Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

CERVICITA


291 raspunsuri la acest subiect

#271
mamica gen

mamica gen
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 23 ianuarie 2007 - 05:42

Acum 6 ani la prima sarcina mi s-a descoperit o mica rana, care trebuia tratata..., concentrata pe sarcina am uitat complet de ea, probabil unde si faptul ca m-am mutat pt o perioada din judet si la celelalte controale nu mi s-a mai amintit. Anul trecut la a 2 sarcina internata pt sangerari, s-a descoperit ca nu sunt provocate de sarcina ci de o rana pe col, extinsa in proportie de 100 %, intrebata si eu fiind "Cum de ati stat cu o asemenea rana?? "(scurgeri abundente, dar nemodificate ca miros si atat). La dr. Ceausu (evident in Galati) mi-a iesit citologie 2....am fost tratata cu Augmentin (pt. bacili gram pozitivi vagin si negativi col, sper sa nu vorbesc prostii, dar e ora 3 dimineata si nu am fisa la indemana), urmand sa se rezolve rana dupa nastere... deci am nascut cu acea rana imensa pe col insa cu infectia tratata. Dr. a fost chiar mirata ca am ramas insarcinata (si din prima, vreau sa va zic, ca a 2 a zi am plecat in vizite prin alte parti ale tarii). Acum necesita cauterizare sau Dzeu stie la ce-o sa se mai ajunga, insa dupa ce-am citit vreo 2 ore experientele voastre, mai ales ale fetelor din Galati,zau ca nu mai stiu la ce medic sa merg... Sper totusi sa ajung in Bucuresti, insa am nevoie de niste informatii unde, la cine si cat dureaza spitalizarea....e mai greu cu 2 copii mici... Am citit favorabil despre Dr. Bratila, unde il pot gasi? Multumesc din inima, orice ajutor e binevenit.Sanatate multa! mamica Gen, Robert [bonjovi], 2 noiembrie 2001 si Alexia [bb], 14 august 2006

#272
cocodutz

cocodutz

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 12 martie 2007 - 16:23

buna, sunt corina si e pentru prima data cand intru pe forum. sunt casatorita am 23 ani si vreau sa raman insarcinata, dar vad ca nu pot.inca nu am fost la doctor pt ca am tot asteptat sa raman...insa acum o sa dau o fuga saptamana asta. am avut si eu o rana pe col, acum 4 ani si nu am cauterizat o.am facut tratamente diferite.am fost la mai multi doctori...cand aparea, cand disparea...ultima data nu mai era, dar din moment ce nu am ramas insarcinata, presupun ca ceva nu e in regula...iar dupa ce am citit mesajele voastre, m am speriat rau...imi doresc mult de tot copii. corina

#273
cocodutz

cocodutz

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 12 martie 2007 - 16:26

buna sunt corina in legatura cu cervicita,daca stiti cumva un doctor foarte bun la care sa ma duc, va rog din suflet sa mi dati o adresa sau un numar de telefon... nu vreau sa merg la oricine ca sa patesc ce au patit celelalte fete va multumesc din suflet! corina

#274
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 12 martie 2007 - 22:04

a auzit cineva de tratament cu citostatice (6-fluoro-uracil) indiferent de rezultatul PAPS?

#275
lai

lai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.446 mesaje

Postat 14 martie 2007 - 07:28

Dana, ii spui ca vrei Papsmear (asta e Papanicolau), ca ai 'a history of dysplasia.' Poti sa-i spui ca vrei si colposcopy si HPV-testing, dar de obicei ei nu fac asta decat daca rezultatele la Papanicolau nu sunt bune (acum depinde si de asigurarea ta). Displazie = dysplasia Col = cervix Bafta!
quote:
Originally posted by maimutelu
Am facut o cauterizare in Romania in urma cu 6 luni. Sunt in US acum so as vrea sa merg aici sa-mi fac analizele .. papanicolau si ce se mai face dar .. habar nu am cum sa-i explic doctorului. Nici nu stiu ce teste sa-i spun sa-mi faca. Nu prea am pe cine sa intreb aici asa ca ma gandeam daca ma poate ajuta cineva tinand cont ca vad ca este lune si din US si din UK. Multumesc mult! Dana
Lai

#276
iulia82

iulia82

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 16 martie 2007 - 15:28

quote:
Originally posted by cocodutz
buna, sunt corina si e pentru prima data cand intru pe forum. sunt casatorita am 23 ani si vreau sa raman insarcinata, dar vad ca nu pot.inca nu am fost la doctor pt ca am tot asteptat sa raman...insa acum o sa dau o fuga saptamana asta. am avut si eu o rana pe col, acum 4 ani si nu am cauterizat o.am facut tratamente diferite.am fost la mai multi doctori...cand aparea, cand disparea...ultima data nu mai era, dar din moment ce nu am ramas insarcinata, presupun ca ceva nu e in regula...iar dupa ce am citit mesajele voastre, m am speriat rau...imi doresc mult de tot copii. corina draga corina,controlul si analizele inaintea unei sarcinii sunt obligatorii dupa parerea mea.vreau sa-ti spun ca si eu am rana pe col,nu f mare si cu toate astea am ramas insarcinata.daca nu ai ramas inca insarcinata nu dispera,motivele pot fi multe.iti recomand un test pentru stabilirea perioadei fertile(testul donna,il gasesti pe www.madalinas.ro,e la 90 ron),pt a concepe chiar in acea perioada.o prietena de-a mea a aflat ca are clamidia,un alt motiv pt care multe femei nu raman insarcinate.deci motivele sunt nenumarate de aceea cel mai sigur e sa vezi daca ai vreo problema tu sau sotul tau,iar daca toate analizele sunt bune(ceea ce iti doresc)nu-ti ramane decat sa treci la treaba....succes


#277
iulia82

iulia82

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 16 martie 2007 - 15:30

quote:
Originally posted by cocodutz
buna, sunt corina si e pentru prima data cand intru pe forum. sunt casatorita am 23 ani si vreau sa raman insarcinata, dar vad ca nu pot.inca nu am fost la doctor pt ca am tot asteptat sa raman...insa acum o sa dau o fuga saptamana asta. am avut si eu o rana pe col, acum 4 ani si nu am cauterizat o.am facut tratamente diferite.am fost la mai multi doctori...cand aparea, cand disparea...ultima data nu mai era, dar din moment ce nu am ramas insarcinata, presupun ca ceva nu e in regula...iar dupa ce am citit mesajele voastre, m am speriat rau...imi doresc mult de tot copii. corina
un doctor care cred eu ca e bun si la care vreau si eu sa merg e radu vladareanu( clinica elias)

#278
cocodutz

cocodutz

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 16 martie 2007 - 21:43

buna, va multumesc mult pt raspunsuri.am mers sa mi fac analizele premergatoare sarcinii si le voi primi in 2 saptamani. sper ca totul sa fie bine si va doresc si voua sa va rezolvati problemele. am citit in forum ca se face colposcopie doar daca testul papa iese rau, iar mie mi s a facut colposcopie, insa nu tin minte sa mi fi zis ceva despre test.asta inseamna ca iesise rau? corina

#279
may_lucille

may_lucille
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 29 aprilie 2007 - 05:20

Mesaj pentru Pamela / neopam: as dori foarte mult sa luam legatura si sa aflu de clinica din Italia unde te tratezi pentru acest diagnostic. O situatie asemanatoare, mai grav diagnosticata ma face sa inteleg ca am nevoie sa consult un doctor de specialitate dar metode occidentale cum le numesti si tu cred ca mi-ar da mai mult curaj si optimism sa inteleg ce am de facut mai departe. Este o situatie urgenta. Scrie-mi te rog pe adresa de email may_lucille@yahoo.com Iti multumesc si speri ca te simti bine.Multa sanatate Lucia

#280
carmen28_b

carmen28_b
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 14 iulie 2007 - 18:44

Buna fetelor! Am tot citit povestile voastre si sincer ma trec fiori cand ma gandesc cat trebuie sa se chinuie o fata. Poate aveti un sfat pentru mine. Sunt din Iasi si am 22 de ani. De cam 10 luni ma tot chinui cu o cervicita care nu imi da pace. Primul test papanicolau facut acum 10 luni a avut ca rezultat "inflamatie medie". Am facut tratament cu antibiotice si diverse ovule(cervugid,meclon, daca am gresit vreo denumire,scuze :D) dar am luat si anticonceptionale timp de 10 luni (yasmin) caci aveam ovarul drept marit si chisturi pe ambele. Acum cica toate chisturile au disparut, insa la ultimul papanicolau mi-a iesit ASCUS cu inflamatie si filamente miceliene. Am luat din nou antibiotice si tergynan. Dupa tratament o sa merg din nou la medic. Ce tipuri de investigatii sa mai cer? Ca eu sincer sunt shocata de toate problemele astea. Nu mi-am inchipuit ca o sa am astfel de probleme in viata si nici simptome nu am avut vreodata. Inca un lucru, imi puteti recomanda un medic bun in Iasi? Eu merg la Doamna Holicov. E amabila si imi pare bine pregatita, dar o a doua opinie e buna intotdeauna. O zi frumoasa!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -