Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Rupem turta


38 raspunsuri la acest subiect

#31
Natasa

Natasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.248 mesaje

Postat 27 mai 2006 - 19:27

Daniela, nu e obligatoriu pentru ca nu are nici o valoare religioasa. Este un obicei pagin, o traditie de familie, un prilej de amuzament (ce alege copilul de pe tava unde fiecare pune ce-i trece prin cap- am citit aici pe forum inclusiv de creme de fata, surubelnite, vin...) si pentru unii un prilej de adunat bani. Noi am ales sa sarim peste aceasta "traditie", s-au suparat un pic neamurile, dar le-a trecut!

#32
gabitrifan

gabitrifan
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 06 iunie 2006 - 18:23

Va rog sa-mi dati si mie idei de cadou pentru nasi. De subliniat ca sunt niste super nasi si buni prieteni de-ai nostrii si au de toate. Ne-am confruntat cu problema asta si la nunta si la botez si suntem in pana de idei.

#33
gesi

gesi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 11 iulie 2006 - 01:51

quote:
Originally posted by gabitrifan
Va rog sa-mi dati si mie idei de cadou pentru nasi. De subliniat ca sunt niste super nasi si buni prieteni de-ai nostrii si au de toate. Ne-am confruntat cu problema asta si la nunta si la botez si suntem in pana de idei.
Si nasii nostri au de toate, mai ales ca sunt un pic mai in varsta...deci oameni la casa lor cu copii care au la randul lor copii mai mari decat fata mea.Eu la cununia religioasa si la botez (au fost facute o data) le-am luat o icoana de argint si o tigaie care se vinde la TV. (au fost la mine in vizita si au mancat ceva gatit in ea si le-a placut...le-am spus ca le comand eu ca stiu ce si cum si le-am facut surpriza facand-o cadou)Pentru turta am luat o cutie de lemn foarte aratoasa in care am desertat o punga din aceea cu plante uscate mirositoare. Se va asorta bineinteles cu obiectele de lemn pe care am vazut ca le au prin casa. Sper sa le placa! (Turta e duminica)Ideea e sa-i tragi putin de limba, sau sa te uiti prin casa la stilul lor...si sa le iei ceva ce le face placere.[foto][copil] Ingerul care mi-a schimbat viata Povestea cea dintai „Imaginatia e mai importantã decât cunoasterea!”- Albert Einstein

#34
Crinutz

Crinutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 19:40

N-am citit tot subiectul asa ca nu stiu daca a mai zis cineva ca se pune o farfurie cu malai sau faina si se lasa peste noapte pe masa. Daca dimineata este umblat prin malai/faina inseamna ca au venit ursitoarele, care se presupune ca aduc noroc si multe alte calitati copilasului.

Mama imi povesteste ca la motul meu a lasat o astfel de farfurie cu malai netezit si a doua zi l-a gasit ravasit. O fi fost vreo musca???!!! sau cine stie? Mi-au dat si mie ce-i drept cateva calitati insa cred ca au fost si un pic suparate in ziua aia ca mi-au dat si defecte .... 100!!!!!.

Oricum sunt momente frumoase chiar daca nu au nici o semnificatie religioasa. Este un motiv in plus sa va intalniti prietenii si rudele.

Petreceri frumoase tuturor!

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"[flo]

#35
gesi

gesi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 15 iulie 2006 - 18:01

Interesanta tradutia cu farfuria. Nu am inteles exact in ce noapte se pune: in cea dinaintea turtei sau in cea dupa turta?



[foto][copil] Ingerul care mi-a schimbat viata Povestea cea dintai



„Imaginatia e mai importantã decât cunoasterea!”- Albert Einstein



#36
gesi

gesi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 17 iulie 2006 - 14:37

Crinutz a fost draguta si mi-a raspuns pe PM la intrebare. Am sa trec raspunsul aici pentru cei ce vor sa urmeze traditia aceasta pe care eu o gasesc frumoasa.

Se pune pe o farfurie faina, malai, zahar si o prajitura daca ai in casa (eu am pus o bucata din turta fetei care era facuta din compozitie de cozonac) in noaptea de dupa ruperea turtei.

Crinutz spune foarte frumos in mesajul ei, ca daca nu gasim umblat in farfurie nu inseamna ca nu au venit...poate nu le-au tentat bucatele pregatite pentru ele[:D].

La noi chiar au venit...caci am gasit forma fainii un pic modificata.

Sper ca fata mea a primit in aceasta noapte calitati rare.

Multumim inca o data Crinutz!







[foto][copil] Ingerul care mi-a schimbat viata Povestea cea dintai



„Imaginatia e mai importantã decât cunoasterea!”- Albert Einstein



#37
ancasoare

ancasoare

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 24 august 2006 - 15:39

mergem peste 2 saptamani la o "rupere de turta" ... evenimentul va avea loc la o pensiune la munte ... ce obligatii financiare avem? pe langa ca mi se pare cam nepotrivita locatia, ma obliga la ceva cheltuieli si sincer, nu stiu cum sa ne achitam... bani, cadou, bani+cadou?

Bad Dobby!



#38
b_irina_c

b_irina_c

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 24 august 2006 - 19:45

Anca eu as vota cadou. Nu sunt de acord cu datul banilor... pana la urma parintii decind cati bani vor sa cheltuie de ziua copilului si mi-e destul de greu sa cred ca o fac acolo ca sa scoata bani. Eu una sper sa nu primesc bani sambata la petrecerea de 1 an alui Vladut.



Irina si [aerob] Vladut (26.08.2005)

Poze




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -