Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Psihologia copilului - vol. 5


151 raspunsuri la acest subiect

#151
Alexyssanca

Alexyssanca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 19 ianuarie 2007 - 23:32

Am postat acum cca 2 saptamani un subiect despre situatia in care ma aflu la ora actuala. Mi-e sufletul extrem de ranit si ma simt ca o idioata care am fost prinsa in cursa unui om diabolic care, nu are sentimente, nu are suflet... Este vorba despre subiectul "Nu mai sunt mama...".Aceasta comunitate virtuala este extraordinara! Am primit multe incurajari si multe sfaturi care mi-au fost utile si le multumesc din suflet tuturor! Saptamana aceasta, mai exact ieri, am avut din nou infatisare la proces. Din nou s-au intamplat multe surprize oribile dar, lovitura cea mai crunta a fost aceea ca d-l "tata iubitor" a cerut insistent sa fie audiat copilul. Copilul, pana in noiembrie 2006, cand a fost cea de-a doua ancheta sociala, voia sa ramana cu mine dar, din decembrie, de cand a inceput luna cadourilor si a extra cadourilor, de cand taica-sau mi-a facut inscenari oribile si a inceput cu o campanie de denigrare extrem de agresiva atat la adresa mea cat si la adresa celor din jurul meu, de cand asteapta cu nerabdare sa-si cumpere Skoda Octavia sau Dodge Caliber (nu stie exact. Se sfatuieste cu Alex), copilul este de partea lui. Performantele scolare ale copilului au scazut, la limba engleza nu mai vrea sa mearga, de asemeni nici la baschet, refuza sa se mai intalneasca cu prietenii lui, motivand ca nu are timp(seara dupa ora 19.00 merge cu taica-sau la plimbare cu masina si apoi se opresc la o terasa unde servesc pizza, crochete, cartofi prajiti si altele de acest gen, sucurile acidulate fiind nelipsite, chiar si coca cola), dulciurile sunt consumate la modul exagerat,refuzand sa manance mancare normala, se gandeste numai la ce sa-si mai cumpere etc. Alex este total schimbat si se simte excelent in aceasta noua postura. Copilul are tendinte supraponderale. Azi am fost la Protectia Copilului si m-am consultat cu un psiholog. M-a sfatuit sa depun o cerere prin care solicit o consiliere psihologica a mea si a copilului dar, nu-mi garanteaza ca se va aproba. 1.V-as ruga sa-mi spuneti ce sanse as avea de a mi se aproba cererea si pe ce trebuie sa pun accent pentru a avea sorti de izbanda mai mari???? 2. Daca cererea mi se va aproba, exista posibilitatea ca un eventual referat de la Protectia copilului sa aiba validitate la judecatorie? Si ce pasi trebuie sa mai urmez eu? 3. Pe data de 8.02 va fi un alt termen la judecatorie. Se poate cere audierea copilului dupa aceasta data daca nu s-a specificat ieri in timpul procesului? 4. Atunci cand va fi audiat copilul, va fi prezent si un psiholog? Avocatii mi-au spus ca nu - va fi copilul si judecatoarea, iar d-ra psiholog mi-a spus ca exista o reglementare legala ca, de la varsta de 10 ani, copiii sa fie audiati in prezenta unui psiholog. Care este realitatea? Pot solicita eu acest lucru? 4. Ce metode sa aplic pentru a-l determina pe Alex sa spuna ADEVARUL la judecatorie????? La ancheta sociala metodele mele au avut efectul scontat dar acum mi-e cumplit de teama ca nu va mai fi la fel! Doar atat imi doresc, sa spuna adevarul, chiar daca va dori sa ramana cu "tata".As mai avea o sumedenie de intrebari... Multumesc mult, Alexyssanca

#152
Alexyssanca

Alexyssanca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 19 ianuarie 2007 - 23:34

Alex implineste 10 ani pe data de 15. mai. Alexyssanca


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -