Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum sa anunt/abordez copilul?


47 raspunsuri la acest subiect

#41
mariavi67

mariavi67

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 06 februarie 2013 - 04:45

Ana, nu e diagnostic medical ceea ce stabilesc comisiile alea scolare, e doar o incadrare intr-una din cele 13 categorii de disbilitati prevazute de legea educatiei din SUA. Aici explica mai bine.http://texasprojectfirst.org/DiagnosisVSDisability.html

Poate sa vina copilul cu diagnostic medical de autism de la spitalul x si scoala sa il incadreze doar la SI (speech) si sa ii ofere niste ore de logopedie cum i s-a intamplat fetitei lui msl. De asemenea, daca un copil e "identificat" de scoala ca avand autism, nu se poate duce la o clinica privata sa faca terapie si sa fie decontata de asigurai pe baza hartiei de la scoala ci are nevoie de un diagnostic medical de la un doctor din afara scolii.

"The greatest discovery of my generation is that a human being can alter his life by altering his attitudes of mind." - William James

#42
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 06 februarie 2013 - 05:25

Citat:
citat din mesajul lui parpalak
bird70, poate-ti fac o vizita, sa-i explici si lu fi-miu, ca noi sintem toti asa [:)]

In cazul asta e mult mai usor sa-i explici copilului. Poti spune ca si voi aveti dificultati cu una si alta, si ca el fiind copilul vostru v-a mostenit. Important este sa nu insisti pe partile negative si sa scoti in evidenta cele pozitive in prima faza pana se obisnuieste cu ideea. Si sub nici o forma sa nu-i induci ideea ca e ceva rau in a fi autist, sau ca trebuie sa se ascunda, etc.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
“It is our choices...that show what we truly are, far more than our abilities.” Albus Dumbledore



#43
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 11 februarie 2013 - 01:22

parpalak, inca ceva:

cu mare probabilitate de la pediatru vei primi formulare pe care sa le completeze si scoala. nu lasa formularul sa circule de scoala la pediatru fara sa vezi si sa discuti si tu cu scoala ce au scris ei acolo. e bine sa nu ai surprize

_______________________

#44
cristina26

cristina26

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.017 mesaje

Postat 12 februarie 2013 - 18:32


Am scris mesajul asta de 10 ori cel putin. As fi vrut ca mesajul initial sa iti dea confort si nu durere... imi pare tare rau... am vrut sa iti scriu si eu ceva prin care sa iti arat ca sunt alaturi de tine si ca imi pasa...Imi pare rau, atat de rau, departe de mine a fost gandul de a te necaji... Iarta-ma te rog!Sper din tot sufletul sa aveti parte numai de bine cu toti!Am gasit asta pe internet, sper sa te ajute:http://theautismblog.seattlechildrens.org/telling-your-child-they-have-autism/Eu cred ca Paul al meu ar fi avut si el semne de autism (nu ii placea sa fie tinut in brate, iar daca il luam se invartea cu spatele la mine... nu a zambit decat cu mult dupa 6 saptamani etc - de asta stiu eu semnele de autism la bebelusi, ca am tot citit, pentru ca vroiam sa vad daca Paul al meu le prezinta pe toate-). El a avut atat de multe probleme si era asa de mic, asa ca nu am vrut sa il testam si pentru asta decat cand v-a fi mare...Ingrid; Ziua Ingridutzei copiii nostri; ingerasul meu Paul

#45
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 13 februarie 2013 - 08:51

Citat:
citat din mesajul lui parpalak

Draga cristina26, vreau sa-ti spun ca apreciez intentia si vorba buna si ma simt oarecum incurajata si ceva mai linistita. [...] Sper din suflet sa nu te superi pe mine.

Si na, am omis sa zic sa nu te superi nici pe tine. M-am enervat, mi-a trecut, da' acu's in faza "assertive", tre sa dau explicatii amanuntite, complete si detaliate... Daca vreodata ti-o iei in freza cind tu vrei numai s-ajuti, trebe doar sa le dai oleaca de timp, sa-si vina in fire.. la pesoanele cu mustarul mai sprintar.. Si adevarul e ca eu gestionez stressul tot mai prost in ultima vreme...
Da' ce tre sa retii e rezumatul, adica ce-i bolduit mai sus, mai zic odata: chiar apreciez vorba buna si am simtit incurajarea si linistea. Acu lucru de zor sa nu ma mai simt infiorator de prost ca uite cite probleme ti-ai facut... mai ales ca eu mari lipsuri la a spune cuiva ca-i sint alaturi si ca-mi pasa..
In rezumat, stai linistita si nu-ti fa probleme, ca ce-ai vrut sa spui a ajuns pina la urma la detinatie, chiar daca erau paraziti la receptie. Ma uit miine la link, ca acu'i aproape miezul noptii..

bird70, mai mie mi se pare mai greu, ca noi nu le privim ca plusuri si minusuri ci ca "normale".

M-am intilnit azi cu psiholoaga, am luat in primire raportul de 8 pagini, nu vad cum il faxez.. ii cerusem o versiune de o pagina, a ramas in aer.. Am discutat si pe scurt despre cum sa discutam, cam ce mi-ati zis si voi, acu tre doar sa lucrez sa-mi pastrez intonatia optimista.

aqai, multam de tip. Regula generala pare sa fie oricum "stai cu ochii pe ei". Vorbisem cu scoala prin octombrie de occupational therapy pentru fine motor skills si-mi aduc aminte saptamina trecuta ca n-am semnat nimic pt asta (fapt demn de remarcat avind in vedere cite am semnat), asa c-o iau la rost pe social worker(itza?) asa ca azi am mai semnat o tura..

Va pupa mama.

#46
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 13 februarie 2013 - 19:15

parpalak, pt fine motor skills si occupational therapy... pot sa spun ca din ceea ce ne-a spus noua scoala, lista de asteptare e de cativa ani. intereseaza-te si ia si alte masuri daca e cazul, nu astepta doar asta.

_______________________

#47
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 14 februarie 2013 - 02:48

Aqai, azi deja m-au sunat de la centrul de coordonare si mi-au zis ca saptamina asta, cel tirziu cealalta tre sa ma sune firma.. x.. ca merg cu contractori.. si ca daca nu ma suna sa o sun pe ea inapoi (sa le traga suturi ca sa ma sune).. Deci ma-ntelegi, sa fac atac de cord nu alta.. Da' oricum mai trag cu okiu la subiectul de mai sus/jos, asa ca pina una alta ma bucur ca fi-miu si-a luat obiceiul sa framinte o bucata de silly putty cam intarita. Se pare ca avem probleme si la gross motor skills, pe la scoala se pare ca se impiedica des si-si tot scapa vraful de carti pe care tre sa le care de la ghiozdan pina in clasa.. Mai vedem..

Curaj cu "discutia" inca nu mi-am facut..


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -