Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cariera-sunteti dispusi la schimbari


6 raspunsuri la acest subiect

#1
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 22 septembrie 2007 - 04:26


As dori sa stiu opiniile voastre despre compromisuri in cariera; pe scurt, eu am lucrat in contabilitate toata viata; cind am emigrat, am demisionat din postul de coordonator financiar-contabil intr-o firma cu nume in Romania (al carei patron era undeva mai sus de Hagi in clasamentul Capital), cu un salariu mult peste medie, si am lasat in urma o echipa aleasa si formata 100% de mine.
aici mai am o diploma universitara, tot in contabilitate, dar n-am reusit sa lucrez decit pe joburi ce tin de nivel de contab.primara; e drept ca n-am mai facut alte eforturi sa-mi dau si examenele de ordin, cam dezamagita de oferte;
acum am ajuns prin hazard pe un job ce n-are nimic de impartit cu contabilitatea, ii spune tehnician de sisteme informationale si de gestiune, si e un amestec de informatica, statistica si inginerie; acum ma chinui sa invat etape de fabricatie industriala, materii prime, retzete de productie, un logiciel laborios si greoi-Fabritak [bang]; in schimb e bine platit, aproape de casa, firma mare, pachetul de asigurari foarte bun, program de pensii, colectiv foarte ok, birou inchis si cu geamuri [:D]; contract de un an, cu promisiune scrisa de permanentizare, in functie de evolutia firmei.

merita sa las deoparte +20 de ani intr-o profesie care-mi place si mi-a adus multe satisfactii, sa ma bucur de avantajele caldutze de aici si sa-mi vad de viata, sau sa continui sa-mi caut in domeniul meu, cu riscul sa mai astept inca pina-mi gasesc altceva. daca renunt implicatiile financiare si nu numai ne cam dau viata peste cap la toata familia,(care si asa a fost bulversata anul acesta;
n-as dori nici sa realizez c-am pierdut un an important in experienta in domeniul meu, si ca o iau de la capat reincercind sa ma intorc la profesia mea.

voi cum ati proceda in locul meu^


http://www.floriinro.ro/


In der Kürze liegt die Würze

#2
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 22 septembrie 2007 - 08:20

Eu am renuntat total la vechea meserie. M-am inscris din nou la facultate si am inceput o alta viata. La mine a mers, astazi stiu ca a fost cea mai buna alegere pe care am putut sa o iau. Stiu insa oameni care au lucrat ca si tine in joburi bunicele si au perseverat cu examene si studiu in meseria initiala si au reusit in final. Depinde de tine, de crezi tu ca te va face fericita.

#3
Andries

Andries

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 22 septembrie 2007 - 16:56

Bag de seama ca tie ti-a placut foarte mult componenta de lucru cu oamenii (pe care ai avut-o la jobul din Romania), fata de tehnician de sistem este o mare diferenta. Daca nu te vezi ani de zile lucrand cu modelari de procese, calcule, etc. mai bine incerci in meseria de baza.

Eu sunt in aceesi situatie de cca un an si ceva, lucrez majoritar in modelare procese de business, calculul eficientei, decizii de investitie, etc, etc ceea ce este interesant pana la un punct, am invatat o groaza in ultima perioada, dar totusi eu sunt un implementator in primul si in primul rand, coordonarea si supervizarea echipelor de proiect mi-au lipsit cel mai mult alaturi de cum sa spun... tangibilitatea rezultatului final. Mai pe romaneste imi place mai mult sa implementez si sa integrez un sistem de productie care intr-un final imi scoate nu stiu ce...caroserii de masina de exemplu, decat sa simulez 5 posibile modele de investitie pentru ca in final un board sa decida ca il vrea pe numarul 3. In primul caz lucram 80% cu oamenii, in al doilea 80% cu laptopul.

Eu personal planuiesc o reintoarcere "la baza" [:D] ca sa spun asa, pentru ca nu mai vreau sa ma ingrop sub hartoage sub nici o forma, oricat ar fi ele de interesante. Banii sunt cam la fel.

Andries

#4
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 24 septembrie 2007 - 06:02


va multumesc pentru raspunsuri; inca n-am reusit sa iau o decizie.


Ana

http://www.floriinro.ro/


In der Kürze liegt die Würze

#5
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 26 septembrie 2007 - 06:10


luni dimineata mi-am pus demisia; desi firma era foarte atractiva (foarte multi imigranti in joburi bune, numai ingineri romani vreo patru [:D]), sarcinile de serviciu tot eu ar fi trebuit sa le duc la capat, si nu as fi reusit (nu in sensul competentei, pentru ca ma stiu in stare:-), dar efectiv nu ma atragea nimic;
asa ca luni am sunat la un apel on hold de saptamina anterioara, si dupa un interviu telefonic luni, o intilnire cu controlorul azi de dimineata m-au rechemat la sfirsitul zilei pentru o serie de teste, si de miine incep jobul, un contract de un an, tehnician contabil;
sper ca de data asta sa reusesc sa ma stabilizez si sa ramin in domeniul meu pe teren sigur, sa nu mai fie vreo marota.

Ana

http://www.floriinro.ro/


In der Kürze liegt die Würze

#6
Andries

Andries

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 26 septembrie 2007 - 11:41

Bafta!! Mult succes!!

Andries


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -