Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 2 voturi

Sa vorbim despre autism..


13 raspunsuri la acest subiect

#1
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 22 martie 2012 - 21:33

Buna fetelor, ma adresez in special mamicilor si taticilor care au un copil special..un copil autist..
Luni noi am facut un test Portage lui Iustin (1 an si 10 luni) in urma caruia ni s-a spus ca se afla undeva intre non autism si autism moderat...(29 puncte)/..vreau sa mentionez ca la vreo 10 intrebari am raspuns cu nu pt ca nu l-am pus pe Iustin sa faca ceea ce ma intreba in test..am incercat acasa sa ii dau sa pape cu lingurita (raspunsesem cu nu) si mananca..inca ce mananca..la fel si cu bautul din cana..nu il pusesem dar bea..Mi s-a zis ca singurul aspect care i-ar duce cu gandul la autism ar fi faputl ca se invarte..in rest el e ff sociabil..cand se invarte ne cauta atentia..adica nu s-a invartit niciodata stand singur in camera..si cand se invarte vrea sa-l aplaudam, daca nu aplaudam vine si ne ia mainile si ne pune sa batem sin palme..ne loveste palmele..nu are niciun stereotip, nu are preferinta pt o anumita jucarie, pt anumite texturi, pt anumite mancaruri..Insa nu raspunde la comenzi decat ff rar..si inca nu vorbeste decat in "limba lui"...Var rog pe toti parintii de copilasi cu autism sa imi impartasiti din experienta voastra..eu sunt terminata de cand am aflat acest rezultat..Mentionez ca nu a fost facut de un neuropsihiatru ci de un psiholog..ni s-a tecomandat terapie timp de 1 luna in care daca nu se vad progrese a zis ca ne trimit la neuro pt tratament...Cum sa procedez..cine imi poate da un diagnostic clar si in urma caror analize..eu nu pot da un tratament medicamentos unui copil care e doar "suspect" de autism..insa mi-e si frica ca daca ar avea autism si nu il tratez ar putea regresa..oare se poate asta??
Va rog, un sfat..suntem disperati..

#2
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 22 martie 2012 - 21:47

Hai sa va mai zic cate ceva din ceea ce stie sa fac..Stie sa danseze in ritmul muzicii, se joaca cucu-bau cu noi,daca ne ascundem vine si ne cauta, stie cand ii spui hai la nani ne ia de mana si ne duce in camera si se catara pe patut, cand ii e sete ne duce in bucatarie la bidonul de apa si arata cu degetul si uneori zice ap..daca ii e foame la fel ne duce si stie unde are biscuiti covrigi sau alte prajituri si ne arata ca vrea..mananca singur cu lingurita, bea cu cana(inca mai da pe el pt ca se grabeste), daca ii spunem scrie ia creionul si incepe sa mazgaleasca...sta mai mult de 20 min pe olita, dar tre sa ii dai si ocupatie..de tegula scriem...poate face un cub gen incastru, dar nu chiar toate piesele le nimereste, suprapune cateva cuburi, se joaca cu ceilalti copii, e inebunit dupa copii si dupa alte persoane in general..pt tati il venereaza..daca ii zicem n-ai voie nu pune mana, daca vrea o chestie si ii zicem ca nu are voie si o vrea atunci incepe sa se rasteasca la noi, dar in limba lui,se cearta tare cu noi..e un copil ff vesel..dar daca ii dau drumul la desene e ff atent acolo, raspunde greu..la fel si la reclame..

#3
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 22 martie 2012 - 21:58

Si tu esti o mare naiva daca accepti test Portage/diagnostic de la un psiholog si nu de la un medic neuropsihiatru cu experienta in asa ceva.

Citeste aici inainte de a avea idei preconcepute.

http://forum.desprec...-ale-autismului

Zau, Oana, Dragos a inceput sa vb cat de cat inteligibil la 2.4 ani dupa 6 luni de tratament cu neurostimulante (tonotil, encephabol,tanakan picaturi). Si a ajutat. Ce terapie vi s-a recomandat?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#4
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 22 martie 2012 - 22:24

Habar nu am..il ducem dimineata si sta acolo cu copii mitiotei..pana in 3 ani..prima saptamana ii lasa sa se joace, sa se acomodeze, pe urma incep terapii indibiduale, ni s-a zis ca ni se va permite sa asistam ca sa stim ce sa lucram cu el acasa..habar n-am in ce constau aceste terapii..la noi ieri a fost a foua zi sideja se acomodase bine, a plans ff putin cand l-am lasatr..in prima zi avea desenat pe manute o fata vesela si una trista..cand a ajuns acasa si l-am schimbat de pampers se uita cand la o mana cand la alta si zambea..habar n-am ce au facut acolo..ele le dau sa manance, nii aduce doar daca fac pe ei..in rest stau acolo cam 3 ore..

#5
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 22 martie 2012 - 22:41

el e cel mai mic din grupa si s-a acomodat cel mai repede..doar ca de ieri seara ii curge nasul si tre sa il tinem acasa k nu ni-l primeste racit..offfdeci iar intrerupem..o sa o luam de la capat cu adaptarea..

#6
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 23 martie 2012 - 02:15

Da-mi voie sa incerc sa ma lamuresc. Singurul lucru care te ingrijoreaza este ca 'se invarte'. Ce anume inseamna asta?

Ti-a iesit punctajul ca ai pus NU la nu mananca cu lingurita si nu bea din cana, dar tu nu ai incercat inca sa ii dai. La aproape 2 ani??? [bang] Cum mananca copilul tau de aproape 2 ani daca nu cu lingurita? Si pana la varsta asta nu ai incercat sa-i scoti biberonul? Si la ce alte intrebari ai pus NU desi tu nu ai incercat sa faci cu el? Iti da seama ca apare copilul cu retard in dezvoltare cand de fapt tu nici nu ai incercat sa il inveti lucruri normale pentru varsta lui?

Parerea mea e ca ai un copil normal. Sfatul meu e sa te apuci sa inveti copilul sa manance cu lingura si sa bea din cana, sa-l inveti sa fie independent si sa nu-l mai tratezi ca pe un bebelus ca nu este. Incurajeaza-l sa vorbeasca, petrece timp cu el, cititi, uitati-va in carti. Dai atentie si felicita-l cand vorbeste si face lucruri adecvate varstei nu cand se invarte.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



#7
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 23 martie 2012 - 02:42

Pai nu stabiliram la celalalt topic ca nu te-ai ocupat deloc de copil ( tu singurica ai declarat asta) si ca l-ai lasat in fata televizorului aproape 2 ani ??! N-are nimic copilul, din cauza lipsei de stimulare a ajuns asa. Sau nu ne zici tu totul ... dar dupa cum te descrii pe forum, cred mai degraba ca ai lenevit 2 ani de zile si te-a trezit acum realitatea :-(

Acum daca e racit sa se ocupe bunica lui de el, ca o face atat de bine, iar tu observa si invata si fa apoi la fel ca ea !



#8
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 23 martie 2012 - 12:49

Oana, nu inteleg. In primul mesaj zici ca nu ai incercat sa-i dai cu lingurita. In al doilea zici ca mananca singur cu lingurita. Cum vine asta?

Daca ii curge putin nasul l-ai declarat racit si nu l-ai mai dus la terapie.[bang]

Parerea mea e ca te-ai concentrat prea mult asupra bolilor (usoare, inerente si normale la varsta asta), ai facut mereu din tantar armasar si nu te-ai concentrat asupra a ceea ce era cu adevarat important, la a ajuta acest copil sa se dezvolte. Ai considerat ca daca i-ai dat antibioticul si biberonul te-ai ocupat destul de copil si ar fi cazul sa te duci la calcat, sa-ti faci datoria de gospodina.

Ba sa le mai ia naiba de haine, e de preferat un copil sifonat cu o mama sifonata dar care ii acorda atentie si timp.

Nu e prea tarziu: lasa balta gospodaria si ocupa-te de copil!


#9
histamina

histamina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.285 mesaje

Postat 23 martie 2012 - 15:27

oana, iti spun si aici:
scoate tv-ul, stai cu strumf.

a venit sora mea la mine si a remarcat ca era deranj in casa si mi-a zis:cand era Luca mic, la mine era bec in casa.
nu am apucat sa replic eu, pt ca Luca, adolescent acum , a spus imediat: preferam sa fie deranj,dar sa-mi fi citit tu povestile si sa te fi jucat tu cu mine.



http://forum.desprec...ian-Minunea-mea

#10
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 28 martie 2012 - 01:16

Buna fetelor..am fost cu baiatul la neuropsihiatru si ne-a zis ca nu e vb de autism ci doare de lipsa noastra de lucru cu el..ni s-a recomandata sa ii vb mereu, sa ne jucam/cantam/explicam orice..dar ni s-a mai recomandat tratament cu ENCEPHABOL pt stimularea activitatii cerebrale..1,5 ml de 2/zi dimineatra si la pranz/..am citit pe net ca da agitatie si insomnii..asa sa fie oare? Voi dati la puiuti acest medicament?? E asa cum se zice?? Practic Iustin are de luat o doza ff mica, dar oare ii va da aceste stari??


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -