Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 8 voturi

Batista Bebelusului/aspiratorul nazal


256 raspunsuri la acest subiect

#21
catutza

catutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.301 mesaje

Postat 12 februarie 2006 - 01:41

O Doamne! Se "conecteaza" la aspirator??? Eu una m-am cam speriat,as vrea sa cumpar dar va intreb pe voi care deja aveti acasa si o folositi : nu trage cu putere? Adica nu raneste copilasul? Ca ma gandesc ca aspiratorul are putere de trage. Catutza si [copil] Bianca-Maria

#22
aissa

aissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.589 mesaje

Postat 12 februarie 2006 - 09:04

Catutza nu trage cu puterea aspiratorului. Are un sistem, nu pot descrie, practic puterea aspiratorului e diminuata si trage doar printr-o gaurica. L-am incercat pe pielea mea si simti cum trage dar nu e dureros. Important este, asa cum spuneam, felul de a fi al copilului.

Cristina si [zana] Ale (30.09.2004)[foto]


#23
karmenutza

karmenutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 12 februarie 2006 - 12:00

Si noi avem si suntem tare multumiti de pompita asta. Am cumparat-o intr-o seara, disperati ca nu putea fata sa respire si se ineca cu mucisorii. In cateva zile am scapat de ei. Si oricum, chiar si mucii pot fi o cauza, pot produce otite. Foarte buna! http://pg.photos.yah...lbum?.dir=/6b3f

#24
ana maria

ana maria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 12 februarie 2006 - 13:35

Si noi am folosit la "batista" la raceala de la sfarsitul lui decembrie. A fost relativ ok dar sfatul meu e sa nu exagerati. Eu ii curatam nasul de cate ori vedeam ca are mucisori (si de 8-10 ori pe zi). Astfel incat ii stimulam secretia bazala si pana cand nu am incetat sa folossesc pompita nu s-au oprit nici mucisorii. Poate ar fi bine de folosit o data maxim de doua ori pe zi. Am uitat sa va spun ca eu n-am conectat-o la aspirator ca m-a ingorzit ideea ci am tras cu gura mea... (tot pe forum am citit despre metoda..) Ana Maria si Victor Stefan [bonjovi](15 12 2004) Succes si s-auzim numai de bine!!!

#25
felicia74

felicia74

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.682 mesaje

Postat 12 februarie 2006 - 14:43

quote:
Originally posted by ana maria
Si noi am folosit la "batista" la raceala de la sfarsitul lui decembrie. A fost relativ ok dar sfatul meu e sa nu exagerati. Eu ii curatam nasul de cate ori vedeam ca are mucisori (si de 8-10 ori pe zi). Astfel incat ii stimulam secretia bazala si pana cand nu am incetat sa folossesc pompita nu s-au oprit nici mucisorii. Poate ar fi bine de folosit o data maxim de doua ori pe zi. Am uitat sa va spun ca eu n-am conectat-o la aspirator ca m-a ingorzit ideea ci am tras cu gura mea... (tot pe forum am citit despre metoda..) Ana Maria si Victor Stefan [bonjovi](15 12 2004) Succes si s-auzim numai de bine!!!
ana maria asa e! Cu cat aspiri mai des, ca atat stimulezi mucozitatile. Noi asa am ajuns sa prelungim raceala inutil, ca dupa o saptmana de tuse am ajuns la aerosoli. Deci concluzie: e buna cand copilul are muci multi, DAR NU TREBUIE EXAGERAT. Cat despre frica de aspirator, eu ii o pun pe Ilinca cu fatza spre tv si nu mai observa cand ii curat nasucul. Felicia + Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

#26
susur

susur

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 13 februarie 2006 - 06:10

Cred ca daca tragea cu putere sau daca era periculos nu mai era avizat de minister si scos pe piata.O sa caut si eu pe-aici asa ceva ca am destule experiente " mucoase" cu primul copil.[bang]

#27
l_carmen2003

l_carmen2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.996 mesaje

Postat 13 februarie 2006 - 12:34

sincer, vineri, am descoperit pompita din reclama si m-am uitat la clip. fiu-meu e mucos si avem la activ 2 sinuzite anul trecut... dar chiar conectata la aspirator? m-am mai consultat cu unul cu altul si ma gandeam deja sa caut si alte pompite inafara celei vechi cu vacuum... am incercat insa azi pe mine pompita obisnuita cu vacuum pe care o folosim de la cateva saptamani. cand o vede Alex - 2 ani si 6 luni - se ascunde pe unde poate... asa ca am vrut sa vad cum e - intr-un tarziu... pai nu e defel exagerat copilul... ai senzatia ca iti scoate totul din sinusuri si parca infunda capul si te dor urechile... si imi imaginez ca aia conectata la aspirator e mult mai puternica... nu merci. mai mult, Alex noaptea pe la orele 2-3 am incepe cu circul cu mucusorii asa ca ma si vad deschizand aspiratorul la ora aceea... o fi safe dar noi spuenm pas. si la aceea manuala am sa apelez de acum doar cand e strict necesar, pana atunci poate invatam sa suflam nasucul... ma gandesc ce traumatizant trebuie sa fi fost pentru copil chestia asta aplicata cand a fost bolnav... bine era necesara insa si noi cred ca am cam abuzat de ea.

#28
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 14 februarie 2006 - 11:23

Inca o marturie PRO si de la mine - eu am folosit-o cu mare succes la baietelul meu (multe multumiri inventatorului!!!!!! ca m-a scapat de mult chin si pe copilul meu de multe traume legate de pompa para clasica!) si am recomandat-o si la alte mamici care au fost si ele foarte multumite.
Stiu ca pare infricosator la prima vedere datorita faptului ca se conecteaza la aspirator si cum aspiratoarele din ziua de azi sunt extrem de puternice - ar putea parea ca aspira si creierii copilului o data cu asta! Nimic mai fals - pompa respectiva trage PRIN intermediul aspiratorului si nu cu PUTEREA aspiratorului! Eu am fost cu Stefan si la ORL o data pentru aspirare intrucit copilul era plin de muci si eu nu faceam fata in a-i aspira cu pompa normala - acolo sa vedeti experienta traumatizanta - aspiratorul de acolo (DA, este tot un fel de aspirator!) se conecteaza la un tubulet subtire care se introduce destul de adinc in nasul copilului - Stefan a urlat in continuu! Acum chiar nu mai avem problema asta - s-a obisnuit si sta sa-i fie curatat nasul, dar nici noi nu exageram cu aspiratul - l-am folosit de max 3 ori pe zi in zilele de raceli "mucoase".
Deci eu sunt categoric PRO BATISTA BEBELUSULUI!

Gabriela si Stefan David (08.07.2004)
33 ani, zodia: gemeni

Pozutze cu Stefanutz mai vechi si mai noi
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.


#29
Mirela72

Mirela72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 211 mesaje

Postat 14 februarie 2006 - 13:19

Eu am pompita de cateva luni dar n-am fos nevoita s-o folosesc pana acum 2 zile. La inceput am fost dezamagita, tragea mucii dar nasul fetei tot infundat ramanea. Apoi mi-am perfectionat tehnica si am reusit s-o desfund complet. Nu am folosit pompita mai mult de 3 ori pe zi dar a fost suficient, a putut dormi fata bine noaptea si chiar a mancat la fel de bine ca inainte de boala-spre surprinderea mea. Mi se pare o buna inventie si ma bucur ca am cumparat-o. Mire-mama de fetita frumoasa http://community.web...m/user/Papucica

#30
Soleil

Soleil

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 14 februarie 2006 - 14:04

In disperare de cauza, am cumparat si eu chestia asta saptamana trecuta. Dupa cateva plansete, pe fie-mea a inceput sa o amuze teribil, asa ca sta bine-mersi sa-i curat nasul, chiar si cu aspiratorul (ea fuge ca nu stiu ce cand aude aspiratorul).
Oricum, n-am folosit-o decat 1 data pe zi, seara, pt ca n-am tupeu sa-i cer bonei sa o foloseasca.

Faza e ca desi ii scot cateodata o caldare de muci din nas [:D], am senzatia ca tot ii mai ramane nasul infundat. Adica mai raman muci in partea superioara a nasului. Io am pus pompa aia la baza narilor, nu i-am bagat-o in nas. Oricum n-ar intra ca are nasu' mic [:p].
Mirela72 sau altcineva , dati-mi si mie pontul ala de "perfectionare" a tehnicii [:)]. Mersic!


Flaviana si [copil] Tiana Maria (20.03.2004)
Album Tiana


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -