Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

@ construit CASA! (11)


243 raspunsuri la acest subiect

#41
maggda

maggda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 513 mesaje

Postat 05 februarie 2008 - 01:05

quote:
Originally posted by allisi

ce mai faci maggda?ce-ti mai fac minunatele tale flori,cred ca abia asteapta primavara la fel de mult ca si noi.te pricepi la taiatul trandafiriilor?am pus in primavara trecuta trandafiri luati din metro si iam cam lasat de izbeliste toamna,adica am inteles ca trebuia sa le ridic pamant sa nu inghete .am inteles ca pot sa-i tai acum in primavara dar cat?si in ce luna sau nu e importanta luna?

Lidia



Bine multumesc[bis].Am inceput sa pun seminte de flori in paharele.Anul acesta sper sa am mai mult timp pentru flori.Anul trecut nu m-am prea ocupat de ele,m-am ocupat de caini avand in vedere ca imi fac canisa(crescatorie).Daca D-zeu ne ajuta anul acesta vom avea primul cuib [9cer].In privinta trandafirilor eu de fiecare data i-am tuns toamna,trebuie ridicat pamantul ca sa nu inghete.Cu tunsul de primavara nu stiu cum e.Am cumparat gazon japonez cu flori ca sa pun intre trandafiri.In martie scrie ca trebyie pus,om vedea.
Pe la voi ce mai e nou?


Magda [ispita] si [zana] Bianca 9 anisori




http://community.web.../user/danut1965





#42
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 05 februarie 2008 - 12:21

quote:
Originally posted by Luna75

in cat timp ies aprobarile ?

eu sunt total pe dinafara in materie si mi-ar prinde bine un link cu procedurile de urmat inainte de constructia propriu-zisa.

Vara trecuta ne-am cumparat si noi un teren iar in vara ar fi bine sa obtin autorizatia de constructie,sa stau de vorba cu un arhitect etc.






Ia legatura cu un arhitect, te lamureste el. Fa asta acum, elaborarea proiectului dureaza si o luna, iar pasii pana la autorizatie dureaza si trei luni. Si iaca vara...



otilica, multumesc. Am gasit si cu 10 E, insa am ales pe cineva care...nici nu stiu cat costa. La viitoarea intalnire, daca nu-mi spune pretul, il schimb.



poze multe cu noi[foto]Ana a implinit un an[foto] 2006[foto]2007[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#43
otilica74

otilica74

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 06 februarie 2008 - 14:57

Cu placere!
Ai mare grija cu stabilirea pretului, eu de la prima intalnire cu arhitectul am stabilit pretul, fiindca mi-a facut dosarul ptr CU si deci intrasem in joc, asa ca trebuia sa stiu pretul sa nu ma trezesc ca imi cere cat in luna si in stele!!Acum ca stiu sa vad de unde ii scot [consti]

Mamica de Davidut(2 dec. 2004)

#44
roandre

roandre

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 772 mesaje

Postat 06 februarie 2008 - 22:47

Pt ca spuneam ca suntem in linie dreapta pana la demararea constructiei am sa raspund si eu catorva intrebari.Arhitecta mi-a cerut 8 euro/mp si aveam un proiect cu o casa de 250 mp.Singura m-am ocupat de avize iar aici suma totala variaza in functie de cate avize va sunt cerute prin certificatul de urbanism. Avizele au fost la distrigaz (1 mil si ceva), la mediu (1 mil) apoi la electrica (65 ron), romtelecom (35 ron), apa nova (72 ron), contract cu firma de salubritate (1,5 mil), studiu geotehnic, certificat de rol fiscal.Puteti sa vorbiti si cu arhitectul si sa va recomande o persoana care se ocupa de depunerea dosarelor pt avize si care va costa cam 1,5 mil pt fiecare aviz in parte pe langa taxa pe care trebuie s-o achitati. Mie mi-a pregatit arhitecta toate dosarele, mi-a spus exact unde trebuie sa ma duc sa le depun si a fost destul de simplu. Maxim 2-3 persoane erau la coada pt depus dosare.Sa va spun si in cat timp au fost gata aprobarile la mine. Valabil pt sectorul 2.Certificatul de urbanism a fost gata in 5 saptamani.Aviz electrica - 2-3 saptAviz distrigaz - 21 zileAviz Apa Nova - o lunaAviz romtelecom - 2 saptAviz mediu - o saptamanaContract cu o firma de salubritate - pe locCertificat de rol fiscal - 2 zileEu am si demolare asa ca am avut nevoie sid e aviz de la Muzeul de istorie (60 ron) si a fost gata in 2 sapt.Proiectul de autorizare de la arhitect poate sa dureze si o luna poate si mai mult in fucntie de cat de repede stabiliti schita casei si cat de ocupat e proiectantul.Autorizatia de construire/demolare este gata cel mai rapid in 30 zile. Autorizatia de demolare a fost gata in 6 sapt (asta pt ca am prins si perioada sarbatorilor de iarna si erau in concediu).Dosarul pt autorizatia de construire nu l-am depus inca dar spre ca intr-o sapt, maxim doua sa-l depun. Acum am alta problema. In curte avem cativa pomi pe care vrem sa-i taiem pt ca ne vor incurca la construirea casei si pt ca sunt batrani, semi-uscati, neingrijiti. Am aflat ca nu avem voie sa taiem nici un copac fara aviz de la ADP. Asa ca azi am fost sa depun o cerere la ei pt aviz dar numai fufe acolo care habar nu aveau sa-mi dea o informatie clara despre cum trebuie procedat. Am inregistrat si eu o cerere scrisa de mana si acum astept...ce si cat nu stiu.Stiti ceva despre taierea pomilor?Numai bine si spor la construit!
[mamica]Mihaela ,[copil]Robert Andrei20.01.2007 si [zana]Alexia- Maria26.08.2004


#45
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 07 februarie 2008 - 19:28


Foarte utile informatiile!
deci in primul rand iau legatura cu un arhitect dupa care incep sa colectez avizele pentru certificatul de urbanism iar in final autorizatia de constructie
[bicla]


Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

#46
otilica74

otilica74

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 11 februarie 2008 - 19:33

roandre, eu am in spatele blocului, unde parchez masina un nuc uscat si fara nicio frunza, locul este al unui domn caruia ii platim chirie lunar, si l-am rugat sa anunte ADP-ul sa taie nucul dar au zis ca nu au cum si ca ar trebui sa planteze altul, sau ceva de genul asta???
Cert este ca bate vijelia si ma uit cu spaima cum se apleaca nucul peste masina mea, dar exista CASCO, si speram sa nu bata totusi prea tare!!!
Spune si tu ca plantezi altii si poate primesti raspunsul afirmativ.
Apropo...ai o firma buna de constructii?



Mamica de Davidut(2 dec. 2004)

#47
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 11 februarie 2008 - 20:59

roandre, si eu am o demolare...mai spune-mi o data ce-i cu muzeul de istorie? Mai precis unde si ce ai depus pentru avizul lor? Multumesc!



poze multe cu noi[foto]Ana a implinit un an[foto] 2006[foto]2007[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#48
roandre

roandre

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 772 mesaje

Postat 12 februarie 2008 - 14:33

Luna75, in primul rand iei legatura cu un arhitect, apoi depui dosarul pt certificatul de urbanism si dupa ce iti iese CU incepi sa umbli dupa avize (pt ca in CU sunt specificate avizele de care ai nevoie).otilica74, e greu cu taiatul pomilor. Tocmai am sunat iar la ADP sa ma interesez de taierea pomilor si mi s-a spus ca de acest lucru se ocupa cei de la Primaria Capitalei, dep Lacuri-parcuri si agrement. Am sunat si acolo si mi se spune ca pt pomi fructiferi trebuie o cerere, pt brad alta cerere. La fiecare cerere trebuie anexata o copie dupa actul de proprietate si o copie dupa certificatul de urbanism cu planul de situatie.Dupa ce ajunge cererea la ei (si asta dureaza ceva) cineva de la ei vine la fata locului sa vada care e starea copacilor si abia apoi se poate elibera avizul de taire DAR pt fiecare pom taiat te obliga sa plantezi alti 4 pomi in curte!!!! Nu pot sa spun decat ca sunt TAMPITI! Adica tai 5 pomi si nu mai pot planta tot 5 pomi ci 20 pomi!!!! Adica imi fac livada in curte, in mijlocul Bucurestiului!!!Nu stiu, sper sa se ajunga la o intelegere caci altfel ii tai fara mama avizelor, platesc amenda maxima de 50 mil si nu imi ocup toata curtea (si asa micuta) cu livada.Rufus, pt demolare mi-au cerut de la primarie prin certificatul de urbanism pt demolare sa anexez un aviz de la muzeul de Istorie. Dc ai demolare, mai intai trebuie sa depui un dosar pt un certificat de urbanism pt demolare. Pt construire depui alt dosar pt alt certificat de urbanism de construire.Pt obtinerea avizelor iti va face arhitectul dosarul cu ce acte ai nevoie. Avizul se ia de la Muzeul de Istorie de la Universitate si dureaza 2 sapt (cost 60 ron) sau la urgenta (5 zile si costa 80 ron).Pt demolare am avut nevoie de aviz de la Muzeul de istorie, contract cu o firma de salubritate, certificat rol fiscal, memoriu tehnic de arhitectura (facut de arhitect, impreuna cu schitele casei ce urmeaza a fi demolate) si dovada de luare in evidenta da le OAR.
[mamica]Mihaela ,[copil]Robert Andrei20.01.2007 si [zana]Alexia- Maria26.08.2004


#49
roandre

roandre

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 772 mesaje

Postat 12 februarie 2008 - 14:51

otilica74, inca nu avem stabilit nimic clar cu nici o firma de constructii. Am discutat cu cineva dar pana nu avem planul pt fundatii, rezistenta, etc nu poate sa ne dea un pret, sa stabilim toate detaliile. Mai avem inca o recomandare de la un amic ce si-a construit casa dar n-am ajuns sa discutam pt ca momentan nu e in tara. Astept sa-mi faca arhitecta planurile si apoi ma apuc serios de cautat firme de constructii.Sper ca intr-o saptamana, maxim 2 sa fie totul gata si sa depun dosarul pt autorizatie de construire la primarie.Pana atunci imi bat capul cu mama pomilor.
[mamica]Mihaela ,[copil]Robert Andrei20.01.2007 si [zana]Alexia- Maria26.08.2004

#50
jone_2

jone_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 633 mesaje

Postat 12 februarie 2008 - 17:09

eu nu mai zic nimic

in afara de faptul ca am bagat caldura in casa in rest nimik deosebit.

maggda a intrebat de centrala:noi avem pe lemne.



cineva a intrebat de geamurile de la baie.noi avem inalte de 90 pe 60 parca.si am pus geam mat sidefat.super.intra lumina dar nu te vezi.



in rest:curtea plina de materiale asteptam sa ne mai redresam cu banii...

ne-am luat betoniera :D in loc sa angajam muncitori.

am mai ridicat o anexa ca nu aveam unde sa bagam centrala....si asta a insemnat alte 5 luni de facut acte.



nu avem decat o camera gata dar...mi-am luat masina de spalat vase :d



va pupam



jo [hippi] si alexandra [testoasa]

recomandari,

***************

home sweet home!


Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Gata pastele

    FloreClau
    - Ieri, 19:08

  • Bagaj maternitate

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:40

  • Sarbatori in 3 😍

    Pau26
    - Ieri, 14:18

  • Primul trimestru săptămânile 1-13

    IonIza
    - Ieri, 10:48

  • Pofte

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -