Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre copii la interviu


43 raspunsuri la acest subiect

#11
coracora

coracora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 26 octombrie 2012 - 20:02

Suna aiurea, insa copiii reprezinta un minus.
Firmele care intampina cu bratele deschise mamele de copii mici sunt extrem de rare. Targetul final este maximizarea profitului, deci inconvenientele de genul "intarzii ca trebuie sa merg la medic cu cel mic" sau "azi nu am cum sa ma prezint la birou pentru ca bona nu poate sa vina" nu prea au loc in atingerea acestui tel.
Doar cine stie cum sa nimeresti intr-o firma in care prosperitatea sa fie atat de mare, incat managerilor sa li se mai inmoaie inima cu gandul la tinerele mame, nu numai sa le straluceasca ochii cand aud de bonusuri pt targeturi indeplinite.


#12
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 octombrie 2012 - 20:07

Mickyy cind am spus "tu"nu m-am referit la tine personal,era un mesaj cu caracter general!

M-am exprimat nefericit acolo cu CIC-ul "obligatoriu"de 2 ani,asa este cum spui tu,ins ain general tendintza este de a se beneficia la maxim de CIC,indiferent ca e 2 sau cit mai este acum!

Coracaora, exact asa este situatzia,la fel vad si eu!

Dana

#13
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 27 octombrie 2012 - 10:27

Maximizarea profitului depinde de ce anume face angajatul, nu cate ore sta la munca. De asta firmele din IT permit program flexibil sau lucrul de acasa. Am avut o colega care venea la 7 dimineata (in mod normal programul incepea la 9) si pleca la 15, tocmai ca sa stea mai mult cu fetita si nimeni nu s-a sesizat pe tema asta.

Dana & [copil] Amelia (21.06.2011)

#14
coracora

coracora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 27 octombrie 2012 - 11:34

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana

Maximizarea profitului depinde de ce anume face angajatul, nu cate ore sta la munca. De asta firmele din IT permit program flexibil sau lucrul de acasa. Am avut o colega care venea la 7 dimineata (in mod normal programul incepea la 9) si pleca la 15, tocmai ca sa stea mai mult cu fetita si nimeni nu s-a sesizat pe tema asta.

Dana & [copil] Amelia (21.06.2011)


Astea sunt cazuri oarecum rare (vezi domeniul IT). In general, majoritatea firmelor interactioneaza cu alte firme pe parcurul zilei de munca, de aceea e important ca working hours sa fie bine stabilite si convenabile pentru toata lumea. Daca lucrezi cu oameni de pe toate meridianele lumii, atunci problema se complica exponential.
Asadar maximizarea profitului depinde nu numai de ceea ce face angajatul dar si de o anumita disponibilitate a firmei atat fata de clienti, cat si fata de furnizori, terti, samd.


#15
ileana

ileana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 492 mesaje

Postat 05 noiembrie 2012 - 01:43

minus.minus. minus.
Daca mai ai si 2 prescolari sau in inv. primar...
Culmea e ca inainte sa-i am era un minus ca nu-i am...ca eram intrebata :
I: "Copii?"
R""Nu"...
I:"Dar o sa vreti..."
...si mai debifam o sansa...

acum:

I : "Copii"
R: "Da"
I: "Ce varsta"
R : "acum ...mari " ( au 5 ani si 10 luni...)

Pana am invatat sa raspund asa a trecuta o buna perioada de timp....cand raspundeam "la gradinita" vedeam cum de inverzesc doamnele /domnisoarele de la HR...

Si daca tot e subiectul aici...intreb si eu...
Ele au copii?
Se descurca?
De ce cred ca cine vine la un interviu pt un job si are copii nu s-ar descurca?
Poate-si face o persoana care lucreaza in domeniul HR timp sa dea un sfat legat de ce-ar trebui/ ce si-ar dorii sa auda la un interviu pe teme asta...

MERCI,


ileana

#16
ileana

ileana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 492 mesaje

Postat 05 noiembrie 2012 - 01:46

wow...am descoperit ca am 10 ani de cand sunt inregistrata pe DC...


Citat:
citat din mesajul lui ileana

minus.minus. minus.
Daca mai ai si 2 prescolari sau in inv. primar...
Culmea e ca inainte sa-i am era un minus ca nu-i am...ca eram intrebata :
I: "Copii?"
R""Nu"...
I:"Dar o sa vreti..."
...si mai debifam o sansa...

acum:

I : "Copii"
R: "Da"
I: "Ce varsta"
R : "acum ...mari " ( au 5 ani si 10 luni...)

Pana am invatat sa raspund asa a trecuta o buna perioada de timp....cand raspundeam "la gradinita" vedeam cum de inverzesc doamnele /domnisoarele de la HR...

Si daca tot e subiectul aici...intreb si eu...
Ele au copii?
Se descurca?
De ce cred ca cine vine la un interviu pt un job si are copii nu s-ar descurca?
Poate-si face o persoana care lucreaza in domeniul HR timp sa dea un sfat legat de ce-ar trebui/ ce si-ar dorii sa auda la un interviu pe teme asta...

MERCI,


ileana


ileana

#17
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 08 noiembrie 2012 - 09:44

Citat:
"la gradinita" vedeam cum de inverzesc doamnele /domnisoarele de la HR...


Asta e narav de firma romaneasca [bang] Tocmai ce-am batut palma cu cineva de la o firma straina, managerul are si el un copil de 2 ani, sunt colegi in echipa care au copii de 2 luni...oameni suntem si, daca ne facem treaba, nu vad de ce copiii ar fi un impediment. Chiar managerul mi-a zis ca programul e flexibil, "o sa aveti nevoie de timp dimineata poate pentru o programare la medic"...deci se poate.

Hm, poate ar trebui sa mentionez totusi ca e vorba de IT.

Dana & [copil] Amelia (21.06.2011)

#18
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 08 noiembrie 2012 - 12:29

Din experienta strict personala: fiintele de la Personal nu au copii, unele nici maritate nu sunt. [:D]

Imi amintesc si-acum dupa 3 ani cum se mira o fiinta de-asta cand am refuzat program de noapte si deplasari la domicilii neinsotita pe motiv ca am copil mic care are nevoie de mama lui, nu sa fiu caz de stiri de la ora 5. Si-acum am accese de panica la garzi, caci nu-i nimeni in zona, nici macar buton de panica nu avem. Dar probabil ca si nevoia de bani si un grad de inconstienta ma fac sa accept acest program. Si faptul ca am sotul responsabil cu copilul.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#19
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 08 noiembrie 2012 - 15:40

Bine zis "fiinte", unele-s atat de asexuate ca nu le poti categorisi...[:D]

Dana & [copil] Amelia (21.06.2011)

#20
msl1

msl1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 909 mesaje

Postat 08 noiembrie 2012 - 20:21

F interesant cum in Ro se leaga la angajare de copii/maritis; nu prea stiam treaba asta desi o banuiam ca daca vrei sa lucrezi in ceva firma mare este important sa fi liber sau cu timp disponibil; la ultimul servici in Ro nu am fost intrebata daca am copii sau nu prea putin ii interesa; si inainte se presupunea ca nu am/nu sint maritata asa ca nu m-au intrebat;
Dar aici este ilegal sa te intrebe ceva de copii/maritis sau alte chestiuni personale; daca ai copii ii treaba ta cum iti gestionezi timpul si copii; nu poti face fata si lipsesti te da afara si gata; recent un coleg a fost dat afara pt ca a intirziat prea mult (avem un sistem cu puncte cind le "termini" din cauza lipsei- zbori!)si nu era nici cu copii si nici insurat...
Cind m-am angajat, in formularul completat nu era nici o intrebare despre copii sau daca sint casatorita, totusi tipul care m-a angajat m-a intrebat din curiozitate cred daca-s maritata, si i-am raspuns dar stiu sigur ca a fost ilegala intrebarea.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -