Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

INALTAREA SFINTEI CRUCI- 14 Septembrie


4 raspunsuri la acest subiect

#1
ECMI

ECMI

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 13 septembrie 2006 - 14:01

E sarbatoare mare maine.
Se tine post si se face liturghie. Mergeti la biserica voi cei care puteti si rugati-va pentru noi toti.

Iata cateva cuvinte despre motivul pentru care sarbatorim crucea in aceasta zi.
Spuneti fiecare ceva, haideti sa invatam mai multe despre Sfanta Cruce si asa o vom putea sarbatori si prin cunoastere.


În aceasta luna, în ziua a paisprezecea, pomenirea înaltarii Cinstitei si de viata facatoarei Cruci.
Constantin cel Mare, întâiul împarat al crestinilor, avea razboi, precum zic unii din istorici, la Roma împotriva lui Maxentiu, pâna a nu lua împaratia. Iar altii zic ca la apa Dunarii împotriva scitilor.
Vazând ca multimea potrivnicilor era mai multa decât oastea lui, era cuprins de nedumerire si frica. Atunci i s-a aratat în amiaza zilei semnul Crucii cu stele pe cer, si litere romane împrejurul Crucii, care si acelea erau închipuite cu stele si ziceau: "Întru aceasta vei birui". Facând numaidecât o cruce de aur, dupa chipul celei ce i se aratase, si poruncind sa fie purtata înaintea ostasilor sai, au dat razboi cu vrajmasii, dintre care cei mai multi au pierit, iar altii au fugit.
Pentru aceasta, gândind întru sine la puterea Celui ce a fost rastignit pe Cruce, si crezând ca Acesta este Adevaratul Dumnezeu si întarindu-se cu Botezul împreuna cu maica-sa, a trimis-o la Ierusalim ca sa gaseasca Crucea lui Hristos. Si a aflat-o ascunsa, împreuna cu celelalte doua cruci, pe care fusesera rastigniti tâlharii; si nu numai crucile, ci si piroanele le-au aflat. Nestiind împarateasa care ar fi Crucea Domnului, s-a aratat aceasta prin minune. O femeie vaduva moarta, de care s-a atins Crucea a înviat; iar celelalte doua cruci ale tâlharilor nu au aratat nici un semn de minune. Atunci împarateasa s-a închinat si a sarutat Crucea, împreuna cu toata suita. Si neputând încapea tot poporul sa se închine s-a rugat ca macar sa o vada. Atunci s-a suit Fericitul Macarie, patriarhul Ierusalimului, si a înaltat deasupra amvonului Cinstita Cruce, si vazând-o poporul, a început a striga: "Doamne miluieste!" Si de atunci a început a se tine sarbatoarea Înaltarii Cinstitei Cruci.


http://photos.yahoo.com/ph//my_photos



#2
nikole

nikole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.831 mesaje

Postat 15 septembrie 2006 - 00:49

offfffff eu nu am stiut si am spalat...chir ma gandem inainte sa ma apuc de spalat.."nu cred ca e vreo sarbatoare astazi"...si uite ca e[bang][bang][bang].
Imi pare atat de rau......

http://photos.yahoo.com/frezia_2004

#3
spic de grau

spic de grau

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 708 mesaje

Postat 15 septembrie 2006 - 02:45

Nikole - daca mergi pe siteul Pr Iulian Nistea: http://www.nistea.com/ in stanga sus ai sfintii zilei. E actualizat zilnic!


Dragostea e oarba, dar casatoria ii reda vederea.


#4
nikole

nikole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.831 mesaje

Postat 16 septembrie 2006 - 05:10

Spic de grau, asa fac, sa stii, eventual scriu zilele de sarbatoare, si le atsez langa programul meu de la servici, ca ma uit zilnic pe el!!!altfel, nu am nici o idee, cand e o sarbatoare, viatza aici e atat de bulversata, efectiv nu iti dai seama...multumsc Spicukletz!!!

http://photos.yahoo.com/frezia_2004


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -