Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cafeaua in timpul sarcinii


27 raspunsuri la acest subiect

#11
aurastanciu

aurastanciu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 30 decembrie 2005 - 00:27

eu am baut cafea toata sarcina, ba am si fumat pana pe la 4 luni. nu mi-a afectata cu nimic sarcina, iar copii sunt perfect sanatosi, chiar mai sanatosi decat altii ai caror mame nu au baut cafea sau au fumat )pe care ii cunosc eu). mama de gemeni Medeea si Matei (28 noiembrie 2004)

#12
ildyqo

ildyqo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 05 ianuarie 2006 - 13:07

Hello, Eu la inceputul sarcinii am zis nici o picatura de cafea, dar ma durea capul ingrozitor si atunci la control am intrebat medicul ginecolog si mi-a explicat ca in timpul sarcinii scade tensiunea arteriala si asta creaza probleme pentru 'dependente' de cafea. mi-a spus ca beau cafea dar sa am grija sa nu exagerez. Atentie mare insa ca am inteles ca la un moment dat in timpul sarcinii poate creste tensiunea si atunci s-ar putea aparea probleme. Sper ca te-am mai linistit. Sarcina usoara. Ildy [gravi]16+ cu celula bebe[copil] in burtica

#13
felicia74

felicia74

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.682 mesaje

Postat 05 ianuarie 2006 - 15:08

o cafea zilnic (la mare nevoie 2) toata sarcina. Ilinca este un copil tare cumintzel - plange doar cand chiar are o problema. Si am baut tot din cauza tensiunii mici - 9 cu 6.


Mamica Ilincai Teodora(15 noiembrie 2005)


#14
Lavinia_P

Lavinia_P

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 400 mesaje

Postat 31 martie 2006 - 12:22

[font=Andale Mono]Bine, daca (virgula) cafeaua e permisa , o cana de ceai verde din cand in cadn e ok?Dacae asa ridicat in slavi poate face rau la bb? (5-6 saptamani[/font=Andale Mono])

#15
aramona

aramona

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 31 martie 2006 - 13:45

Eu la inceputul sarcinii nu suportam cafeaua din cauza...culmea!!! a mirosului...Insa cand am vazut ca o tin numai in migrene...din cauza tesinunii foarte mici, am bagat reintrodus cafeaua in ratzia zilnica...Cate o ceasca potrivita pe zi!

Cred ca o bucatzica de cioco si un pahar de cola, nu strica...
Moderatia te poate feri de frustrari...exagerarea poate cauza probleme (agitatie, crestere in greutate, etc...)DAr daca le poti inlocui cu fructe, cu atat mai bine! Iren are dreptate...
Pe patzite, nu pe auzite![:D]

DE ceaiul verde nu am auzit nimic nici pro, nici contra sarcina...Cred ca o ceasca pe zi nu strica...DAr nu pe perioade lungi, alterneaza cu alte ceaiuri, permise!!! Parerea mea!

[majoreta] Ramona si [copil]Maysa (27 ianuarie 2004)

Poze cu Maysa-"Duracell"


[:D][:D][:D] Nu lua viata in serios. Nu o sa iesi din ea viu! [:D][:D][:D]

#16
MaryP

MaryP

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 31 martie 2006 - 15:36

Eu am baut cafea pana acum in fiecare zi cate o ceasca. Nu am putut sa o scot deloc din viata mea din cauza tensiunii...Dar se pare ca TOTI medicii sunt de acord ca merge una pe zi!
Asa ca...[cafea]

NUNTA NOASTRA

POZICI

Maria si Razvan Mihai in burtica (30 saptamani)




#17
mexxa

mexxa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 975 mesaje

Postat 31 martie 2006 - 16:46

Pai daca voi beti cafea la tensiunea 9 cu 6 eu ce sa mai zic ca am tensiunea 8..maxim 9 si asta in cazul in care manac inainte cateva cuburi cu ciocolata...
Eu nu am intrebat inca de cafea pe medic dar ...am o poftaaaa[pofta] numai cand imi aduk aminte de mirosul ala aromat...si mai ales ca mai am si acum 3 pachete de cafea in casa aduse din Italia din decembrie...si in fiecare zi imi fac cu ochiul...
Dar daca voi spuneti ca nu are nimic..o sa imi fac si eu o gurita..asa slaba macar sa imi satisfac pofta..[:I]

poze
My baby

#18
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 01 aprilie 2006 - 14:42

si eu am tensiunea destul de mica si medicul mi-a spus ca o cafeluta cu lapte nu face rau,dimpotriva daca nu o beau ma simt cam ametita.nu chiar in fiecare zi beau,ci o data la 2 zile. sa fim sanatoase! [gravi]16+

#19
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 01 aprilie 2006 - 15:13

Eu am baut cafea cat am fost gravida cu Giulia, la Alex nu am putut. Beau si acum cand alaptez. Bebe e cuminte si doarme, nu e agitata. Daca nu beau cafea ma scurg pe podea...tensiune mika deh. Si oricum la 70shi ceva de kile cat am acuma (spre 80) o ceshcutza de cafea creca nici nu reuseste sa ajunga panan lapte :))))) Luizax - karkotash shef!

#20
Monica-Elena

Monica-Elena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 296 mesaje

Postat 05 aprilie 2006 - 13:05

Eu am baut toata sarcina o cafea mica dimineata la recomandarea medicului avand tensiunea mica si apoi cand am alaptat am baut tot asa o cafea, iar Mihnea nu este nervos este un copil perfect normal. Oricum ptr mine a fost ceva sa beau 1 an si jumate cat am fost insarcinata si am alaptat doar o cafea mica pe zi eu care beam 1l de cafea pe zi. Acum mi-am revenit la bunele obiceiuri si beau din nou cafea la greu [:D] Monica mamica unui globulet de aur - Mihnea-Gabriel Esentele tari se tin in sticlute mici.


Panic Questions

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - Ieri, 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

Last Blogs

  • o noua minune

    Onyoana
    - Ieri, 19:14

  • Dulapul lui bebe

    Julix94
    - Ieri, 17:39

  • Am primit geanta bebelusului

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 15:56

  • Al treilea trimestru - saptamana 28

    IonIza
    - Ieri, 15:19

  • Al doilea trimestru - saptamanile 14 - 27

    IonIza
    - Ieri, 15:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -