Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre copii la interviu


43 raspunsuri la acest subiect

#41
lara_c

lara_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 869 mesaje

Postat 21 noiembrie 2012 - 13:37

Citat:
citat din mesajul lui XIO



Asta nu este doar in Romania, in Germania am fost instruiti cum s a mergem la interviu, cum sa fim imbracati, cum sa ne uitam, cat de tare sa strangi mana, ce sa spui, ce sa nu spui.
Aici se pune f mare accent pe 'chimie', poti sa ai in CV 10000 de titluri, daca nu te potrivesti cu angajatorul nu esti angajat si gata.









**Fur is for petting***

http://www.facebook....tiicaini?ref=ts
http://www.facebook....100001793812916





Eu am facut un astfel de curs la British Council in Bucuresti prin 2006 ....trainerul a mentionat si ce PARFUM sa NU folosesti...Ne-a dat o lista cu parfumuri f cunoscute care sunt fie prea dulci, ametitoare fie prea puternice. Enervante cu alte cuvinte si in cantitati mici intr-o camera de obicei de marime nu f mare unde pot sa fie si 10 oameni care te intervieveaza.
Nu stiu daca mai au cursul dar mie mi s-a parut extrem de interesant. Mult accent pt cum ne pregatim pentru interviu si cum ne schimbam CV-ul de fiecare data cand aplicam pt un post- concept nou la vremea respectiva .

#42
lara_c

lara_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 869 mesaje

Postat 21 noiembrie 2012 - 13:58

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana

Maximizarea profitului depinde de ce anume face angajatul, nu cate ore sta la munca. De asta firmele din IT permit program flexibil sau lucrul de acasa. Am avut o colega care venea la 7 dimineata (in mod normal programul incepea la 9) si pleca la 15, tocmai ca sa stea mai mult cu fetita si nimeni nu s-a sesizat pe tema asta.

Dana & [copil] Amelia (21.06.2011)




Astea sunt cazuri oarecum rare (vezi domeniul IT). In general, majoritatea firmelor interactioneaza cu alte firme pe parcurul zilei de munca, de aceea e important ca working hours sa fie bine stabilite si convenabile pentru toata lumea. Daca lucrezi cu oameni de pe toate meridianele lumii, atunci problema se complica exponential.
Asadar maximizarea profitului depinde nu numai de ceea ce face angajatul dar si de o anumita disponibilitate a firmei atat fata de clienti, cat si fata de furnizori, terti, samd.



Din pacate sunt rare in Romania.
Oare pana cand?De ce e chiar atat de greu sa se schimbe mentalitatea?
Eu am o colega ( fosta de acum caci tocmai am inceput un nou serviciu) care incepe la 9.30 in loc de 8 ca sa isi plimbe cainele pe lumina.
E dreptul ei de angajat sa ceara flexi time si pt caine daca vrea. Pleaca evident mai tarziu si isi indeplineste atat sarcinile cat si toate orele de program.
Ideea e ca daca institutia nu pierde nimic e in interesul lor sa isi faca angajatii cat mai multumiti.

#43
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 21 noiembrie 2012 - 15:39

N-am mai fost demult la un interviu pentru ca sunt multumita cu jobul actual, cu modul in care s-au comportat cu mine cat am fost in cic (firesc, adica)... program felxibil, etc
Dar... daca as merge la interviuri n-as vrea sa ajung la un angajator care vede un lucru negativ in avea familie si copii. Lucrez tot in domeniul IT, poate sutem noi mai norocosi ca avem de unde alege (desi de cand cu criza lumea e mult mai prudenta la miscari)... dar eu vad slujba ca pe un parteneriat: si angajatul si angajatorul trebuie sa fie multumiti. In genere am intalnit mai des parerea: familie, copii, credite inseamna mai multa responsabilitate si erau bine vazute ( te leaga de glie si vei fi mai stabil).
Evident, nu exista retete general valabile.
Iar eu la HR am intalnit multe persoane dragute. :)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -