amindoua. Mai mult, a intrat intr-un cerc vicios, anticipeaza ca nu va adormi si evident ca ii este greu sa adoarma. Cunosc foarte bine aceste stari, si eu ma straduiam sa adorm devreme inainte de vreun examen important, stiind ca trebuie sa dorm bine, si evident adormeam tirziu. In timp am invatat sa-mi controloez starea asta, abordand o filozofie a la Scarlet O'Hara, de tipul si miine e o zi, o sa vad miine ce se intimpla, o sa vad cind adorm etc. Adica am invatat sa ma relaxez. Eu cred ca se afla intr-o perioada stresanta, sau s-a intimplat ceva care o streseaza. Nu e neaparat un eveniment major, poate fi ceva ce tie ti se pare fara importanta, sau poate fi chiar un eveniment placut. In locul tau, eu as face in felul urmator... as incerca sa aflu din aproape in aproape ce o framinta, la ce se gindeste inainte de culcare sau cind se trezeste, cum se simte, ce senzatii are etc. Copiilor le este greu sa spuna ce e cu ei, pentru ca nu isi prea dau seama cum sa exprime ce li se intimpla. Si by the way, asa si-au dat seama ai mei ca am nevoie de ochelari, fiindca nu puteam sa adorm si din aproape in aproape le-am spus ca-mi e frica de monstrii pe care ii vedeam pe geam, monstrii care erau de fapt modul distorsionat in care vedeam lumina de pe strada din cauza defectului de vedere.... Dar, pina una alta, te sfatuiesc sa incerci cu aromoterapie si masaj, ceea ce la mine functioneaza foarte bine. Si anume, poti folosi citeva picaturi de ulei esential de lavanda( atentie trebuie sa fie esential!) in apa intr-o lampita de ardere, si masaj la picioare si miini, ceafa, cu ulei de masaj care contine lavanda. Si incearca sa gasesti impreuna cu ea o intimplare, sau o imagine frumoasa la care sa se gindeasca cind se baga in pat,care sa o relaxeze. Iar daca te hotarasti sa te duci la doctor, iti recomand homeopatia , cu care probleme de genul asta se rezolva foarte bine, mai ales la copii. Brindusa si Mihail

#3
camelia72

camelia72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 07 martie 2006 - 11:29

Brandusa,multumesc mult pt. sfaturi...am sa incerc sa depistez care este cauza acestor insomnii,se poate sa fie stresata cu serbarea de la gradi,vrea sa imi faca o surpriza si incearca sa nu o divulge...nu stiu,zic si eu...mai cercetez posibilele cauze!
Aseara i-am dat 5 ml. de peritol,trebuia sa o fac sa doarma,azi are serbarea si se trezea si devreme...a adormit dupa vreo 2 ore dar bine ca a reusit!Nu vreau sa o obisnuiesc cu sedative dar chiar simteam si eu nevoia sa ma odihnesc dupa atatea nopti nedormite!

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

"Teledon" de suflet-5 euro pt.o viata!!!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -