Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

@ construit CASA! (11)


243 raspunsuri la acest subiect

#231
kim222

kim222

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.381 mesaje

Postat 22 august 2008 - 02:38

Rufus spor la constructie! ..si mai baga si niste preturi actuale..la orice..sint direct interesata![:D]

#232
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 22 august 2008 - 10:00

Lucrez cu firma, decat ca nu am declarat asa. Din mai multe motive, in principal financiare. Avand in vedere ca nu mi-a trebuit credit, nu am de ce sa declar lucru cu firma. Patronii imi sunt prieteni, am facut socotelile, o sa ies la 270 euro/mp, constructia la rosu, acoperita. Avand in vedere ca am si subsol, sunt multumit.

S-au scumpit materialele f.mult, fierul m-a costat 3,69lei+TVA/kg. Betonul(C16/20) costa 276 lei+tva/mc, iar pompa, in jur de 400 lei/ora.



poze multe cu noi[foto]Ana a implinit un an[foto] 2006[foto]2007[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#233
kim222

kim222

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.381 mesaje

Postat 22 august 2008 - 23:46

Nu am inteles partea cu declaratul..Dar imi place pretul!!! [:D]Super mai ales ca este cu firma si nu in regie proprie...

Sa ne mai povestesti!

#234
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 23 august 2008 - 13:53

Sunt mai multe aspecte legate de pret. Stiti, probabil, ca se tot vorbeste de scoaterea TVA din constructii. De ce? Pentru ca la un deviz, dupa ce aduni cate in luna si in stele, aplici si 19%, la final, peste o gramada de chestii purtatoare deja de TVA sau care nu au legatura cu asta (de ex. manopera).

In cazul meu, firma plateste (cu banii mei) materialele (cu TVA), oamenii sunt angajati cu carte de munca, in regula, la firma. La sfarsit, platesc firmei 10% din valoarea totala, profitul firmei. Asta este singura plata care, se pare, va fi necontabilizata.

In plus, daca pe panou apare firma de constructii, apar o gramada de milogi, in special de la primarie, dupa spagi. Chiar si fazele determinante costa dublu, in acel caz. Ma rog, costa oricum.

Asa ca firma se ocupa de construit, cumpara si aduce materiale, le pazeste, etc. Eu ma uit doar ce cantitati sunt si cu ce pret le ia. Si, fireste, ma uit la calitate.



poze multe cu noi[foto]Ana a implinit un an[foto] 2006[foto]2007[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#235
dyannna

dyannna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 814 mesaje

Postat 23 august 2008 - 22:39

Confirm si eu...o casa cu suprafata da 300 mpatrati construiti am reusit sa o ridicam in 2 luni...am inceput lucrarile pe 9 iulie si acum suntem la acoperis si gard...lucrarea a fost executata in regie proprie cu o echipa din Zalau formata din 6-7 oameni.

http://tt.lilypie.com/fUH0p2.png

#236
kim222

kim222

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.381 mesaje

Postat 24 august 2008 - 02:57

Rufus multumesc pt lamuriri,le-am notat![:D]
Dyannna ...ridicata..adica la rosu ? Ce pret ai pe mp construit?

..spor la construit!

#237
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 25 august 2008 - 17:52

Ne apucam si noi de construit. Suntem acum la faza in care incercam sa ne armonizam dorintele si sa avem o idee cat decat clara despre ce vrem sa cerem arhitectului. Si se lasa cu discutii pana la 12 noaptea si cu diferite certuri, declaratii de principii, etc. Am aflat astfel ca visul lui Vlad - fiul nostru de 7 ani - este o casa in copac, al sotului meu este un atelier pentru electronica (pariez pe ce vreti voi ca o sa faca electronica cand mi-oi vedea eu ceafa), un cos de baschet si un traseu de alpinism pe casa scarilor sau pe unul din pereti, un semineu; visul meu e o biblioteca... Cred ca o sa fie o casa de nebuni dar ...la ce bun o casa daca nu-si face fiecare damblaua.

Pe de alta parte eu am intrat intr-o faza de lacomie crunta. Tin diferite prelegeri despre reducerea cheltuielilor si strig patetic "cu totii trebuie sa facem sacrificii" si astia ai mei (sotul si fi'miu se uita la mine ca la nebuni) pentru ca ma bantuie spectrul sarciei lucii in cazul in care nu vom reusi sa facem fata cheltuielilor casei.

Rufus, tu ai gasit arhitect si structurist sau ai gasit arhitect care lucra deja cu structurist? Ai fost multumit de arhitectul pe care l-ai gasit in cele din urma? Cam cat te-a costat proiectul?

A construit cineva in sistem Anvig?

alice

#238
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 25 august 2008 - 18:17

Wow, Rufus, ce s-au scumpit materialele - fata de acum 5 luni cand am inceput noi constructia, este enorm.
Simali, iti recomand sa mai cauti informatii despre casele in sistem amvic, eu nu as obta pt asa ceva - inseamna casa din beton si din cate am inteles destul de scumpa...
Dyanna, felicitari pt casa la rosu. Noi aproape am terminat cu finisajele (care au durat 3 luni) si saptamana viitoare ne mutam. Iti recomand sa te incarci cu rabdare si atentie pt ca acum incepe munca de sisif.

Bucurie!

#239
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 25 august 2008 - 19:48

Da, Tala, s-au scumpit...fierul s-a dublat cam de trei luni si tot creste...problema este ca toate firmele producatoare au un singur cap...ala face pretul. Din pacate, are succes, exista o criza de materiale pe plan european. Acum, dupa ce nu se mai prea vand blocurile, curba o sa scada, dar ce folos, daca eu am fost in varful ei?

Simali, am cunoscut doua fete (mai au si un baiat in asociere), tinere, stagiare. M-am gandit ca nu am cine stie ce casa de facut, sa le vad ideile. M-au cucerit imediat, s-au miscat repede. Casa (pe hartie) arata excelent, arhitectura vesela, moderna. Au idei cu carul...

Pretul a fost de 12 euro/mp (suprafata construita este desfasurearea planseelor-etajelor), initial, in care intra totul pentru obtinerea AC (adica si structura la nivel de fundatie si instalatiile electrice, sanitare, gaze, astea la nivel de schite). Ca bonus, mi-au facut proiectul de demolare (aveam o casuta, dar se face tot un proiect).

Extra, am mai platit 2 euro/mp pentru restul structurii (unii vor, altii nu, eu am vrut), arhitectii lucreaza de obicei cu ingineri, nu trebuie sa-i gasesti tu. Si am mai platit 650 lei pentru verificarea proiectului de catre unul autorizat de MLPAT.

Nu va mai certati in familie, lasati asta pentru momentul in care va aduce prima propunere. Atunci sa vezi...[:D]



poze multe cu noi[foto]Ana a implinit un an[foto] 2006[foto]2007[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#240
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 26 august 2008 - 02:55

Citat:

Nu va mai certati in familie, lasati asta pentru momentul in care va aduce prima propunere. Atunci sa vezi...[:D]



mai bine de mine pt ca sotul meu (nu stiu daca v-am spus dar e sotul ideal [:D] ) a zis ca ma priveste in totalitate arhitectura casei astfel incat pana acum o luna el nici nu stia unde e baia...iar instalatorii inca sunt bulversati de faptul ca au trebuit sa trateze cu mine (femeie!!!) si nu cu el - pt ca tot asa, el habar nu avea unde vin prizele, wc-ul etc.
apropo's de instalatii, la casa pe care am construit-o anul trecut am facut cu arhitectii si proiectele de instalatii - mare greseala pt ca (in cazul nostru) nu a mai ramas nimic valabil. Cand se ridica peretii ai alta perspectiva si se cam modifica totul (repet, in cazul nostru cel putin). La casa asta am economisit si banii de proiecte si a iesit si asa cum mi-am dorit (de ex, spre stupefactia electricianului, priza de internet in bucatarie si pe terasa... ca nu stie...)

Bucurie!


Panic Questions

  • Trombofilie

    Criss05
    - Ieri, 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

Last Blogs

  • Prima zi de fericire

    Irina0820
    - Astăzi, 09:59

  • Cum s-a schimbat relaÈ›ia de cuplu în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 07:30

  • Linistea dinaintea furtunii

    RoxiMada
    - Ieri, 21:32

  • Săptămâna 26

    lili.95
    - Ieri, 13:07

  • Vreme frumoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 12:40

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -