Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fondul clasei, fondul scolii, obligatorii ?

scoala gradinita fondul clasei taxe

120 raspunsuri la acest subiect

#11
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 20:34

A, am uitat sa precizez esentialul...aia care strange banii e la per tu cu invatatoarea!!!



#12
papanash

papanash

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.197 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 20:34

fondul grupei 150 lei ( s-a plecat negocierea de la 250, atat s-a propus)

fondul pt gradi ( s-au rupt baterii, detergenti, tevi) 10 lei/copil

servetele, sapun, hartie igienica, fiecare cumpara si pune in dulapul propriu. Sapunul lichid, cu cat e mai bun cu atat trebuie pazit mai mult, de obicei "dispare" intr-o saptamana.

s-a facut cheta pt masina de tuns iarba, 5 ron/copil . cum a dat caldura au invadat tantarii prin curte ( au curte mare cat un parc) .

Incepusera sa aduca diverse reviste/carticele si sa le dea copiilor cu plata ulterioara, la astea au renuntat dupa ce le-am inapoiat desfacute din tipla, nefiind comandate de fapt de noi. si tot asa, diverse....se tot aduna...

a, ceva care n-o sa pot uita, pt Mos s-a propus suma de 350 lei/copil, nu mi-a venit sa cred, 2 parinti diferiti au venit cu propunerea asta. Dupa 2 ore de discutii au inteles ca nu traiesc pe aceeasi planeta cu noi, ceilalti. Mi-am atras "simpatia" cand am spus ca am cumparat cu banii astia cadouri pentru o casa de copii !!!



#13
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 20:39

Deci se poate si mai rau. Si la noi suntem "simpatizati" astia care obiectam.



#14
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 20:52

La gradi de stat: filmare si poze pt serbare 18 ron/copil, consumatie copii/cadou educatoare 25 ron/copil, total 43 ron. Mamica care strange banii este si ea la per tu cu educatoarele, insa are chitante pt absolut tot, ma bucur ca nu sunt eu in pielea ei.

 

Papanash, si noi am dat pana acum pt fiecare copil in parte: 6 role hartie igienica 3 straturi, 6 cutii servetele, 6 cutii servetele tip batista, 6 rezerve de sapun Protex/copil (aici am cam intrat in educatoare, nu cred ca princhindelul meu consuma atata sapun lichid) insa toate erau la comun, nu le avea puse in dulapiorul lui. Mos Craciun a fost fix nimic [clo] , cadoul a fost doar ce a dat statul (o jucarie de plus, un om de ciocolata, cateva bomboane) si a fost perfect, toata lumea a primit aceleasi prostii. [pk]

 

Nu am sponsorizat nici mobilier, nici aparatura tehnica, nimic-nimic.



#15
papanash

papanash

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.197 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 20:57

e prima oara cand aflu ca si statul da cadouri pt copii.



#16
laura-s

laura-s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 658 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 07:34

Noi la gradi plateam mai mult, decat acum la scoala; la gradi aveam 150 fondul grupei/ semestru si 100 fondul gradinitei/semestru; in plus se adunau bani (60 lei/semestru) pentru caiete speciale, 60 lei pt Mos Craciun, cam tot atat pentru Paste...

La scoala avem 20 lei/semestru fondul clasei si 25 lei/ semestru fondul scolii, asta in conditiile in care am cumparat fiecare parinte tot ce era necesar: hartie glasata, lipici, carioci, tot, tot; probabil din fondul clasei s-a cumparat: hartie xerox si creta; la toate cheltuielile astea se adauga caietele speciale (cam 60-70 lei/an), bani de Mos 15 lei, de 8 Martie 10 lei, de Paste 15 lei si acum de sfarsit de an 25 lei pt serbare si de 10 lei cumparam ceva carte care va fi data drept premiu de catre scoala....pe banii nostri; apoi in fiecare luna vine cel putin o revista la scola, care copii o comandasi noi o platim; dar am observat ca se poate sa nu dai fondul scolii....ieri la sedinta cu parintii un tatic a refuzat sa plateasca ....

 

Eu personal nu sunt de acord cu plata acestor fonduri, mai ales ca la noi in clasa nu e o transparenta totala a cheltuielilor.



#17
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 07:51

Roli, dar invatatoarea face discriminari intre copii pe motiv de dat sau nu bani ?



#18
Eleni

Eleni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 08:27

Eu zic ce am zis si la discutia similara de pe vechiul forum.
Aceste fonduri nu sunt obligatorii. Dar ajuta la facilitarea activitatii copiilor nostri. Stabilirea fondului se face unanim, si daca sunt 4 pupeze care sar cu gura, cei care tac ... sa plateasca. Pe mine ma enerveaza comentariile pe la colt.

Ai deschis Roli vreodata gura in sedinta sa spui ca e mult si ca te deranjeaza si nu ti se pare fair acest cost? Noi avem 30 de lei pe semestru. Am cumparat si imprimanta/xerox la clasa, incarcam tonerele, dar asta inseamna ca cineva se zbate sa caute cea mai buna oferta. Acest cineva sunt eu si tot eu tin si banii pentru care am justificare. Nu sunt de acord cu sumele mari si daca cineva ar fi propus sume aberante as fi deschis gura. Sa nu ai bani nu e o rusine. Nu vad de ce lasati aceste pupeze si invatatoarea sa faca legea. Imi pare rau, dar problema e la voi ca nu vorbiti. Vorbeste cu ceilalti parinti, cereti sedinta, modificati aceste decizii. Nu e in regula nici ca invatatoarea sa faca diferente si asta trebuie comunicat. Si la Mos Craciun, e ok sa ceri o suma modica (modica) pt ca toti copiii sa primeasca un ceva la fel de la gradi/scoala. Dar atat. Si eu cred ca voi, parintii nu va implicati suficient. Deschide gura si cere socoteala si vino cu o oferta mai ieftina. Despre asta e vorba. Omul ala care se agita isi ia din timpul lui, asa ca fii proactiva si sunt sigura ca nimeni nu te va certa. Sau daca o fac, sigur ai si tu parinti de partea ta... Nu ne certam, discutam.

Cere socoteala si pentru banii cheltuiti, e dreptul tau.

Iar revistele alea nu trebuie cumparate. Eu am reusit sa o invat pe Maria, dupa ce 2 ani a cumparat tot ce misca, sa inteleaga rostul lor, si acum isi ia doar ce o intereseaza.

Eu petrec mult timp implicandu-ma in activitatile clasei Mariei si ma deranjeaza comentariile celor care nu fac nimic. Dar nimic. Doar vorbesc. Am multi parinti in clasa groaznic de ocupati care au venit si m-au "mandatat" sa propun si sa fac chestii, sa am initiative pentru clasa si pentru copii. Sunt desigur si cei care nu vor, si foarte bine, nu participa, nu e obligatoriu. Dar sunt cei care nu fac, nu se implica, nu zic nu, dar comenteaza in parc sau la colt... well, asta nu-mi place.



#19
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 09:48

Alizee, pana acum nu cred, cel putin din ce povesteste fiu-meu. Om vedea pe mai departe.

Eleni, citeste cu atentie posturile anterioare si vei gasi raspunsuri la intrebarile care te framanta.

Cat despre comentatul pe la colturi sper ca vorbesti despre altii sau la modul general si ca nu ai avut in vedere sa ma jignest.


Editat de roli25, 31 mai 2013 - 09:50 .


#20
papanash

papanash

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.197 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 10:04

eu cred ca daca se va legaliza fondul clasei va trebui sa se schimbe si paragraful din Constitutie prin care se sustine ca invatamantul de stat este gratuit.

 

Asta cu vociferarea pe la colturi se practica peste tot ( general vorbim), pentru unii ocupatie, pentru altii sursa de socializare, ideea este ca se merge mult pe intimidare la sedinte, multi tac de teama ca sa nu le fie copilul tratat diferentiat, ca sunt mici, usor de constrans sa nu povesteasca pe-acasa, etc.

 





Etichetat si cu scoala, gradinita, fondul clasei, taxe

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -