Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

e debusolat sau las?


97 raspunsuri la acest subiect

#21
helbi

helbi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.545 mesaje

Postat 11 iunie 2005 - 00:01

Leea, e bine ca ai realizat ca ai gresit. Esti deja pe drumul cel bun. Cred ca tu intr-adevar ai iubit pe cine nu trebuia. Ca multe din noi de altfel! Eu personal nu urasc pe nimeni. Incerc sa evit pe cit posibil sentimentul asta. Imi spun doar atit: daca Dumnezeu a vrut ca eu sa sufar acum, inseamna ca undeva am gresit si merit sa platesc. Dar, sa stii ca roata vietii se invirte si cind iti e lumea mai draga iti da o palma crunta si atunci te intrebi: oare de ce? oare unde am gresit? Si sa nu uiti ca cine plinge acum, va ride mai tarziu. Eu pot sa ma consider fericita, ca si tine sau ca si alte femei in cazu nostru ca ma sau ne putem bucura de cel mai frumos cadou pe care ni l-a oferit viata si anume un COPIL! Nu sunt eu cea in masura sa judec nici faptele tale si nici ale oricarei alte persoane care a procedat ca tine. Ce motive ai sau ati avut, numai voi le stiti. Incearca insa si fereste-te de astfel de relatii. Chiar daca ar fi parasit-o pe sotie, cum a fost cazul multora dintre noi, asta nu inseamna ca el sau ei vor ramine toata viata linga cea pt care au facut pasul. Sunt si astfel de cazuri, nu zic nu. Numai ca in cele mai multe cazuri istoria se repeta: amanta devine sotie sau oricum cea cu care va trai o perioada, dar dupa ceva vreme se va plictisi si de ea si va cauta o noua amanta. Nu ma bucur de suferinta nimanui, si incerc sa ajut chiar si oamenii care m-au ranit. Asa ca, nu ma bucur ca treci prin asa ceva, ba dimpotriva, cred ca esti un om bun care a avut ghinionul sa intilneasca pe cine nu a meritat-o. Imi pare rau ca ai avut pb. de sanatate si sper din suflet ca sarcina si apoi nasterea sa fie rezolvarea multora dintre ele. Daca sunt un om bun, nu stiu daca sunt eu cea in masura sa-ti spun, dar ca am fost si voi ramine o familista convinsa asta iti pot spune cu mina pe inima. Sa ai grija de tine si de bb si sa Dumnezeu sa-ti lumineze calea! Andreia

#22
helbi

helbi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.545 mesaje

Postat 11 iunie 2005 - 00:04

quote:
Originally posted by Freia
Leea sa nu crezi niciodata ca o sotie nu stie. Am stiut de fiecare data cand era cu alta. Faptul ca am tacut a fost alegerea mea. Dar n-am rezistat mult timp sa fiu calcata in picioare. Freia si [copil] Alexa
Subscriu! Andreia

#23
soledad

soledad

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 11 iunie 2005 - 00:55

"Povestea noastra de dragoste a fost extraordinara"... De fapt, ce e cu toate aceste povesti de dragoste minunate, reciproce, ce e cu aceasta dragoste oarba, nebuneasca, pasionala, ce apare in mod miraculos dar si ilogic adesea, ne da atata stralucire vietii, ne face atat de fericiti... si apoi, dupa ce un sufletel incepe sa creasca in burtica fericitei viitoare mame...viitorul tata da bir cu fugitii, uitand cu totul de acea mare iubire... Nu vi se pare un scenariu atat de des intalnit, din pacate ? Ca numai aici, pe DC, de cate ori citim astfel de cazuri...Cate mame singure sunt, ce au ales (sau n-au avut de ales) in a-si creste copilul singure ? Fiindca iubirea lui, a barbatului...a disparut... Si daca totul este doar o imensa "capcana" a destinului, daca aceasta iubire extraordinara de la inceput este scenariul menit de sus, din lumea spirituala, de a aduce impreuna doi anumiti viitori parinti, de a asigura un anumit bagaj ereditar unui suflet ce urmeaza a se intrupa pe Pamant ? Daca de fapt copilul inca nenascut, impreuna cu indrumatorii sai spirituali, ne alege sa ii fim parinti, conform destinului sau intr-o noua intrupare pamanteasca ? Daca, asa cum unii isi pun problema "vietii de dupa moarte", s-ar lua in considerare si "viata dinainte de nastere" ? Si deci aceasta "dragoste extraordinara" ce apare cand vrea ia si dispare la fel de neasteptat si atat de dureros, lasand totusi in urma ei un sufletel, o noua viata...ar avea o astfel de explicatie ? Soledad

#24
Freia

Freia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 11 iunie 2005 - 01:02

Soledad, ceea ce spi tu este un adevar pt unii dintre noi. Asa cum spunea Maitre Omraam, noi ne nastem in famiile pe care noi ni le alegem intr-un plan spiritual pe care omul de rand nu il intelege. Sunt foarte putini aceaia care pot percepe cu adevarat un plan spiritual superior, si mai putini cei care care il simt cu adevarat. Aici, noi suntem undeva jos, din pacate si ne limitam la fizic si material. Freia si [copil] Alexa

#25
soledad

soledad

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 11 iunie 2005 - 12:24

Freia, sa stii ca cele de mai sus le-am scris cu durere, si eu fiind una din "victimele" acestui complot al dragostei... Dragoste care pentru mine a insemnat mult timp mai mult decat orice. Dar pana la urma, e bine ca se intampla asa, un copil e o minune si pana la urma este o metamorfozare a dragostei barbat-femeie in dragostea pentru un copil. Cat despre "oamenii de rand", cum ii numesti tu - si oamenii care au acces la intelegerea lucrurilor dintr-un plan superior... faptul ca am "inteles" candva anumite lucruri si m-am crezut mai evoluata decat altii...mi-a cam iesit pe nas, dupa ce am facut greseli elementare in viata mea - greseli pe care "omul de rand" poate ca nu le face, avand o intelepciune nativa mai valoroasa decat toata cunoasterea la care am avut eu acces in viata asta. Asa ca am invatat sa nu mai fac discriminari intre oameni, am renuntat la orgolii de genul asta. Cine vrea sa citeasca, cine se intreaba sincer "de ce mi se intampla toate acestea ?", sunt librariile pline de lucrari ale lui Omraam, Lazarev, Rudolf Steiner, etc. Uneori, studiul operelor acestora te poate scoate dintr-o mare durere. In ideea aceasta am postat cele de mai sus, fara nici cel mai mic sentiment de superioritate si cu toata compasiunea. Soledad

#26
Freia

Freia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 11 iunie 2005 - 16:03

Soledad [pup] nu te-am "criticat", chiar mi-a placut ce ai scris. [flo] Freia si [copil] Alexa

#27
leea_cv

leea_cv

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 274 mesaje

Postat 11 iunie 2005 - 16:07

Si daca exista posibilitatea ca noul venit in lumea asta sa aleaga in a cui familie vine, sau in bratele caror parinti vrea sa fie alintat, atunci nu ar trebui interzis avortul? Facind bucatele o fiinta care singura aales sa traiasca in tine, nu e ca si cum ti-ai ucide colegul sau partenerul sau chiar dusmanul? Nu sintem noi femeile atit de inconstiente(cele care recurgem la avort si ma numar printre ele) incit sa fim impiedicate prin lege sau alt fel, sa ne omorim pruncii?Si asta pentru ca o forta sau o inteligenta mai presus de ale noastre a orinduit omenirea cu un sens care poate noua ne scapa sau pe care nu vrem sa il intrevedem? Nu stiu, e doar o intrebare... [gravi]12 leea

#28
bruxinha

bruxinha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 11 iunie 2005 - 18:13

Leea draga, interzicerea avortului nu e o solutie, a mai fost interzis iar rezultatul direct a fost ca mii de femei au murit in chinuri groaznice pentru ca si-au provocat singure avortul, sau au fost "ajutate" prin metode empirice. Femeile astea mai aveau copii acasa, copii care au ramas fara mama. Eu cred ca un copil e pana la urma, ca multe alte lucruri, o chestie de optiune personala, de alegere. In viata mereu suntem pusi sa alegem. Fiecare alege pentru sine, si raspunde pentru alegerile pe care le face - liber arbitru, stii? Uneori alegem prost - ne incurcam cu barbati insurati (nu te supara pe mine, nu te acuz), alteori alegem bine - pastram sarcina care apare din relatia asta. Toti cei implicati in poveste vor raspunde candva pentru alegerile facut. Personal ma rog ca nemernicul duplicitar sa plateasca, in viata asta, nu dupa moarte [xx(] Da' totusi, ma intreb, nevasta-sa stie ce tine la usa? Totusi, dureaza de 4 ani, cat de histrionic poti fi ca sa pacalesti lumea atata vreme?? Sa-ti te ajute Dumnezeu sa treci cu bine prin aceasta incercare, si mai multa atentie data viitoare, ca masculi care vaneaza femei vulnerabile... pe toate drumurile..

#29
adjadyn

adjadyn

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 85 mesaje

Postat 11 iunie 2005 - 19:31

de acord cu adrienne12 oare ai stiut ce barbat ai langa tine?? http://www.desprecop...15633&cid=15022 http://pg.photos.yah...album?.dir=5b15

#30
adjadyn

adjadyn

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 85 mesaje

Postat 11 iunie 2005 - 19:34

as impusca astfel de barbati...care sunt dezinteresati de copii lor[bruta][neand] numa bine........ http://www.desprecop...15633&cid=15022 http://pg.photos.yah...album?.dir=5b15


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -