Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Concediu medical sau concediu de risc maternal?


3 raspunsuri la acest subiect

#1
andira

andira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.106 mesaje

Postat 09 februarie 2006 - 10:34

Va rog frumos, am nevoie de un sfat si niste informatii: sunt o graviduta in 22 saptamani, cu DPN 13.06.06. Am probleme de sanatate, si de saptamana viitoare voi sta acasa. Mai am 4 luni pana la nastere. Intrebare: ce sa iau, concediu medical pana la 7 luni si 10 zile, cand voi intra in prenatal, sau concediu de risc maternal? Stiu ca acest concediu de risc maternal se da pe maxim 120 zile (ceea ce e perfect, este exact timpul de care mai am nevoie), dar nu stiu daca se poate da pana la nastere, nu stiu cum se calculeaza si daca mai sunt alte aspecte ce trebuie luate in considerare. Stiu ca se calculeaza cu 75% din veniturile medii pe ultimele 10 luni (corectati-ma daca gresesc), dar nu stiu daca din veniturile nete sau brute. Mi se pare normal sa fie cele brute, dar n-am gasit nicaieri ceva clar in sensul asta. Ma avantjeaza sa pastrez cat mai mult din pre si postnatal pt dupa ce nasc. Va rog, dati-mi un sfat. Multumesc!

#2
dianad

dianad

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 09 februarie 2006 - 11:10

Buna Andira, uite cateva raspunsuri pentru tine: -concediul de risc maternal se calculeaza ca medie a veniturilor brute (inclusiv sporuri) din ultimele 6 luni la care se aplica un procent de 75% -concediul medical se calculeaza la fel, cu mentiunea ca, daca ti-l da ginecologul din spital vei avea procent de 100%, daca ti-l da medicul de familie, in functie de diagnostic, poti avea procent de 100% sau de 75% -pentru a obtine concediul de risc maternal trebuie ca o Comisie de expertiza sa se deplaseze la angajatorul tau si sa constate ca el nu poate oferi conditii de munca pentru o gravida si nici nu iti poate schimba locul de munca cu un altul -daca ramai in concediu medical, dupa 90 de zile calendaristice, vei fi trimisa de ginecolog la Comisia de expertiza. Acolo ti se poate prelungi medicalul si cu 100 de zile, ceea ce nu va fi cazul pentru ca vei intra in prenatal mai devreme . Comisia de expertiza nu e o sperietoare: in cazul gravidelor e bine sa ai cat mai multe documente medicale (sa-ti faci copii si dupa medicalele pe care le vei lasa la serviciu, dupa eventualele internari pe care le vei avea ca sa ti se poata da medical din spital). Totul dureaza 5 minute cel mult, nu trebuie sa dai nicio spaga, nu am intalnit nicio gravida care sa fi avut probleme cu comisia. Se poarta chiar frumos cu gravidele care ajung la ei. -in legatura cu prenatalul: cu recomandarea ginecologului iti poti lua acest concediu dupa ce faci 28 saptamani de sarcina (cu 84 de zile inainte de nastere); este riscant insa daca se naste copilul mai tarziu de 40s pt. ca trebuie sa-ti ramana minim 42 de zile de postnatal. Fara recomandarea scrisa a ginecologului catre doc fam, ti-l poti lua potrivit legii la 63 de zile inaintea nasterii. Vad ca tu stii de la doc fam tau ca acest concediu incepe la 7 luni si 10 zile. In cazul asta e saptamana 33, si asta era valabil inainte de 2000, numai ca medicii de familie nu stiu legislatia. Eu stau in medical din sapt. 15 de sarcina, imi facusem socoteala ca evit comisia daca iau prenatalul in sapt. 28, insa fosta doctorita de familie o tinea cu 7 luni si 10 zile (adica 18 feb in loc de 20 ian), desi i-am dus legile care aratau ca e ca mine. Am schimbat-o abia dupa ce am ajuns la Comisia de expertiza - a mai facut o prostie care a umplut paharul [bang]. Asa ca invata din experienta mea si, daca o tine cu 7 luni si 10 zile, desi ii duci legile care arata ca nu are dreptate, schimba doc fam cu unul care stie legile sau macar stie sa citeasca si e deschis la minte si nu catar incapatanat. legile sunt -legea pensiilor 19/2000 -ordonanta de urgenta 158/noiembrie 2005 si se refera atat la durata prenatalului, postnatalului, medicalului, concediului de risc maternal, cat si la modul de obtinere si de calcul. Le gasesti la Marius, pe pagina de legislativa .[pup] DianaD 30+

#3
andira

andira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.106 mesaje

Postat 09 februarie 2006 - 11:18

Diana, super!!! Iti multumesc din suflet, aveam nevoie urgenta de raspunsuri. Ma apuc sa-mi fac si eu niste calcule, si daca mai e ceva, te mai intreb. [flo] multumesc mult!

#4
andreea25

andreea25

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 13 februarie 2006 - 13:38

buna! sunt si eu o graviduta si vreau sa intreb dc am inteles bine:deci pot sa mi iau concediu medical pana sa intru in prenatal maxim 90 de zile si de la medicul de familie,fara sa mi afecteze cele 126 de zile de concediu pre si post natal da? si eu vreau sa stau cat mai mult acasa si medicul de familie de de treaba . va rog lamuriti ma si pe mine ac sa stiu ce fac mai departe. multumesc mult[pup] andreea25


Panic Questions

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Instabilitate

    Erika91
    - Astăzi, 09:33

  • ExperienÈ›a mea cu naÈ™terea la un spital de stat

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 05:56

  • vizita la medic de familie

    Ralu31031992
    - Ieri, 20:42

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 19:38

  • Instabilitate

    Erika91
    - Ieri, 19:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -