Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 9 voturi

Joburi la UE - Bruxelles si Luxembourg


249 raspunsuri la acest subiect

#221
anangel_lexi

anangel_lexi

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.215 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 14:08

Buna Jeszcze,

eu lucrez la Unitatea Romana de Traducere din cadrul Parlamentului European. Am inteles de la una din colege ca anul acesta se vor mai scoate la concurs niste posturi de traducatori. Urmareste macar saptamanal site-ul Epso ca sa afli mai multe. Nu stiu care e situatia la Comisie si la Consiliu. Daca scot posturi la concurs, e aproape sigur ca au posturi si in cadrul Comisiei si Consiliului.

Cu salariul te vei descurca foarte bine si-ti vei putea plati linistita si rata. Am fff multi colegi care nu locuiesc chiar in Luxemburg (fiind un oras f scump) ci in localitati din imprejurimi sau chiar in alta tara. Uite, eu de ex, locuiesc cu familia in Trier si fac naveta cu autobuzul. E absolut OK. Intr-adevar primesti ceva in plus la salariu pentru sot, pentru perioada in care nu lucreaza. Daca mai ai si alte intrebari si crezi ca te pot ajuta, nu ezita sa-mi spui. Succes!



[mamica][9cer] de [zana]Maria Cornelia (20.09.2006)

Din ce in ce mai mare

Si primele perlute



#222
corina.r

corina.r
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 18:33

Incepand cu data de 24.04.2009 vei putea aplica pentru un post de traducator pe EPSO.
bafta

#223
anangel_lexi

anangel_lexi

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.215 mesaje

Postat 23 aprilie 2009 - 19:03

Azi s-a publicat pe site-ul Epso concursul pentru postul de traducatori. Modalitatea de inscriere s-a schimbat, sunt mai multe chestii de completat, deci luati-va timp. Succes celor interesati.



[mamica][9cer] de [zana]Maria Cornelia (20.09.2006)

Din ce in ce mai mare

Si primele perlute

Vesnic cu Emma in suflet[ruga]




#224
pisoi3

pisoi3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 544 mesaje

Postat 29 aprilie 2009 - 14:13

Anangel_lexi, stii cumva in ce consta acea proba suplimentara de la testul scris, adica ceva cu mcq referitor la cunoasterea limbii numarul 1? Stiu ca aceasta proba nu s-a dat la primul concurs de traducatori pentru romani. Nu am gasit nicaieri informatii referitoare la acea proba.

#225
anangel_lexi

anangel_lexi

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.215 mesaje

Postat 30 aprilie 2009 - 19:39

Din cate am inteles eu, in cadrul acelei probe iti testeaz cunostintele de limba romana, dar nu as putea sa-ti spun exact in ce consta.

La primul concurs pentru traducatori nu s-a dat nici test de numerological reasoning iar acum se da si din ala.[xx(]



[mamica][9cer] de [zana]Maria Cornelia (20.09.2006)

Din ce in ce mai mare

Si primele perlute

Vesnic cu Emma in suflet[ruga]




#226
pisoi3

pisoi3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 544 mesaje

Postat 05 mai 2009 - 17:24

anangel_lexi, multumesc frumos pentru raspuns.[flo]
Imi este teama sa nu dea ceva de genul reguli de ghiduri stilistice interinstitutionale, cum se scrie nu stiu ce, cu majuscula, minuscula etc. Ca daca ar da doar test de limba romana, ar fi ok. Dar ma gandesc ca ar putea sa se dea chestii care sunt cunoscute doar de catre persoanele care lucreaza la traduceri ro, in special DGT ro.
Iar despre rationament numeric, nu am cuvinte. Plus ca daca dau si greu, asta chiar ar fi culmea. Stiu ca la administratie publica, de exemplu, au fost oameni care au avut foarte greu la rationament numeric. Mai citisem undeva ca la rationement numeric se da usor la traducatori, dar nu as conta pe asta[bang]. Asa a fost si la administratie publica, unii au avut greu, altii foarte usor, gen rationament numeric care se da la Ast1.[alcool]

[roker]Avem pui [loveyou] de trei ani [comoara][bonjovi][olala][batetoba][cool]si mai vrem inca un [copil] [testoasa] [majoreta]

www.helpsonia.com

#227
anangel_lexi

anangel_lexi

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.215 mesaje

Postat 08 mai 2009 - 14:03

Pai eu sunt AST1, am dat rationament numeric, nu mi s-a parut extrem de greu dar asta a fost acum 2 ani jumate, cica acum sunt mai grele testele pentru ca sunt mai multi candidati. Oricum nu mi se pare fair.



[mamica][9cer] de [zana]Maria Cornelia (20.09.2006)

Din ce in ce mai mare

Si primele perlute

Vesnic cu Emma in suflet[ruga]




#228
adelamaria

adelamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 667 mesaje

Postat 12 mai 2009 - 18:06

Buna!

Stie cineva daca exista vreo posibilitate sa iti aduci sotul si copilul cu tine in conditiile in care reusesti sa obtii un astfel de job de traducator? Stiu ca pentru sot primesti o suma in plus la salariu, deci teoretic se poate. Normal ar fi sa iti poti lua si copilul, nu? Are cineva o astfel de experienta? Sau informatii?...As vrea sa stiu daca se poate realiza asa ceva inainte de a ma inscrie la un eventual concurs.

Multumesc frumos!

Ade, mami de Ilana
http://www.ilanaandreea.blogspot.com/

#229
Alice_Wonder

Alice_Wonder

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 13 mai 2009 - 11:45

Din cate am auzit de la colegi, daca ai familie primesti un spor la salariu, iar pentru copil primesti alocatie. Plus ca primesti sporul de expatriat.

Alice

#230
pisoi3

pisoi3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 544 mesaje

Postat 13 mai 2009 - 18:35

Anangel_lexi, asa e, nu e fair sa se dea mai greu doar pentru ca sunt mai multi candidati, e total aiurea. Cel putin la administratie publica s-a dat extrem de greu, insa unii au avut greu iar altii foarte usor, deci nici nu stiu ce sa mai zic. [bang]

Adela, da, exista posibilitatea sa iti aduci si sotul si copilul. Primesti alocatie pentru copil, alocatie pentru sot ca nu lucreaza, plus sporul de expatriat de care zicea Alice (si care este 16 la suta din salariu).
Eu am fost in situatia aceasta si am plecat si cu sot si cu copil de 9 luni. Iar pentru copil exista un sistem de crese europene foarte bine pus la punct dar e mai greu de obtinut loc la cresa (aproape imposibil) daca unul dintre voi nu lucreaza.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -