Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Tratament Endometrioza - Diphereline/Cetrorelix


142 raspunsuri la acest subiect

#21
Alexa Ioana

Alexa Ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 10 mai 2005 - 14:19

oare daca simptomele nu sunt clare, in afara de laparo exista oare alta metoda de diagnosticare a endometriozei ??? ca mi se pare atata de relativa toata chestia asta... adica daca nu ma opera ("noroc" cu ovarele polichistice, as putea spune), eu ramaneam asa, mult si bine, cu abdomenul "invadat" ??? oare nu ne poate ajuta un doctor cu dilema asta ?

#22
martha78

martha78

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 10 mai 2005 - 17:22

Dar la HSG nu se poate depista endometrioza? Eu am deja o operatie facuta acum un an si 8 luni (chirurgical) si n-as vrea sa mai fac inca una laparosopic...deja mi se pare prea mult... If hope were not, heart would break.

#23
crinuta71

crinuta71

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 85 mesaje

Postat 10 mai 2005 - 18:38

Din pacate diagnosticul sigur de endometrioza se poate pune doar prin laparoscopie. HSG nu poate sa o evidentieze. Iar in functie de simptome este greu de pus un diagnostic sigur. Poti sa nu ai simptome sau poti avea unele simptome din alte cauze. Din pacate alte metode de diagnostic sigur nu exista. Alexa Ioana: Oricum daca nu ramaneai insarcinata ajungeai si la laparoscopie. Eu m-am operat pentru ca nici o investigatie de pana acum nu mi-a oferit un raspuns clar in legatura cu infertilitatea mea. La HSG sau ecografie nu se vedea nimic in neregula. Si, dupa cate mi-a zis dr., ceea ce mi-a gasit nu poate fi singura cauza de infertilitate pentru mine (am endometrioza stadiul I). Crinuta[biz]

#24
Alexa Ioana

Alexa Ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 10 mai 2005 - 18:54

la mine sunt destul de siguri doctorii ca asta e cauza infertilitatii. oricum, era raspandita in tot abomenul, asa ca... e clar. si sunt foarte optimisti ca dupa tratament totul va fi ok. eu nu's chiar asa optimista... oricum zilele astea o sa iau prima injectie, asa ca o sa va tin la curent si cu efectele secundare... si e clar, daca nu ma operam nu aflam niciodata cum stau de fapt lucrurile...

#25
ada77

ada77
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 10 mai 2005 - 23:21

Stiti vreun tratament naturist pentru endometrioza? Nu vreau sa va dezamagesc dar eu nu am reusit sa raman insarcinata si au trecut 2 ani de cand m-am operat de endometrioza. Am facut tratament cu diphereline, apoi cu duphaston, apoi stimulare ovariana... si cred ca singura sansa e FIV.

#26
martha78

martha78

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 11 mai 2005 - 12:37

Stiu ca este greu de ramas insarcinata avand aceasta endometrioza, dar totusi daca se intampla sa ramanem [gravi] cu aceasta boala, oare nu afecteaza in nici un fel sarcina? Am citit undeva ca o sarcina poate activa sau recidiva endometrioza [8] oare asa sa fie? If hope were not, heart would break.

#27
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 11 mai 2005 - 12:48

Nu ºtiu dacã sarcina "recidiveazã" endometrioza, dar (ca fostã posesoare de chist endometriozic de 5 cm) ºtiu cã existã ºanse mari sã recidiveze oricum, pentru cã deja existã predispoziþie pentru aºa ceva. Apropo de sarcinã, doc mea zice cã un bebe este ideal pentru situaþia mea, deci nu cred cã o sarcinã ar fi responsabilã de reinstalarea endometriozei

#28
crinuta71

crinuta71

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 85 mesaje

Postat 11 mai 2005 - 19:44

Martha: Sarcina este de fapt cel mai bun tratament pentru endometrioza (si cel mai sigur, asa stiu eu). Din pacate endometrioza poate recidiva, depinde de organismul fiecareia. Crinuta[flo]

#29
martha78

martha78

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 11 mai 2005 - 23:10

oh, ce bine, deci sarcina ar fi ca o binecuvantare pentru toate cele care avem endometrioza [cool], iar eu care ma gandeam ca am pierdut sarcinile trecute de la aceasta boala!!! [:o)] If hope were not, heart would break.

#30
Natasha71

Natasha71
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 12 mai 2005 - 06:50

Martha, endometrioza este cauza de avort spontan, dar in acelasi timp daca ramai insarcinata si sarcina evolueaza bine in aceste conditii 'vitrege', se pare ca este stopata (cel putin o perioada, pana dupa nastere) evolutia bolii... Stiu ca suna paradoxal, dar asa e: este o adevarata binecuvantare pt. cele care raman insarcinate si au endometrioza.


Panic Questions

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • ExperienÈ›a mea cu naÈ™terea la un spital de stat

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 05:56

  • vizita la medic de familie

    Ralu31031992
    - Ieri, 20:42

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 19:38

  • Instabilitate

    Erika91
    - Ieri, 19:35

  • Vine marea intalnire

    FloreClau
    - Ieri, 18:53

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -