Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Renovare sau constructie noua?


8 raspunsuri la acest subiect

#1
Wudy

Wudy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 638 mesaje

Postat 29 august 2006 - 16:50

Dragii mei,
Poate careva dintre voi s-a confruntat cu o astfel de problema.
Eu vreau sa renovez in sensul de a darama si construi din nou 2 camere din casa parintilor. Ce acte imi trebuie ca sa fac acest lucru si cam cat dureaza?
Voi ati facut asa ceva? Aveti ideea cam la ce suma m-ar duce toate astea?
Multumesc mult, indiferent de informatia pe care mi-o vezi da.
Este vorba de un imobil in sectorul 2.
Multumesc anticipat!

#2
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 29 august 2006 - 17:15

Daca darami si construiesti la fel, nu-ti trebuie nimic. Daca nu respecti proiectul initial, iti trebuie absolut toata documentatia pentru o constructie noua, care duce la eliberarea autorizatiei de constructie.



poze multe cu noi





"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#3
Wudy

Wudy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 638 mesaje

Postat 29 august 2006 - 17:23

nu la fel, vreau sa modofc, sa maresc camerele si mai multe artificii. Stiti cumva, aceasta autorizatie de constructie poate dura pana la 1 an si jumatate asa cum am auzit eu?

#4
Gandacel

Gandacel

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 261 mesaje

Postat 29 august 2006 - 17:24

Pare putin ciudat ce zici tu, sa darami ca sa faci de la capat acelasi lucru! POate vrei sa si extinzi ori sa mansardezi?
In fine, daca vrei neaparat sa faci doar atat, nu are cum sa fie vorba de renovare. Deci ai nevoie de autorizatie de demolare plus de construire. Daca te faci ca ploua si zici ca renovezi, nu-ti trebuie autorizatie, insa un vecin te poate reclama si zice ca ai daramat... Poti primi amenda grasa.
E cam cu dus si intors sa intrebi aici cum se face, cel mai bine suni la primarie la directia autorizatii si intrebi. Nu trebuie sa zici adresa ori numele, explici situatia, te informezi si atat.

De suma in nici un caz n-am idee.

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

#5
Gandacel

Gandacel

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 261 mesaje

Postat 29 august 2006 - 17:28

Acum am citit explicatiile suplimentare... Iti trebuie neaparat autorizatie de construire. N-ai cum sa iei doar pentru modernizare locuinta, pentru ca daca maresti camerele, nici macar nu mai pastrezi fundatiile vechi... Nu dureaza atat de mult. Au termen legal 30 de zile de cand depui documetnatia COMPLETA. Asta inseamna sa stai pe capul functionarului la care ajunge dosarul sa iti spuna de la inceput daca mai vrea ceva, altfel iti spune dupa 30 de zile (si mai mult...) si o iei de la capat cu asteptarea...

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

#6
GeorgetaR

GeorgetaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 29 august 2006 - 17:45

quote:
Originally posted by Wudy

nu la fel, vreau sa modofc, sa maresc camerele si mai multe artificii. Stiti cumva, aceasta autorizatie de constructie poate dura pana la 1 an si jumatate asa cum am auzit eu?



Daca vrei sa stii cat dureaza pana la obtinerea autorizatiei, ti-a raspuns Gandacel. Daca vrei sa stii in cat timp trebuie sa termini constructia de la eliberarea autorizatiei atunci termenul e de un an dar se poate prelungi dup-aia.


[hopsieu]

#7
Wudy

Wudy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 638 mesaje

Postat 29 august 2006 - 18:53

Scuze ca nu am dat toate informatiile de la inceput.
Vreau sa daram din temelie, sa fac o noua fundatie, sa maresc camerele si posibil si mansarda daca nu o sa ma coste foarte mult.
Eu am intrebat orientativ, am crezut ca cineva s-a mai lovit de aceasta problema.
La primarie am sa merg cu siguranta ca sa aflu cu de-amanuntul ce trebuie sa contina dosarul pentru autorizatia de constructie.

Termenul pe care il spuneam mai sus, de un an si jumatate l-am aflat de la o colega care si-a depus dosar de autorizatie in februarie 2005 si i-a fost semnat in iulie 2006 dupa multa spaga plus amenda grasa pe care a primit-o ca s-a apucat de constructie inainte de aprobarea de constructie.

Multumesc frumos voua pentru sfaturi

#8
olim

olim

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.590 mesaje

Postat 02 septembrie 2006 - 14:32

Si pe mine ma intereseaza aceasta teme.
Noi am cumparat o casa de pamant cu o amprenta de 82 m2, pe o fundatie.Noi ne-am gandit sa o demolam si sa refacem peretii din caramida pe aceeasi fundatie, si sa facem si o mansarda pe ea, dar asta o vrem pe niste pilare.
Pentru asta am nevoie de autorizatii, mai ales ca respectpartea de jos?Dar pentru mansarda, ce acte am nevoie?
Multumesc anticipat pentru orice raspuns[bis]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -