Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici(24)


66 raspunsuri la acest subiect

#51
danylini

danylini

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 20:49

buna ziua,

 

Din pacate ma alatur si eu voua..... puiul meu s-a nascut la 33 de saptamani si 2.440 kg. Problema este ca niciodata nu s-a pus problema unei nasteri premature si nu am facut acea injectie cu cortizon dc nu ma insel ptr a i se dezvolta plamanii.... Astazi are 7 zile de cand a venit pe lume , a scazut in greutate cu 300 de grame si de 2 zile respira cu ajutorul aparatului cu 80% fata de 100% inainte. Sunt disperata!!!!!! Cand il vad acolo fara vlaga si neajutorat... dr spun ca situatia lui e stabila dar ca nu pot spune ca va fii bine sau nu....

 

Va rog sa imi spuneti ce sanse avem , cu ce il pot ajuta....



#52
Ginger01

Ginger01

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 888 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 17:01

Stai linistita Danylini, o sa fie bine,ai sa vezi.Tu trebuie sa fii tare, sa stai cat poti cu el si tine-i manutza daca te lasa medicii saula piepul tau sa te simta.

La 2400 de grame e foarte Ok, am vazut copilasi si de 500 grame.Ai mei s-au nascut la 37 saptamani cu crestere oprita la 33 de cate 2000 gr fiecare.Eu am facut injectiile pentru ca era la risc dar , am avut alte probleme grave cu unul din copii.Acum am doi flacaiasi de 5,11 luni .Am vazut la neonatologie prematura foarte multi copii nascuti prematur in cele 3 luni petrecute acolo.Toti au fost bine ,au crescut si au recuperat foarte bine.

Ai incredere in micutzul tau , o sa creasca si o sa respire singur peste putine zile,vei vedea.Daca medicul zice ca e stabil , asa e , altfel iti spunea care sunt sansele. E un copil mare doar ca a venit pe nesteptat, ii trebuie si lui timp sa se adapteze,asa ca stai linistita,draga mea.

sa scrii cum evolueaza, sunt aici multe mame care au trecut prin aceasi situatie.



#53
Ginger01

Ginger01

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 888 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 17:03

Stai linistita Danylini, o sa fie bine,ai sa vezi.Tu trebuie sa fii tare, sa stai cat poti cu el si tine-i manutza daca te lasa medicii saula piepul tau sa te simta.

La 2400 de grame e foarte Ok, am vazut copilasi si de 500 grame.Ai mei s-au nascut la 37 saptamani cu crestere oprita la 33 de cate 2000 gr fiecare.Eu am facut injectiile pentru ca era la risc dar , am avut alte probleme grave cu unul din copii.Acum am doi flacaiasi de 5,11 luni .Am vazut la neonatologie prematura foarte multi copii nascuti prematur in cele 3 luni petrecute acolo.Toti au fost bine ,au crescut si au recuperat foarte bine.

Ai incredere in micutzul tau , o sa creasca si o sa respire singur peste putine zile,vei vedea.Daca medicul zice ca e stabil , asa e , altfel iti spunea care sunt sansele. E un copil mare doar ca a venit pe nesteptat, ii trebuie si lui timp sa se adapteze,asa ca stai linistita,draga mea.

sa scrii cum evolueaza, sunt aici multe mame care au trecut prin aceasi situatie.



#54
Ginger01

Ginger01

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 888 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 17:04

nu stiu de ce l-a dublat...


Editat de Ginger01, 09 noiembrie 2013 - 17:08 .


#55
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 16 noiembrie 2013 - 17:03

buna ziua,

 

Din pacate ma alatur si eu voua..... puiul meu s-a nascut la 33 de saptamani si 2.440 kg. Problema este ca niciodata nu s-a pus problema unei nasteri premature si nu am facut acea injectie cu cortizon dc nu ma insel ptr a i se dezvolta plamanii.... Astazi are 7 zile de cand a venit pe lume , a scazut in greutate cu 300 de grame si de 2 zile respira cu ajutorul aparatului cu 80% fata de 100% inainte. Sunt disperata!!!!!! Cand il vad acolo fara vlaga si neajutorat... dr spun ca situatia lui e stabila dar ca nu pot spune ca va fii bine sau nu....

 

Va rog sa imi spuneti ce sanse avem , cu ce il pot ajuta....

 

Cred ca cel mai important acum este sa fiti uniti ca familie. Am un prieten bun cu un copil nascut prematur cu greutate de 2200. Fetita a stat aproape jumatate de an in spital si s-a luptat.... Acum are 4 ani si este normala!

 

Rog pe alte mame care au trecut prin experiente similare sa o incurajeze pe

si sa ii dea sfaturi din experienta prin care au trecut!

 

De asemenea recomand si aceste articole: http://www.desprecop...ul-prematur.htm



#56
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 16 noiembrie 2013 - 17:04



buna ziua,

 

Din pacate ma alatur si eu voua..... puiul meu s-a nascut la 33 de saptamani si 2.440 kg. Problema este ca niciodata nu s-a pus problema unei nasteri premature si nu am facut acea injectie cu cortizon dc nu ma insel ptr a i se dezvolta plamanii.... Astazi are 7 zile de cand a venit pe lume , a scazut in greutate cu 300 de grame si de 2 zile respira cu ajutorul aparatului cu 80% fata de 100% inainte. Sunt disperata!!!!!! Cand il vad acolo fara vlaga si neajutorat... dr spun ca situatia lui e stabila dar ca nu pot spune ca va fii bine sau nu....

 

Va rog sa imi spuneti ce sanse avem , cu ce il pot ajuta....

 

Cred ca cel mai important acum este sa fiti uniti ca familie. Am un prieten bun cu un copil nascut prematur cu greutate de 2200. Fetita a stat aproape jumatate de an in spital si s-a luptat.... Acum are 4 ani si este normala!

 

Rog pe alte mame care au trecut prin experiente similare sa o incurajeze pe

si sa ii dea sfaturi din experienta prin care au trecut!

 

De asemenea recomand si aceste articole: http://www.desprecop...-prematuri.html



#57
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 16 noiembrie 2013 - 17:06

buna ziua,

 

Din pacate ma alatur si eu voua..... puiul meu s-a nascut la 33 de saptamani si 2.440 kg. Problema este ca niciodata nu s-a pus problema unei nasteri premature si nu am facut acea injectie cu cortizon dc nu ma insel ptr a i se dezvolta plamanii.... Astazi are 7 zile de cand a venit pe lume , a scazut in greutate cu 300 de grame si de 2 zile respira cu ajutorul aparatului cu 80% fata de 100% inainte. Sunt disperata!!!!!! Cand il vad acolo fara vlaga si neajutorat... dr spun ca situatia lui e stabila dar ca nu pot spune ca va fii bine sau nu....

 

Va rog sa imi spuneti ce sanse avem , cu ce il pot ajuta....

 

Cred ca cel mai important acum este sa fiti uniti ca familie. Am un prieten bun cu un copil nascut prematur cu greutate de 2200. Fetita a stat aproape jumatate de an in spital si s-a luptat.... Acum are 4 ani si este normala!

 

Rog pe alte mame care au trecut prin experiente similare sa o incurajeze pe

si sa ii dea sfaturi din experienta prin care au trecut!

 

De asemenea recomand si aceste articole: http://www.desprecop...ul-prematur.htm



#58
danylini

danylini

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 17 noiembrie 2013 - 14:09

Buna,

 

Multumesc frumos de incurajari, e foarte greu, ba groaznic de greu, noroc ca sotul e cu mine ca altfel imi pierdeam mintile..... suntem disperati...... Are infectie cu Klebsiella , care e foarte periculoasa, am citit ca sunt doar 50% de supravietuire. El este un luptator, fizic se vad progrese dar din analize inca nu.... Doar timpul va decide, asta spun dr. , este intr-o sectie foarte dotata si cu dr experimentati, primeste antibiotic dar depinde si de trupul lui cate resurse are..... Nimeni nu vrea sa ne dea sperante dar nici nu spun ca nu exista, spun ca trebuie sa asteptam... Ti se rupe sufletul cand il vezi ce chinuit e...



#59
Ginger01

Ginger01

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 888 mesaje

Postat 18 noiembrie 2013 - 15:30

Danylini, hai sa-ti spun si noi prin ce-am trecut.Puiutii mei s-au nascut de 2 kile (la 35 saptamani nu la 37 cum am scris, am gresit ) fiecare.Mihai a fost operat la 2 ore dupa nastere si i-a fost rezectat o bucata de intestin.A stat 3 luni la spital din care 2 luni jumate fara sa poata bea un strop e lapte, a fost alimentat exclusiv prin perfuzie(si in cap avea perfuzii ca nu mai suportau venutzele de la maini si picioare).A facut de vreo 3 ori infectie grava , aproape septicemie...la 3 luni avea 3 kilograme...fratele lui avea 6 kg.

Am stat toata ziua cu el si-l tineam de manutza si piciorus prin gaura de la incubator si intrebam pe Cel de Sus cu ce am gresit ca el trebuie sa sufere atat de mult...Tosusi sa stii ca sunt foarte rezistenti , chiar daca sunt prematuri.

Stai cat poti cu el, copii simt prezenta mamei si crede-ma ca face mult.

Tine-ne la curent cu evolutia si fa-ti putere,ai sa vezi ca pana la urma vei veni cu el acasa.



#60
histamina

histamina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.285 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 15:00

Danylini

am nascut in prima zi a saptamanii 33, un copil oprit din evolutie in saptamana 29, 1.800 si 42 de cm, cu ; hemoragie cerebrala, detresa respiratorie, circulara de cordoncvadrupla, dismatur, cu functiile vitale varza.

botezat urgent. dupa botez, minue, miracol,incepe sa functioneze renal, ar emeconiu, e gavat, intubat.

o luna in spital, 2 ani de lupta dupa aceea, de 3 ani si ceva n-am dormit,dar:

are 3 ani si un pic, creier de 6 si e superb si mor d eiubire dupa el.

f improtant pt tine:

exista hainute speciale pt prematuri, in auchan, dar si pe net. au alt bumbac.

eu am fost mama cangur. a ajutat enrom.

pt fiecare 100 de gr sub 2,500 kg, temperatura ambientala creste cu un grad.

prematurii reactioneaza f bine la chopin.

o mare rugaminte:fara vizite. deloc.

alaptarea e cel mai bun lucru pt copilul tau.

eu m-am impartasit saptamanal.mi s eparea superb si nu acceptam ca ar eo problema. ii spuneam mereu: esti un invingator si ma strangea de manuta.

te ajut cu mar eplacere.

curaj!

si eu sunt o esenta tare




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -