Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vaccinarea-pro si contra


355 raspunsuri la acest subiect

#351
gazzella

gazzella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 422 mesaje

Postat 11 mai 2006 - 14:30

intre timp eu am gasit ceva referitor la Suedia, unde vaccinarile sunt doar recomandate http://www.socialsty...0511430_år2.pdf

#352
crisiacob

crisiacob

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 214 mesaje

Postat 09 iunie 2006 - 01:52

Salut fetelor,
Aici este marul discordiei sau, mai exact, Crisiacob care a deschis Cutia Pandorei.
Tare ma bucur ca ati redeschis subiectul. Enjoy the club Gazelle, Luna Noua, Anca Tanasica si restul fetelor care sunt contra dezinformarii.
Subiectul a luat insa o turnura destul de urata, multa tensiune, nervi si altele. Hai sa ne calmam si sa observam doar un lucru: ramanem printre putinele tari in care vaccinarea este obligatorie! Trist, nu? Se pare, AC, ca treaba cu izolarea copiilor nevaccinati incepe sa nu mai aiba temei, nu? Te pomenesti ca vor deveni in viitor o minoritate copiii vaccinati...Stai sa vezi atunci ce grande o sa ma dau si o sa ma bat cu pumnul in piept ca fac parte dintr-o majoritate si eu fac regulile.
Bine zicea cineva ca suntem groapa de gunoi a Europei!

Pupici tuturor care prefera sa se informeze decat sa orbecaie in neant!


Floricel & comp.(D.N. 09.09.2004)[fuga]


Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

#353
AB

AB

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.189 mesaje

Postat 09 iunie 2006 - 02:17

quote:
Originally posted by crisiacob
Salut fetelor,Aici este marul discordiei sau, mai exact, Crisiacob care a deschis Cutia Pandorei.Tare ma bucur ca ati redeschis subiectul. Enjoy the club Gazelle, Luna Noua, Anca Tanasica si restul fetelor care sunt contra dezinformarii.Subiectul a luat insa o turnura destul de urata, multa tensiune, nervi si altele. Hai sa ne calmam si sa observam doar un lucru: ramanem printre putinele tari in care vaccinarea este obligatorie! Trist, nu? Se pare, AC, ca treaba cu izolarea copiilor nevaccinati incepe sa nu mai aiba temei, nu? Te pomenesti ca vor deveni in viitor o minoritate copiii vaccinati...Stai sa vezi atunci ce grande o sa ma dau si o sa ma bat cu pumnul in piept ca fac parte dintr-o majoritate si eu fac regulile.Bine zicea cineva ca suntem groapa de gunoi a Europei!Pupici tuturor care prefera sa se informeze decat sa orbecaie in neant!Floricel & comp.(D.N. 09.09.2004)[fuga]Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!
Crisiacob ce fain sa te razboiesti cu AC care n-a mai scris la acest subiect de luni de zile... Ce a luat o turnura urata? Redeschiderea? Interventia mea pe topic... Ioi se pare fain ce faci sau te-a marcat trecerea ei prin subiectul tau? [:D] Noutate AC a devenit tip si nu-l pasa decat sa se amuze sau sobecte tehnice. Idem ex-AC devenita AB.Nu ma mai chema retoric. E obligatoriu in ceea ce priveste integrarea in comunitate, nu-ti ia nimeni copilu din casa si-l tapuieste pe strada. Invata ceva nimic nu-i obligatoriu decat in masura in care nu vrei sa fii izolat.. si din punctul meu de vedere puteti face ce vreti cata vreme o faceti legal si pe fata si cata vreme acceptati consecintele gesturilor. Deocamdata aici ti se certe foaia de vaccinare de vrei scoala publica, dar poti sta cu profesor privat pana la nivelul universitar. Deci e ok[:D]
ei bi, the Extra-Bramburici, si ceata de pitigoi (22.07.2003),(19.06.2005)

#354
laura72

laura72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 526 mesaje

Postat 09 iunie 2006 - 02:26

Sunt pro-vaccinare au murit atatia copii in lume din cauza unor boli ale copilariei.e adevarat ca sunt riscuri dar la fel de riscanta e si boala.personal am facut rujeola la5-6 ani,febra mare, gat rosu mers la medic=amigdalita= penicilina injectii.terminat injectii aparut boala.frumos nu?si am mai stat in casa vreo 3 sapt cu regim nasol tare.asa ca mai bine o intepatura si am scapat. STIU SIGUR CA IN ROMANIA VACCINAREA E DOAR GRATUITA NU SI OBLIGATORIE. antirujeolicul se repeta in clasa intai.antipolio in a treia.

#355
laura72

laura72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 526 mesaje

Postat 09 iunie 2006 - 02:28

adaugare: SE POATE REFUZA VACCINUL PE BAZA DE SEMNATURA.

#356
crisiacob

crisiacob

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 214 mesaje

Postat 09 iunie 2006 - 10:53

Draga AB sau AC, sau cum o fi, ai omis esentialul mesajului. Citeste cu atentie mesajele anterioare si ai sa vezi ca din ce in ce mai multe tari incep sa scoata vaccinurile din schema obligatorie (oare de ce?) asa cum ar trebui sa fie. Vaccinurile ar trebui sa fie facute de copiii incadrati in categorii cu risc si sa fie insotite de explicatii amanuntite privind efectele secundare care pot aparea. Decizia trebuie sa fie a parintilor intr-un final.
LEGEA? SANATATEA COPILULUI MEU ESTE MAI PRESUS DE LEGE! SA FIE CLAR!
Si daca eu consider ca ii pot proteja mai bine sanatatea nefacandu-i anumite vaccinuri, atunci asta e!
Toate pana acum ar fi fost OK, parerile au fost pro si contra cum era normal sa fie, dar sa se spuna ca ar trebui sa-mi tin copilul izolat pentru ca ii poate imbolnavi (ipotetic) pe cei vaccinati, este cale lunga!
Felicitari celor care sunt interesate de alte aspecte mai putin placute ale vaccinurilor iar fetelor pro vaccinare (exagerata, doar ca asa spune legea) le doresc multa sanatate lor si bebeilor si astept ziua in care copilul meu se va intalni cu al lor. Vom vedea atunci cum functioneaza alta lege atunci, care nu prea s-a mai pomenit pe aici: SELECTIA NATURALA![:D]

Floricel & comp.(D.N. 09.09.2004)[fuga]


Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -