Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Curs de cotizare (spaga) pentru inadaptati


5 raspunsuri la acest subiect

#1
ramiha

ramiha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 12 martie 2013 - 09:23

In discutia pe care am deschis-o aici: http://forum.desprec...alegerea-scolii
am primit multe sugestii de a "cotiza" (a da spaga) pentru ca [,] copilul meu sa fie admis in scoala pe care o doresc si de care nu apartin.

Acum, fetele care ati "cotizat" la scoala, spuneti-mi si mie va rog cum se face asta... eu nu am "cotizat" in viata mea - recunosc sunt o inadaptata - si simt un gol in stomac cand mi se spune ca sunt "egoista", ca "nu ma gandesc la copil", si ca trebuie sa o fac "pentru binele copilului".

Deci, dragele mele, dragii mei: cum o faci?

Te duci pur si simplu la persoana vizata, o ingramadesti intr-un colt - ca se presupune ca operatiunea tb sa fie secreta - si ii infingi un plic in buzunar? Cum abordezi problema?

Va rog, pe pasi, ca la prosti.

Si tineti cont de faptul ca nu am relatii.

Raluca
www.drepturile-gravidelor.ro

#2
usorlili

usorlili

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 250 mesaje

Postat 12 martie 2013 - 10:29

Eu am refuzat sa fac lucrul acesta la inscrierea in scoala a copilului. Am ales scoala de care apartinem. Alta inadaptata.






[flo] Parerea mea [flo]

#3
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 12 martie 2013 - 11:10

Si eu ma inscriu la inadaptate.
La primul copil mi-au respins dosarul (nu dadusem nimic) la scoala la care am vrut initial. L-au primit fara spaga la o alta (f buna si cautata).
La al doilea copil, anul trecut, iar nu mai aveam cum sa-l inscriu in scoala in care invata fratele mai mare. Ni s-a sugerat ca dupa inscrierea celor cu resedinta nu vor mai fi locuri. Asa a fost. Au ramas 5 locuri pentru etapa a doua si nu vreau sa stiu cum au facut cei 5...Am reusit sa ma descurc cu o colega si sa imi fac flotant la ea. Asa am apartinut de scoala si nu am mai dat nimic. Toata afacerea m-a costat 4 lei la politie si o ciocolata pt colega.
Cat despre invatatoare...la primul copil nu cunosteam pe nimeni si a fost repartizat la cea care era noua in scoala. A fost ok. La cel mic am intrebat si eu la invatatoarea celui mare, la un coleg de sport al celui mare...si a fost aceeasi recomandare. Oamenii respectivi au vorbit cu invatatoarea "de principiu". Dupa inscriere am luat un buchet de flori si ne-am dus sa ne cunoastem. Atat. Nu am dat nimic altceva. Si repet ca vorbim de o scoala acum considerata buna (a fost chiar in reportajele de anul trecut alaturi de Liceul German, scoala 5...).
Daca o scoala e obligata sa ia copiii din zona arontata...aveti grija sa va arondati [:D]. Fara spagi si alte minuni.

Anya

#4
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 12 martie 2013 - 11:34

pai si "arondarea" asta tot o smechereala e...nu ar fi smechereala daca iti schimbi domiciliu cu adevarat

eu nu am copil de scoala si mai e mult pana departe...dar din amintirile pee care le am cu experientele rudelor, prietenilor, colegilor de munca cu spaga se merge ori cu tupeu si se infinge plicul in buzunaru lcuiva, cu speranta ca vei obtine ce iti doresti, ori se cauta pile sus, pe la inspectorate, minister care iti fac "trimitere" la persoana care merita spaga si care poate sa faca ceva cu siguranta, ori se merge in chip de "ce multi bani am si cum se vedee pe mine, ete ce geanta si ce portofel imense am"...as putea sa va renovez, dotez o clasa...chiar doua....

Nina,mami de, [fetita]




#5
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 12 martie 2013 - 14:57

De acord! Doar ca varianta actuala a legii iti da trei alternative:
- o "smechereala" in limitele legii
- spaga
- bafta (sa mai prinzi loc la sfarsit)
Fiecare alege cum crede.

Anya


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -