Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici(24)


66 raspunsuri la acest subiect

#61
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 15:37

Histamina, chiar imi era dor de mesajele tale si de minunea ta cu ochii mari! Ma bucur ca ai mai dat un semn de viata... [flo2]



#62
Ginger01

Ginger01

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 888 mesaje

Postat 26 noiembrie 2013 - 13:56

Danylini - cum e prichindelul? sa ne scrii [flo2]  mult curaj  [flor]  [flor]  [flor]



#63
dalma

dalma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 07:31

Daria are 5 ani, impliniti in Noiembrie, 11, nascuta la 25/26 saptamani, 700 gr. E un copil perfect normal, a recuperate complet in greutate si inaltime, cel mai mult intre 3 si 5 ani, pana la 3 ani a fost vizibil mai mica si mai putin dezvoltata motric decat copii de aceasi varsta, dar noi am tratat-o intotdeauna ca pe un copil nascut la termen. Nu e bolnavicioasa, nu a facut nici un tratament in afara de controale periodice la kinetoterapeut  si evaluare psihologica pana la 1 an jumate. E voia lui Dumnezeu in toate, noi am fost extreme de norocosi si binecuvantati.



#64
STMaria

STMaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 05 mai 2014 - 09:49

Buna fetele scriu si eu aici pt ca si eu am nascut prematur la 34 saptamani o fetita de 2200 g ,apgar 6, nu am avut probleme f mari , am stat 12 zile in spital din care 3 zile cu masca de oxigen si perfuzie cu glucoza, apoi a mancat doar san pana in prezent si sper sa continuam asa pana la 6 luni. Am stat in spital asa mult pt ca a facut icter de la incompatibilitatea rh, am iesit din spital cu 2040g , acum la 18 sapt si 12 corectate avem 5 kg isi tine capul cand o tin in brate , il mai scapa f puti si mai nou de ieri cand o pun pe burtica se impinge in maini si ridica capul. Ii dau vigantol, acid folic si fier. Plus ca gangureste de la 3 luni.

#65
alex2010

alex2010

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 05 mai 2014 - 19:35

Buna seara,

Am si eu un baietel pe nume Alex care are acum 4 ani si 2 luni,nascut la 28 de saptamani cu 1240 grame,tot asa a recuperat f bine in greutate si in inaltime,ce ma ingrijoreaza este faptul ca inca nu vorbeste cursiv,cunoaste f multe cuvinte si ma trezesc ca stie foarte multe, in special ce il intereseaza pe el (ex. calculator, telefon tableta) prinde din zbor fara sa ii explic,nu imi raspunde cu da si nu decat daca il pun eu sa zica,tin sa precizez ca am fost peste tot cu el la neurolog de nenumarate ori,la psiholog, pana si electroencefalograma o are facuta.Mi-am facut din nou programare acum la neurolog sa il mai vada,nu inteleg de ce inca nu si-a dat drumul la vorba, ar fi trebuit sa faca fraze deja sa spuna poezii,stiu ca poate am pretentii mari cateodata dar parca nici nu pot sta asa.Repeta f mult dupa mine de ex il intreb. Mami vrei banana?si imi raspunde ~vrei banana.sau zice doar banana.~Nu stiu cum sa-l fac sa inteleaga ca e o intrebare si trebuie sa imi raspunda cu da sau nu ca stie sa faca diferenta intre da si nu!As dori mult sa mai vb cu mamici care sunt in aceeasi situatie cu mine!Va pup si va doresc multa sanatate!alina 



#66
Ginger01

Ginger01

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 888 mesaje

Postat 08 mai 2014 - 14:24

Curaj fetelor.Copii sunt luptatori !

Alex , dr. pediatru ce zice? Copii mei, nascuti de 2 kile au fost monitorizati pana la 1 an de spitalul unde i-am nascut.Stiu ca in Romania nu sunt aceleasi conditii dar cred ca pediatra ta te-a indrumat si ti-a explicat cum e dezvoltarea unui prematur , mai ales ca al tau e nascut asa repede,nu?

Oricum , daca ai facut atatea examene , ce ti-au spus? 

Poate te ingrijorezi tu prea mult  ca faci diferenta intre alti copii care sunt nascuti la termen si ti se pare mare diferenta.Gandeste-te ca el s-a nascut cu 11-12 saptamani mai repede.

Daca nu da semne ca are retard nu cred ca trebuie sa te sperii.Copii prematuri grav au nevoie de mai mult timp sa recupereze.

Sa ne mai scrii .Pupici  [flo2]



#67
ymellda

ymellda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 07:24

Bebelusul meu are 18 luni, varsta reala. S-a nascut la 27 de saptamani, cu 630g. Am avut conditii excelente si acum suntem bine. Inca nu vorbeste, insa. Repeta cateva cuvinte, foarte putine dupa mine, si restul pe limba lui.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -